Evde Uydu Girişini Çoklama?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bro
    bro's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

Konu tam olarak doğru yerde olmayabilir ama en uygun burası diye düşündüm.

Konuyu biraz detaylı olarak anlatacağım tam anlaşılabilsin diye.

Evimiz TOKİ evi. Şimdi benim sorunum evimizin salonundaki uydu prizini çoklama hakkında. Oradan hem normal uydu alıcısına hem de dsmart uydu alıcısına kablo çekmek istiyorum. Şimdiden fotoları koyayım. Forumun şaftını kaydırmasın diye link olarak veriyorum:

Mutfak girişi: http://i.imgur.com/Eu8DKLq.jpg

Salon girişi: http://i.imgur.com/mQa3OyE.jpg

Aparatlar:

http://i.imgur.com/cwqbQuw.jpg

http://i.imgur.com/E4LerqE.jpg

http://i.imgur.com/dZ0dLtT.jpg

http://i.imgur.com/os496Xx.jpg

http://i.imgur.com/I4ETyFB.jpg

http://i.imgur.com/WEP10nI.jpg

http://i.imgur.com/0sqmllb.jpg

Şimdi mutfağı ben hallettim. Nasıl hallettim? 1 numaralı aparatı taktım mutfak girişine. Tabi 1 numaralı aparata kabloyu bağladım. Kablonun diğer ucuna da 2 numaralı aparatı geçirdim. 2 numaralı aparatı da uydu alıcısına taktım. Mutfak bu kadar. Mutfakta çoklama yapmadım tabii ki.

Şimdi çoklama yapmak istediğim salona geçelim: Salon ben yokken yapılmış. Şöyleki salondaki kablo kırmızı çerçeveli yere takılmış. Dikkat ederseniz orası uydu alıcıların arkasında bulunan kablo takılan yerin aynısı. Yani mutfaktaki girişle orayı karşılaştırırsanız farklı olduğunu görürsünüz. Şimdi ben buradaki elektronikçiye gittim ve çoklayıcı istedim. Sonuçta adamlar evdeki sistemi biliyorlar. Bana 5 numaralı aparatı verdi. 5 numaralı aparata bakarsanız 2 farklı girişi var. Ama dikkat ederseniz bu 2 giriş de salondaki uydu prizinin kırmızı kısmına uymuyor. O kırmızı kısma ancak tel girebilir. Bu durumda salondaki uydu prizinin yeşil ve mavi kısımları var elimizde. Bana satılan 5 nolu aparat buralara uygun ve adam da bunun için sattı bana bunları. Bu kısımları kullandım ama maalesef görüntü gelmedi. Yani belli ki yeşil ve mavi kısma uydudan veri gelmiyor. Sadece kırmızı kısma geliyor.

Aparatları karıştırırken 4 nolu aparatı buldum. Dikkat ederseniz bunun ucu tel gibi. Kırmızı kısma girebilir. Ancak buradan itibaren nasıl çoklanacak? 5 nolu parça 4 nolu parça ile nasıl birleştirilecek. Birleşmiyor. 4 nolu parça teleskop gibi. Uzuyor çok az sonra geri gidiyor. Buna kablo mu takmak lazım ki acaba 1 numaralı parça gibi. Ama adam bana 5 numaralı parçayı sattığına göre bununla yapılacak ama nasıl?

Bu arada salondaki prize bakın. Kırmızı kısımda SAT, yeşil kısımda TV, mavi kısımda R yazıyor. Biz SAT'tan alıyoruz yani bilgileri. Acaba prizi söküp antenden gelen kabloyu R'ye mi bağlayacağız?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam sorunuza yanıt gelmeden önce ben bir şey belirtmek isterim.

Apartman yöneticisi olmamız ve birkaç sene önce bizim de ortak uydu sistemi döşetmemizden ötürü bir konuda uyarmam gerekiyor. Bu tip sistemlerde panonun daire başına birden fazla girişi destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Peki bu nedir?

