folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Evde Kahve Yapimi Ve Kahve Makinesi Tercihi

Evde Kahve Yapimi Ve Kahve Makinesi Tercihi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ciğerci
    hakanS
    hakanS's avatar
    Erkek

Merhaba,

Konudan da anlasilacagi üzere evde icmek ve bazende ikram etmek üzere kahve yapmak istiyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaslardan fikir almak isterim.

2 Secenek var,

1) Kahve cekirdegi alip, kendim ögüterek hazirlamak.

* Kahve degirmeni. (Manual mi? Otomatik mi? olmali)

* Cekilen kahve tozunu kahve yapabilecek bir makine (Süt ve su tanki olmasi iyi olacaktir sanirim?)

2) Nespresso makinelerden alip, hazir kapsüllerle kahve yapmak.

* Makine ve istediginiz tadlarda hazirlanmis kapsüller aliyorsunuz. Makineye atip istediginiz kahvenin dügmesine basmak yeterli olacaktir.

Ornek: Nespresso Lattissima

Kahveseverler olarak hangisini tavsiye edersiniz?

* Tadi

* Maliyeti

* Hazirlama zorluklari

* Aroma cesitliligi

* Sagliga fayda-zararlari

gibi konulara deginirseniz sevinirim.

Simdiden tesekkurler.

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ciğerci
    hakanS
    hakanS's avatar
    Erkek

ikisini de dene.))

...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    DawnOfDarkness bunu yazdı

ikisini de dene.))

Mürid ağır şizofren çıktı :S

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

ikisini de dene.))

Oha olaya bak la :D 

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı

ikisini de dene.))

Mürid ağır şizofren çıktı :S

aşırı kafein alınca bende böyle oluyorum, çocuklar bunu ev denemeyin !

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Şöyle bir şey işini görür zannımca. http://goo.gl/Tsh64xGerçi eski kız arkadaşım 1-2 yıl bu sektörde çalışmıştı ve bu makineler ona küçük geldiğinden pek yanaşmıyordu almak için ama ev ortamı için ideal bence.

Düzeltme ve ekleme:

Bir de hocam su ve süt tankı yeter demişsin de, yeteri kadar basınç ve sıcaklık olmadan sütü nasıl köpük haline getireceksin merak ettim?

1049 tarafından 22/Şub/14 22:49 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek

kaliteli kahve cekirdegi alıp taze çekilmiş kahve ile  istedigin yöntemi kullan başka alternatiflerle ilgilenmene gerek kalmaz sanırım

günlük düzenli kahve tüketmem ama şahsen filtre kahveyi tercih ediyorum (özellkle starbucks)

:) mutluyum, huzurluyum
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

hocam ne içmek istiyorsun ? espressomu fitre kahve mi? kahve yapmaktan zevk alıcakmısın uzun vadede eziyet haline gelebilir. bunlara cevabın olursa yardımcı olmaya çalışırım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ciğerci
    hakanS
    hakanS's avatar
    Erkek

Ayazz,

Makine tavsiyesi icin tesekkurler. Bu verdigin benim 2. secenekte dedigim gibi. Hazir kapsüllerle kahve yapan makine.

Normal kahve makineleri zaten o basinci saglamiyorlar mi? (Su ve süt tanki olanlar)

buruksu, tesekkur ederim hocam.

oksijen,

Genelde espresso, americano, cappucino, mocha, latte tarzi kahveler iciyorum hocam.

Disardan cekirdek alip, evde ögüterek kahve yapmak cok eziyetli midir? Aslinda birazda kahve kokusunu seviyorum ben. Ama eger cok ugrastiran birseyse, hazir makine almak mantikli olabilir. (Kahve tohumu ya da tozu almak cok sorun degil. Yakinimda bir kafe var, onlardan bunu saglayabilirim.)

Bu konuda bir tecrubem olmadigi icin, bilen ve kullanan arkadaslarin kapisini caliyorum.

Bir de kapsüllü makineler tavsiye edilir mi? Arti ve eksileri nelerdir?

...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

ben 3 yıldır falan kendi kahveni öğütüp içiyorum daha sıkılmadım. Ama benimki hoby gibi bişey kahvemide evde kavurduğum düşünülürse baya abarttım sanırım :D. bahsettiğin kahveleri yapman açin bir espresso makinesi şart bütçene göre bir makine alabilirsin. ben deloghi ec200 modeline sahibim. Eğer bütçen kısıtlıysa tavsye ederim. Bulabilirsen bekonun bir modeli vardı espresso için ev tipi makinelerde ideadir fakat portafitresi farklı olduğu için kahveden köpük çıkartmak için ustalaşman lağzım. Delonghi her şekilde kahveden köpü çıkartır. espresso içmek için kesinlekle taze öğütülmüş hatta tağze kavrulmuş kahve şart. Yoksa kahven ekşi olur. Tağze kahvenin de tadına doyum olmaz. 

birde 1000 tl dolaylarında çok güzel bir makine vardı da adını unuttum avmde test etmiştim. Elktirikli değirmende üstündeydi ve çok kullanışlıydı ilgini çekerse söyle araştırim adını. 1000 tl ayırabilirsen diğer çözümler gereksiz bile desem yeridir bence. Öğrenci olunca bana pahalı geldi biraz.

değirmen konusuna gelirsek sözen değirmenle başlayabilirsin. Ayar vidası vardır türk kahvesinden fitre kahveye kadar her ayarda öğütebilirsin. yorucudur sıkıcıdır bir kahve yapman 15 dkyi geçebilir.Fiyatı 40 tl dolaylarında daha pahalıya bulursan alma bana pm at ben buradan alıp kargolayabilirim.  Çözüm olarak yine delonghi markalı kg79 model seramik bıçaklı grinder var. 120 tldir. Kutudan çıktığı hlade sonuç fena değil olarak sınıflandırılsada mükemmel sonucu almak için ufak bir mod işlemi var. makinenin içini sökmemk gerekiyor. İstersen gerekli yardımı veririm ve 120 tl gibi çok ucuz bir fiyata elektirikli bir değirmenin olur. kahve yapma süren 3 dk gibi bir süreye iner.

gelelim kapsüllü makinelere cafissimoyu denemiştim ben tichibonun. İyi alet güzel alet kahve yapıyor ama kahvelere tağze dense de taze espressodan 1 tık aşşağıda lezzet alabilirsin ancak. Yinede sokakta herkangibi bir yerde içebileceğinden iyi oluyor bence espressoler. Bu arada istanbulda karabatak gibi taze kahveden espresso yapan bir iki mekanı bu değerlendirmemin dışında tutum. Tembel işidir düğmeye basıp kahve içmek için ucuz bir çözümdür. Kapsül aldığından dolayı birazdaha masraflıdır. Not: taze kahvenin 250 grmı 20-25 tl arasında satılmakta

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ciğerci
    hakanS
    hakanS's avatar
    Erkek

oksijen,

detayli bilgi ve tavsiye icin tesekkur ederim hocam. Eline saglik, bayagi yardimci oldu.

...
Toplam Hit: 1548 Toplam Mesaj: 11