folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Excel'den SQL'e Sürekli Veri Gönderme Hakkında.

Excel'den SQL'e Sürekli Veri Gönderme Hakkında.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek

Merhaba sevgili tahribat ailesi Umarım bu zor günlerde sağlıklı ve mutlusunuzdur. SQL veri tabanına  hakim arkadaşlara bir sorum olacaktı. 

Çalıştığım fabrika bir tartım otomasyon sistemi istedi  ve bende yaptım. Buraya kadar sıkıntı yok ancak bu tartımların otomatik olarak SAP ("Systems Analysis and Program Development") ' ye aktarılacak dendi. Ben tartım  sisteminden veriyi çekip bir excel tablosuna aktardım yani 8 satırlık veri gelmekte ( 1 Satır 8 Sütun da yapabiliriz  ) .  Ancak bu excel'deki verirnin 0.5 sn gibi aralıklarla sürekli SQL veri tabanına gönderilmesi gerekiyor. Bunu yapmamarının sebebi etiket yazdırırken anlık veri kilogram değeri ve saati tarihi alması.

Not: Bu arada excel tablosuna 25 dakikada 1 defa veri geliyor (dolum süresi uzun) ve SQL e 25 dakika boyunca gönderilen excel tablosundaki veriler hiç değişmiyor son çıkan tartım olduğu için.

Bu işlemi nasıl yapabilirim yani sürekli olarak belirlediğim Excel tablosundan SQL veri tabanına sürekli veri aktarma işini ?

Daha önce hiç çalışmadım SQL ile, script mi yazılması gerekiyor yada bu işlemi zaten yapan basit bir yazılım var mı ?

Yardımcı olan ve olamayan tüm arkadaşlara selamederim fikir ve görüşleriniz benim için çok önemli. 

bisson tarafından 19/Eki/22 14:32 tarihinde düzenlenmiştir

I know me you know you.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Selam,

Veritabanı MS SQL olsa kolay, SSIS paket ile halledersin ama muhtelemen SAP kendi db sini kullanıyordur. Öncelikle sap db de gerekli tabloya dışardan bağlantı ile veri güncelle/ekleme iznin olması gerekiyor. Default da kapalıdır.

Zaten bir ara birim programı yazmışsın. Tartıdan veri alıp, excel yazdırıyor. Yazdığın programı güncellemen en kolay yol. Program içinde bir connection string ile DB bağla, sonra sql sorgusu ile veri her geldiğinde, hem db hemde excele göndersin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Selam,

Veritabanı MS SQL olsa kolay, SSIS paket ile halledersin ama muhtelemen SAP kendi db sini kullanıyordur. Öncelikle sap db de gerekli tabloya dışardan bağlantı ile veri güncelle/ekleme iznin olması gerekiyor. Default da kapalıdır.

Zaten bir ara birim programı yazmışsın. Tartıdan veri alıp, excel yazdırıyor. Yazdığın programı güncellemen en kolay yol. Program içinde bir connection string ile DB bağla, sonra sql sorgusu ile veri her geldiğinde, hem db hemde excele göndersin.

Sap'nin hala bazı versiyonları mssql kullanabiliyor ama seni zorla hana'ya geçmeye zorluyorlar felan.

benim anlamadığım nokta neden uygulaman excel değilde direk sap'e yazmıyor veya paralel işlem yapmıyor sap'e yazarken bir yandan excel'e yazsan. 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Selam,

Sap'nin hala bazı versiyonları mssql kullanabiliyor ama seni zorla hana'ya geçmeye zorluyorlar felan.

benim anlamadığım nokta neden uygulaman excel değilde direk sap'e yazmıyor veya paralel işlem yapmıyor sap'e yazarken bir yandan excel'e yazsan. 

SAP de  çoğu veriyi SQL den alıyor büyük oranda logları kayıt etmekteler hani ileride hata olunca tarihe göre listeyi açip bakmak için.  

bisson tarafından 19/Eki/22 16:13 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Hocam tam olarak istediğin senin programın aldığı veriyi SQL e nasıl yazdıracağım sorusunun cevabı mı yoksa ben mi yanlış anlıyorum

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    bisson bunu yazdı

Merhaba sevgili tahribat ailesi Umarım bu zor günlerde sağlıklı ve mutlusunuzdur. SQL veri tabanına  hakim arkadaşlara bir sorum olacaktı. 

Çalıştığım fabrika bir tartım otomasyon sistemi istedi  ve bende yaptım. Buraya kadar sıkıntı yok ancak bu tartımların otomatik olarak SAP ("Systems Analysis and Program Development") ' ye aktarılacak dendi. Ben tartım  sisteminden veriyi çekip bir excel tablosuna aktardım yani 8 satırlık veri gelmekte ( 1 Satır 8 Sütun da yapabiliriz  ) .  Ancak bu excel'deki verirnin 0.5 sn gibi aralıklarla sürekli SQL veri tabanına gönderilmesi gerekiyor. Bunu yapmamarının sebebi etiket yazdırırken anlık veri kilogram değeri ve saati tarihi alması.

Not: Bu arada excel tablosuna 25 dakikada 1 defa veri geliyor (dolum süresi uzun) ve SQL e 25 dakika boyunca gönderilen excel tablosundaki veriler hiç değişmiyor son çıkan tartım olduğu için.

Bu işlemi nasıl yapabilirim yani sürekli olarak belirlediğim Excel tablosundan SQL veri tabanına sürekli veri aktarma işini ?

Daha önce hiç çalışmadım SQL ile, script mi yazılması gerekiyor yada bu işlemi zaten yapan basit bir yazılım var mı ?

Yardımcı olan ve olamayan tüm arkadaşlara selamederim fikir ve görüşleriniz benim için çok önemli. 

Tartım aralıkları gir doğru aralikda değilse fireye 

Sektör ilaç mi

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

Hocam tam olarak istediğin senin programın aldığı veriyi SQL e nasıl yazdıracağım sorusunun cevabı mı yoksa ben mi yanlış anlıyorum

Doğru anlıyorsun masa üstündeki excel tablosunda yer alan 8 ayrı hücredeki 8 ayrı veriyi 0,5 veya 1 saniye aralıklarlar SQL de ki belirtilmiş olan veri tabanına yazacak.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bisson
    bisson's avatar
    Erkek
    sunyy2003 bunu yazdı
    bisson bunu yazdı

Tartım aralıkları gir doğru aralikda değilse fireye 

Sektör ilaç mi

Sektör plastik hammadde HDP,LLDP,,Nonwoven granül.

Aslında yapılmak istenen şey tartım değerinin elle girilmeyip olabildiğine doğru sonuçlar ile sisteme kayıt edilmesi.

Toplam Hit: 1357 Toplam Mesaj: 9
sql excel