Genellikle uydu panolarını 16'lı, 32'li, 64'lü şekilde yerleştirilir. Bu rakamlardan her biri bir hattır ve genellikle daire sayısının 2 ya da 3 katı olması istenir. Böylece her daireye 2 ya da 3 ayrı hat gitmesi ve her bir hatta ayrı bir yayına ulaşabilmeniz sağlanır. Bunu biraz açıklamamız gerekirse; tek bir hatta hem uydu alıcısı hem D-Smart hem Digiturk hem de, bu panoya dahil ise (genellikle ayrı hattır ama) Kablo TV izleyemezsiniz. Siz tek bir hatta çoğaltıcı takmak istiyorsunuz ama aynı hattan iki farklı (sizin örneğinizde uydu alıcı ve D-Smart) yayın izleyemezsiniz, tek hat yalnızca birini destekler. Ayrıca hat çoğaltma ne derece sağlıklı olur bilemiyorum. Çünkü çoğaltıcı kullanıdığınız taktirde panodan aldığınız yayının sinyal kalitesini düşürebilirsiniz. Ama bu şekilde kullanabilen var ise, tek bir hatta tek tip bir yayının alıcısını takmanız gerekecek. Yani (yine söylüyorum, eğer yayının sinyal kalitesini bozmayacaksa) çoğaltma yaptığınız girişe istediğiniz kadar alıcı takın ama tek bir yayına ait alıcı takabilirsiniz, yani ya uydu ya da D-Smart takabileceksiniz.

Daha iyi anlatmamız gerekirse, anlattığınıza göre sizin evinizde salon ve mutfak olmak üzere iki ayrı hat var. Tek bir hattı çoğaltarak bir ucuna uydu diğer ucuna D-Smart takarsanız çalışmaz. Çoğalttığınız hatta aynı tipte yayın alan iki alıcı takabilirsiniz, eğer sinyal kalitesini bozmazsa tabi...

Size tavsiyem, çoğaltıcılar ile uğraşmadan ev içinde uzatma kabloları ile bir hattan D-Smart diğer hattan uydu izlemeniz olacaktır.

RaNGeR tarafından 09/Eyl/15 19:13 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByTechno
    ByTechno's avatar
    Erkek

Benim bildigim kadariylada cogaltilmaz, ayni anda tek hat ile iki alici calistiramazsin.. Ha calisir ama biri atv aciksa digeride atv acik olmali.. Veya atv diyelim frekansinyatay diger alicidada frekansi yatay olan bi kanal acmalisin.

tek hatta iki farkli aliciyi ayni anda acip birinde yatay frekansli yayin digerinde dikey frekansli yayin acarsan çakışır.. Ya uyduyu yakarsin yada uydu alicisindan birini.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bro
    bro's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Hocam sorunuza yanıt gelmeden önce ben bir şey belirtmek isterim.

Apartman yöneticisi olmamız ve birkaç sene önce bizim de ortak uydu sistemi döşetmemizden ötürü bir konuda uyarmam gerekiyor. Bu tip sistemlerde panonun daire başına birden fazla girişi destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Peki bu nedir?

Genellikle uydu panolarını 16'lı, 32'li, 64'lü şekilde yerleştirilir. Bu rakamlardan her biri bir hattır ve genellikle daire sayısının 2 ya da 3 katı olması istenir. Böylece her daireye 2 ya da 3 ayrı hat gitmesi ve her bir hatta ayrı bir yayına ulaşabilmeniz sağlanır. Bunu biraz açıklamamız gerekirse; tek bir hatta hem uydu alıcısı hem D-Smart hem Digiturk hem de, bu panoya dahil ise (genellikle ayrı hattır ama) Kablo TV izleyemezsiniz. Siz tek bir hatta çoğaltıcı takmak istiyorsunuz ama aynı hattan iki farklı (sizin örneğinizde uydu alıcı ve D-Smart) yayın izleyemezsiniz, tek hat yalnızca birini destekler. Ayrıca hat çoğaltma ne derece sağlıklı olur bilemiyorum. Çünkü çoğaltıcı kullanıdığınız taktirde panodan aldığınız yayının sinyal kalitesini düşürebilirsiniz. Ama bu şekilde kullanabilen var ise, tek bir hatta tek tip bir yayının alıcısını takmanız gerekecek. Yani (yine söylüyorum, eğer yayının sinyal kalitesini bozmayacaksa) çoğaltma yaptığınız girişe istediğiniz kadar alıcı takın ama tek bir yayına ait alıcı takabilirsiniz, yani ya uydu ya da D-Smart takabileceksiniz.

