folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektronik/Dijital Sevenler - Tekerlek Dönüş Sayısı Alma Konusunda Öneri/Yardım

Elektronik/Dijital Sevenler - Tekerlek Dönüş Sayısı Alma Konusunda Öneri/Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

merhabalar arkadaşlar;

Direk konuya giriyorum, arduino uno kullanmaktayım. tekerleğin dönüş sayısını almak ve basit bi hız göstergesi yapmak istiyorum.
    Bu konuda sizin de fikrinizi alayım dedim.

En başta düğme koydum düğmeye basışlarımı saydırayım dedim noluyo.. 5 saniyelik periyodlarda saydırdığımda bile 2-4 fazladan sayma söz konusuydu düğmenin verimli çalışmamasından diye düşündüm..

Siyah beyaz sensör kullanıyorum (cny 70) sonra onu denedim. Beyazda 0V siyahta 5V output alıyorum ve oluşan dalganın iniş yada çıkışlarını sayarak bunu yaparım dedim ama bazı sıkıntılar yaşıyorum.. bunu bir kaç kez denedim ve 10-15 turluk bi denemede 1000lerce impulse saydığı dahi oldu.. denediğim sistem derme çatmaydı ama nolursa olsun büyük bi sıkıntı bu..

Sonuç olarak aldığım voltaj sinyalinin tutarlı gözükmüyo tam kare dalga oluşmuyo doğal olarak.. schmitt trigger kullansam artı olarak bide and kapısı koyup iki sensörden veri alsam onları and kapısından geçirsem işimi görür mü sizce..

Daha farklı fikirlerinize de açığım, manyetik anahtar kullanmayı düşünüyodum ama ışık sensörü kullanmak çok daha şık geliyo şimdi bana =)

Elime alıp uğraşmak içimden gelmedi şu an eksik parçalarda var dedim size bi danışayım yarın bir gün bakarım ona göre malzeme alırım..

Şimdiden teşekkür ederim..

// dipnot: eğer xbee seven arkadaşlar varsada yardım bekliyorum.. tekerlekten aldığım veriyi kablosuz iletmek istiyorum..

Zugzwang
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

biz bir makina yaptık makara aktarma makinası taslak arkadaşla bana ait mil döndükçe ona bağlı olan sensör her bir turda bir sayı atıyor böylece kaç tur döndüğünü dijital akranda görebiliyoruz ben mekanikten ve elektironikten fazla anlamam bide bu redüktörlere bağlanan bızıklar var dijital göstergeli aletler bununlada redüktörün hızını ayarlayabiliryorsun ismi aklıma gelmedi :(  . ve bu alet ile bilgisayara veri gönderebiliyor aynı zamanda kumabndada edebiliyorsun ama onun hakkında bir bilgim yok. umarım ne demek istediğini anlamış gibi cevap vermişimdir :\ yada anlamamışımda baltalamışta olabilirim ama iyi  niyetimden filan işte...

Mevzu derin | Papikolas Planet
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

optical encoder veya rotary encoder diye aratırsan tam istediğin çıkar. 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    karakutu bunu yazdı

biz bir makina yaptık makara aktarma makinası taslak arkadaşla bana ait mil döndükçe ona bağlı olan sensör her bir turda bir sayı atıyor böylece kaç tur döndüğünü dijital akranda görebiliyoruz ben mekanikten ve elektironikten fazla anlamam bide bu redüktörlere bağlanan bızıklar var dijital göstergeli aletler bununlada redüktörün hızını ayarlayabiliryorsun ismi aklıma gelmedi :(  . ve bu alet ile bilgisayara veri gönderebiliyor aynı zamanda kumabndada edebiliyorsun ama onun hakkında bir bilgim yok. umarım ne demek istediğini anlamış gibi cevap vermişimdir :\ yada anlamamışımda baltalamışta olabilirim ama iyi  niyetimden filan işte...

hocam bana biraz daha moduler bişey lazım cevabın için teşekkür ederim hani optik bişey bulmak o yüzden daha mantıklı benim açımdan =)

@sandman hocam bahsettiğin componentler biraz tuzlu benim için şu aşamada işimi görmezler gibi çok teşekkür ederim yine de

Zugzwang
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

encoder nedir? diye arat ve okumaya başla.Devamını kendin bulursun zaten

arbeit macht frei
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

Bisiklet km saatlerindeki sistemi kullan. Tekerleğe bir mıknatıs tak, tam karşısına gelecek şekilde bir reed röle. Gerisi buton okuma ile aynı.

Hatta al en ucuzundan çin malı olanlarından. Aleti kes at, mıknatıs ve kablosunu kullan.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı

Bisiklet km saatlerindeki sistemi kullan. Tekerleğe bir mıknatıs tak, tam karşısına gelecek şekilde bir reed röle. Gerisi buton okuma ile aynı.

Hatta al en ucuzundan çin malı olanlarından. Aleti kes at, mıknatıs ve kablosunu kullan.

hocam o da geldi aklıma ama reed anahtarın tepki hızı nasıldır acaba ne kadar yüksek hızlara kadar görür işimi...

Zugzwang
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

en mantıklısı ve kolayı dargut un dediği gibi bisiklette kullanılan sistemi yapmak..

reed rölelerin çok hızlı olanı var (100 mikrosaniyede çekip bırakabiliyor mesela bazı modelleri)  inceleyebilirsin http://www.cotorelay.com/downloadables/Application%20Notes/Reed%20Relay%20Tech%20&%20App%20Section%20(all%20files)/Coto%20Reed%20Relay%20Technical%20&%20Applications%20Info%20(Entire%20File).pdf

o yüzden hız konusunda rahat ol, elektromekanik sistemlerden çok daha hızlıdır.

burada da çeşitli istatistikler var

http://www.hamlin.com/specSheets/AN103C-Measuring-Reed-Switch-Sensitivity-and-Contact-Resistance.pdf

istersen üreticilere mail atıp onlara sorabilirsin ama onlar da muhtemelen datasheetleri okuyun orada var diyeceklerdir. çok pahalı bi şey değiller zaten, alıp denemeler yapabilirsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    zndmn bunu yazdı
    dargut bunu yazdı

hocam o da geldi aklıma ama reed anahtarın tepki hızı nasıldır acaba ne kadar yüksek hızlara kadar görür işimi...

Konuyu okumadım ama lazımsa kullanmadığım çin malı bir km saati var. Bir süre kullanmıştım, yenisini aldığımda halen çalışıyordu, lazımsa verebilirim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    zigor bunu yazdı
    zndmn bunu yazdı
    dargut bunu yazdı

Konuyu okumadım ama lazımsa kullanmadığım çin malı bir km saati var. Bir süre kullanmıştım, yenisini aldığımda halen çalışıyordu, lazımsa verebilirim.

çok teşekkür ederim hocam hani şimdilik lazım değil ama hangi şehirdesin acaba yine bi aklımda olsun

Zugzwang
Toplam Hit: 1263 Toplam Mesaj: 10