Daha iyi anlatmamız gerekirse, anlattığınıza göre sizin evinizde salon ve mutfak olmak üzere iki ayrı hat var. Tek bir hattı çoğaltarak bir ucuna uydu diğer ucuna D-Smart takarsanız çalışmaz. Çoğalttığınız hatta aynı tipte yayın alan iki alıcı takabilirsiniz, eğer sinyal kalitesini bozmazsa tabi...

Size tavsiyem, çoğaltıcılar ile uğraşmadan ev içinde uzatma kabloları ile bir hattan D-Smart diğer hattan uydu izlemeniz olacaktır.

Şimdi benim bilmediğim kavramlar var burada. Hat dediğiniz nedir? "Daha iyi anlatmamız gerekirse, anlattığınıza göre sizin evinizde salon ve mutfak olmak üzere iki ayrı hat var." dediğinize göre anladığım kadarıyla odalara giden uydu sistemi sayısı. Eğer öyleyse benim odamı da katarsak 3 tane hat gidiyor. Belki de annemlerin odasında da vardır. Bunda sıkıntı yok. Burayı geçelim.

"aynı hattan iki farklı (sizin örneğinizde uydu alıcı ve D-Smart) yayın izleyemezsiniz, tek hat yalnızca birini destekler."

Zaten bendeki durum şu: Benim amacım o prize aynı 2-3-4'lü elektrik prizlerindeki gibi o 5 numaralı aparatı takmak ve 2 tane uç oluşturmak. Ardından oradan 2 kablo; birisi normal uydu alıcısına diğeri de dmsarta gidecek. 1 tane televizyonumuz var o odada zaten. Sizin olmaz dediğiniz anladığım kadarıyla tek girişten(yani duvardaki tek girişin çoğaltılması ile) 2 ayrı uydu alıcısı aracılığıyla 2 ayrı televizyona gitmesi ve bu televizyonlarında aynı anda açık olması. Siz buna olmaz diyorsunuz. Ben de diyorum ki zaten odada da 2 tane tv yok, 1 tane var. Ayrıca televizyonumuzda da 1 tane hdmi girişi var. Zaten bir uydudan diğerine geçmek için birinin hdmi'ını söküp diğerini takmak gerekiyor mecburen. Benim sıkıntı şu: Ben bir uydudan diğerine geçerken hem hdmi'ları söküyorum, diğerini takıyorum. Hem de, uydu prizinden gelen tek kabloyu mesela dsmarttan söküyorum diğer tarafa takıyorum. En azından bu uydu prizinden gelen kabloyu sök ve diğer tarafa tak ameliliğini bırakmak istiyorum. Çünkü yarın birgün annem uğraşmak zorunda kalacak. En azında hdmi'ları söküp taksın. Bu yüzden prizi çoklamak istiyorum. Tekrar diyorum. Mesela dsmart kullanıldığı sırada diğer uydu kullanılmayacak. Sadece uydu kablosu takılı olacak ona. Öyle bekleyecek.

"Size tavsiyem, çoğaltıcılar ile uğraşmadan ev içinde uzatma kabloları ile bir hattan D-Smart diğer hattan uydu izlemeniz olacaktır."

Uzatma kabloluk bir durum yok. Mutfak yok şimdi planımızda. Ben salondaki tek bir televizyondan bahsediyorum. Bu televizyona ait 2 alıcı var. Mutfakta ayrı bir tv ve uydu alıcısı var. Onunla işimiz yok.

Ha diyorsaniz ki hem uyduya hem dsmarta kablo gitse ama birisi tv'ye bağlıyken diğeri stand by modunda da olsa çalışamaz. O zaman elektrik prizinden de çekeriz sıkıntı değil. Sıkıntı uydu kablosunu bir o alıcıya bir bu alıcıya takmak.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Aynı hatta bağlı olan iki alıcıyı aynı anda kullanmayacaksanız sorun olacağını sanmıyorum. Size lazım olan parça resmini verdiğiniz parçalardan değil. Çok kısa bir yolu var, girişe tek bir alıcı bağlayacakmışsınız gibi bir kablo takacaksınız ve bu takacağınız parça için uzatma kablosu olacak. Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen ve aşağıda resmini verdiğim parçadan takacaksınız (resmi önüme gelen umumi bir siteden aldım, satış yeri gösterme amacım yoktur) ve birden fazla anten kablosu çıkışı elde edeceksiniz.

http://image.made-in-china.com/2f0j00QWEtVeTJaaAN/2-Way-Splitter.jpg

Ancak dikkat etmeniz gereken husus, alıcılardan birini kullanmadan önce diğer alıcının arkasından anten kablosunu çıkarmanız olacaktır. Ama farklı yayınları alan farklı alıcıları sık sık değiştirmenin bir zararı olur mu bilemiyorum. Elektrikçilere değil de panoyu takan ve teknik servis hizmeti veren kişilere sık sık farklı yayınların alıcılarını değiştirmenin olası zararlarını sorarsanız iyi olur.

Ama sizin yerinizde olsam, söylediğiniz gibi 3 tane girişi var ise kullanmadığınız hatlardan birini salona uzatma ile çeker ve her bir hatta birer alıcı takıp her ikisini de TV'nizin arka girişlerinden (1 tane HDMI varsa) birine HDMI birine SCART ve ses giriş kablolarını kullanarak takardım. Böylelikle hangi yayını izlemek isterseniz TV'nizin kumandasından ilgili girişi seçip o yayını izleyebilirsiniz. Herhangi bir kablo çıkarıp takmak zorunda kalmazsınız, her iki alıcı da daimi olarak çalışır vaziyette kalabilir.

RaNGeR tarafından 09/Eyl/15 20:29 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bro
    bro's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Aynı hatta bağlı olan iki alıcıyı aynı anda kullanmayacaksanız sorun olacağını sanmıyorum. Size lazım olan parça resmini verdiğiniz parçalardan değil. Çok kısa bir yolu var, girişe tek bir alıcı bağlayacakmışsınız gibi bir kablo takacaksınız ve bu takacağınız parça için uzatma kablosu olacak. Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen ve aşağıda resmini verdiğim parçadan takacaksınız (resmi önüme gelen umumi bir siteden aldım, satış yeri gösterme amacım yoktur) ve birden fazla anten kablosu çıkışı elde edeceksiniz.

http://image.made-in-china.com/2f0j00QWEtVeTJaaAN/2-Way-Splitter.jpg

Ancak dikkat etmeniz gereken husus, alıcılardan birini kullanmadan önce diğer alıcının arkasından anten kablosunu çıkarmanız olacaktır. Ama farklı yayınları alan farklı alıcıları sık sık değiştirmenin bir zararı olur mu bilemiyorum. Elektrikçilere değil de panoyu takan ve teknik servis hizmeti veren kişilere sık sık farklı yayınların alıcılarını değiştirmenin olası zararlarını sorarsanız iyi olur.

Ama sizin yerinizde olsam, söylediğiniz gibi 3 tane girişi var ise kullanmadığınız hatlardan birini salona uzatma ile çeker ve her bir hatta birer alıcı takıp her ikisini de TV'nizin arka girişlerinden (1 tane HDMI varsa) birine HDMI birine SCART ve ses giriş kablolarını kullanarak takardım. Böylelikle hangi yayını izlemek isterseniz TV'nizin kumandasından ilgili girişi seçip o yayını izleyebilirsiniz. Herhangi bir kablo çıkarıp takmak zorunda kalmazsınız, her iki alıcı da daimi olarak çalışır vaziyette kalabilir.

Son paragraf için konuşayım. Açıkçası uzatma kablosu düşünmüyorum. Görüntüyü çok bozuyor maalesef. Odalar arası biraz uzak. Ama diğeri mantıklı. Yani birisini hdmi, diğerini scart ve ses kablosu olarak takmak.

"Ancak dikkat etmeniz gereken husus, alıcılardan birini kullanmadan önce diğer alıcının arkasından anten kablosunu çıkarmanız olacaktır."

Burada demek istediğiniz nedir acaba? Yine 2 kablo çekin alıcılara; ama biri kullanılırken, 2. uydu alıcısına giden kablo yine de takılı olmasın diyorsun sanırım. Ama bu dediğinle, tek kablo kullanıp bir o tarafa bir bu tarafa takmanın bir farkı yok ki. Benzer iş yükü.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    bro bunu yazdı
    Son paragraf için konuşayım. Açıkçası uzatma kablosu düşünmüyorum. Görüntüyü çok bozuyor maalesef. Odalar arası biraz uzak. Ama diğeri mantıklı. Yani birisini hdmi, diğerini scart ve ses kablosu olarak takmak.

"Ancak dikkat etmeniz gereken husus, alıcılardan birini kullanmadan önce diğer alıcının arkasından anten kablosunu çıkarmanız olacaktır."

Burada demek istediğiniz nedir acaba? Yine 2 kablo çekin alıcılara; ama biri kullanılırken, 2. uydu alıcısına giden kablo yine de takılı olmasın diyorsun sanırım. Ama bu dediğinle, tek kablo kullanıp bir o tarafa bir bu tarafa takmanın bir farkı yok ki. Benzer iş yükü.

Aynı anda aynı hatta birden fazla uydu alıcı cihaz takılı olmasın demek istemiştim. Eğer uzatma yapmadan yine tek hat üzerinden iyi uydu alıcı kullanacaksanız öncekinin fişini çıkarıp kullanacağınız cihazın fişini öyle takın. Yani iki cihaz birden sistemden yayın sinyali talep etmesin. Ama yine uyarıyorum, sık sık hat üzerinde uydu alıcı değiştirmek sistem için sorun arz eder mi bilemiyorum. Sistemi kurmadan önce ilgili teknik servisine sormayı unutmayın.

Anladığım kadarıyla ailenizin de rahatlıkla kullanabileceği bir sistem kurmaya çalışıyorsunuz. Uzatma kablosu takarsanız kullanışlılık olarak hem aileniz hem de siz daha rahat edersiniz. Evimde Kablo TV anten uzatma kablosu salondan evin en uzak odası olan yatak odasına kadar çekili. Eğer uzatma kablosu döşemesini işinin ehline yaptırırsanız hem ayağınıza dolanmaz hem de gözünüze batmaz. Dilerseniz elektrikçilerden tedarik edebileceğiniz kablo yuvaları da var, kullanmayı tercih eder misiniz bilemiyorum ama belki işinize yarayabilir.

RaNGeR tarafından 09/Eyl/15 22:35 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bro
    bro's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    Aynı anda aynı hatta birden fazla uydu alıcı cihaz takılı olmasın demek istemiştim. Eğer uzatma yapmadan yine tek hat üzerinden iyi uydu alıcı kullanacaksanız öncekinin fişini çıkarıp kullanacağınız cihazın fişini öyle takın. Yani iki cihaz birden sistemden yayın sinyali talep etmesin. Ama yine uyarıyorum, sık sık hat üzerinde uydu alıcı değiştirmek sistem için sorun arz eder mi bilemiyorum. Sistemi kurmadan önce ilgili teknik servisine sormayı unutmayın.

Anladığım kadarıyla ailenizin de rahatlıkla kullanabileceği bir sistem kurmaya çalışıyorsunuz. Uzatma kablosu takarsanız kullanışlılık olarak hem aileniz hem de siz daha rahat edersiniz. Evimde Kablo TV anten uzatma kablosu salondan evin en uzak odası olan yatak odasına kadar çekili. Eğer uzatma kablosu döşemesini işinin ehline yaptırırsanız hem ayağınıza dolanmaz hem de gözünüze batmaz. Dilerseniz elektrikçilerden tedarik edebileceğiniz kablo yuvaları da var, kullanmayı tercih eder misiniz bilemiyorum ama belki işinize yarayabilir.

"Eğer uzatma yapmadan yine tek hat üzerinden iyi uydu alıcı kullanacaksanız öncekinin fişini çıkarıp kullanacağınız cihazın fişini öyle takın."

Burada dediğiniz fiş elektrik fişi sanırım. Diyorsunuz ki 2 uydu kablosu takılı olacaksa da elektrik fişleri takılı olmasın ki, sinyal talep etmesinler. Eğer bunu kastediyorsanız bu olabilir. Ben buna razıyım. Elektrik fişini tak çıkar yapmak, uydu kablosunu tak çıkar yapmaktan daha kolay. Tabi bunu danışmak lazım dediğiniz gibi.

Şimdi verdiğiniz fotoya geleyim:

" Size lazım olan parça resmini verdiğiniz parçalardan değil. Çok kısa bir yolu var, girişe tek bir alıcı bağlayacakmışsınız gibi bir kablo takacaksınız ve bu takacağınız parça için uzatma kablosu olacak. Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen ve aşağıda resmini verdiğim parçadan takacaksınız"

parça, kablo vs cümlede biraz birbirine girmiş anladığım kadarıyla. parça dediğiniz nedir? Kablo takacaksınız demişsin. Burası tamam.

"Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen"

Bu kabloya ne parçası takacağız da ondan sonra splitter'ı takacağız?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    bro bunu yazdı
    "Eğer uzatma yapmadan yine tek hat üzerinden iyi uydu alıcı kullanacaksanız öncekinin fişini çıkarıp kullanacağınız cihazın fişini öyle takın."

Burada dediğiniz fiş elektrik fişi sanırım. Diyorsunuz ki 2 uydu kablosu takılı olacaksa da elektrik fişleri takılı olmasın ki, sinyal talep etmesinler. Eğer bunu kastediyorsanız bu olabilir. Ben buna razıyım. Elektrik fişini tak çıkar yapmak, uydu kablosunu tak çıkar yapmaktan daha kolay. Tabi bunu danışmak lazım dediğiniz gibi.

Şimdi verdiğiniz fotoya geleyim:

" Size lazım olan parça resmini verdiğiniz parçalardan değil. Çok kısa bir yolu var, girişe tek bir alıcı bağlayacakmışsınız gibi bir kablo takacaksınız ve bu takacağınız parça için uzatma kablosu olacak. Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen ve aşağıda resmini verdiğim parçadan takacaksınız"

parça, kablo vs cümlede biraz birbirine girmiş anladığım kadarıyla. parça dediğiniz nedir? Kablo takacaksınız demişsin. Burası tamam.

"Bu parçanın ucuna da "Splitter" denilen"

Bu kabloya ne parçası takacağız da ondan sonra splitter'ı takacağız?

Parça dediğim şey o "Splitter" işte, fotoğrafını da vermiştim. Splitter ile kabloyu bağlamanız için kablo uçları var, ben önüme gelen herhangi bir siteden resmini verdim size aşağıda. Ama zaten bu parçayı aldığınız yere sorarsanız size kablo uçlarını zaten verirler, sıkıntı etmeyin..

Kablo Ucu:

http://pics.aztekteknoloji.com/E0DF59E8-A1A2-4FCD-A594-20E2EA8DCF62.jpg

Takılmış Halleri:

http://elektronikhobi.net/wp-content/uploads/220px-F-Stecker_und_Kabel.jpg

http://img.youtube.com/vi/v2v7fLHZzzM/hqdefault.jpg

Resmini verdiğim kablo uçlarının daha da kalitelileri var, resimlerini bulamadım. Resimlerini verdiğim bu kablo uçlarını taktığınızda kabloyu iyi sıkıştırdığıza emin olun, kablo kayarsa temazsızlıkla uğraşırsınız. Eğer yaptırabilirseniz daha kaliteli kablo uçlarını tercih edin ama onları takabilmek için kendi tabancasına ihtiyacınız var, dolayısıyla yapabilecek bir teknik servise ihtiyacınız olabilir. Kablo Tv teknik servisi ile ilgilenen birilerini bulabilirseniz ücret karşılığı yaptırabilirsiniz zannediyorum. Böylece ileride olası temazsızlıklarla uğraşmazsınız.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bro
    bro's avatar
    Erkek

heh tamamdır şimdi oldu. Benim aparatlar kısmında 2. sırada verdiğim linkteki aparat bu. Anladım. Şimdi bir tane anten kablosu olacak. 2 ucuna da bu kablo uçları denen aparat takılacak. Bu uçlardan birisi duvardaki prize, diğeri splitterin input kısmına takılacak. Ardından 2 tane output kısmından yine aynı şekilde birisi dsmarta diğeri uyduya gidecek. Anladığım kadarıyla. Benim splittera ihtiyacım var yani. Onunla bu iş çözülür.

Peki şunu sorayım. Benim 4 numaralı aparatı(Aşağıdaki linkler farklı açılardan) kullanarak diğer aparatlarla beraber birşey yapamam mı? Dikkat edersen 4 numaralı aparatın ucu tel gibi. Yani prize girer. Ondan sonra o 4 numaralı aparattan nasıl output alabilirim.

http://i.imgur.com/l6bUjo4.jpg

Şimdi bu çıkış kısmı dikkat edersen kablo girecek bir yer değil gibi. Bilmiyorum belki de öyledir. Yani buraya bana verilen 5 numaralı aparatın şu (http://i.imgur.com/0sqmllb.jpg) kısmı girer ve çoklayabilirim diye düşündüm. Ama maalesef orası bol geliyor. 1 numaralı aparat da bol geliyor. O zaman ne işe yarıyor bu 4 nolu aparat? Eğer bununla başaramazsam mecburen splitter alacağım.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    bro bunu yazdı

heh tamamdır şimdi oldu. Benim aparatlar kısmında 2. sırada verdiğim linkteki aparat bu. Anladım. Şimdi bir tane anten kablosu olacak. 2 ucuna da bu kablo uçları denen aparat takılacak. Bu uçlardan birisi duvardaki prize, diğeri splitterin input kısmına takılacak. Ardından 2 tane output kısmından yine aynı şekilde birisi dsmarta diğeri uyduya gidecek. Anladığım kadarıyla. Benim splittera ihtiyacım var yani. Onunla bu iş çözülür.

Peki şunu sorayım. Benim 4 numaralı aparatı(Aşağıdaki linkler farklı açılardan) kullanarak diğer aparatlarla beraber birşey yapamam mı? Dikkat edersen 4 numaralı aparatın ucu tel gibi. Yani prize girer. Ondan sonra o 4 numaralı aparattan nasıl output alabilirim.

http://i.imgur.com/l6bUjo4.jpg

Şimdi bu çıkış kısmı dikkat edersen kablo girecek bir yer değil gibi. Bilmiyorum belki de öyledir. Yani buraya bana verilen 5 numaralı aparatın şu (http://i.imgur.com/0sqmllb.jpg) kısmı girer ve çoklayabilirim diye düşündüm. Ama maalesef orası bol geliyor. 1 numaralı aparat da bol geliyor. O zaman ne işe yarıyor bu 4 nolu aparat? Eğer bununla başaramazsam mecburen splitter alacağım.

Elinizdeki parçalarla bu işi yapmanız mümkün görünmüyor. Çünkü size ikiz çıkış yapabilecek bir parça lazım ve bunu da Splitter ile yapabilirsiniz.

Kalın yazı ile işaretlediğim sorunuza gelirsek, o kablo ucunu kullanabilmeniz için, o ucun takılacağı ayrı bir ağıza ihtiyacınız var. 4 numaralı aparat dediğiniz kablo uçları, bilgisayar ve/veya kamera kablolarına jak girişleri olarak kullanılıyor ve çevirerek kilitlenmek suretiyle takılacak yere sabitleniyor. Tek başına o kablo ucu bir işe yaramaz. Sözünü ettiğiniz aparatın aynısını veya çok benzerini apartman güvenlik kamerası bağlantısı amacı ile bilgisayardaki kameranın PCI kartı üzerindeki girişlerde jak olarak kullanmışlığım var.

RaNGeR tarafından 10/Eyl/15 00:41 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 3812 Toplam Mesaj: 11
uydu anten kablo giriş dsmart