Excell İnner Join?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar excell'de inner join nasıl yapılır?

yapmak istediğim şey:

2 tane liste var birinde kişiler ve okulları, diğerinde kişiler ve bölümleri

istediğim belli bi okuldaki kişilerin bölümleri olan bi tablo yapmak

ortak olan şey kişiler, kişiler üzerinden inner join yapmam lazım ama excell'de nasıl yapıldığını bilmiyorum

istediğim okula ait olan isimleri çektim, şimdi tek yapmam gereken kişi-bölüm listesinde sadece elimdeki kişi listesindeki kişileri listelemek...

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

kişi okul bölüm verilerini 3 sütun halinde yan yana koyup (vlookup ile eşleştirerek tabiki) veri sekmesinden okulu filtrelesen olmaz mı ?

valar morghulis ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    radres bunu yazdı

kişi okul bölüm verilerini 3 sütun halinde yan yana koyup (vlookup ile eşleştirerek tabiki) veri sekmesinden okulu filtrelesen olmaz mı ?

hocam ama kişi okul ve kişi bölüm sıralamaları aynı değil, nasıl yanyana koymalıyım? dümdüz koysam oluyor mu karışık olarak?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Ne dediğini şimdi anladım ve vlookup neymiş nasıl kullanırmış şuradan öğrendim sağol hocam: https://youtu.be/Ajo3_XSWE0kk

VLOOKUP demen yeterliymiş yani :)

kofcu tarafından 11/Eyl/18 22:41 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hocam yaptın mı? bakayım mı?

Bu arada kişi-okul ve kişi-bölüm tablon varsa kişi isimleri sanırım benzersiz olmalı. Değilse böyle bir sütun oluşturman gerekebilir.

Çünkü hem A üniversitesinde hem B üniversitesinde  Ahmet Yılmaz diye birisi varsa ve mantıken kişi-bölüm listende de iki tane Ahmet Yılmaz olacak ve farklı bölümlerde olacak. Hangisinin hangi üni'de olduğunu bilmen gerekli. Yada iki listede de 3. benzersiz bir sütun olmalı. okul no gibi.

NoktaliVirgul tarafından 12/Eyl/18 10:00 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Mobil deyim de şöyle yapıyorsun hocam:

Diyelim birinci tablo a1 den b5 e

A a
    B b
    C c
    D d
    E e

Olsun. Diğer tablo da c1 den d8 e

A 1
    B 2
    C 3
    Ç 4
    D 5
    E 6
    F 7
    G 8

Olsun. Diyelim 3. bir tabloda 3 sütunda 1. tablonun yanında o harflerin sayı değerleri olması şeklinde yapmak istersem, birinci tabloyu aynen koyuyorum örneğin f1 den g5 e. Bunların yanına 3. sütun olarak şöyle diyorum " =VLOOKUP(F1;$C$1:$D$8;2) " sonra bunu tablonun sonuna kadar çoğaltıyorum. Bu şu demek F1 e bak C1:D8 tablosunda herhangi bir satırla eşleşiyorsa o satırın 2. sütunundaki sayıyı buraya yaz. Böylelikle elimde A a 1 şeklinde bir satır oluyor. Aşağı çoğaltınca F1 F2 F3 olarak devam ediyor ama referans aldığı tablo koordinatlarına dolar işareti eklediğim için o sabit kalıyor. Koymazsan bu kez tablo da C1:D8 C2:D9 diye devam eder.

Daha karışık işleri var referans tabloda istenen veri yoksa, ya da istenen veri kesin değil de bi aralıksa gibi... Ama onları çok araştırmadım, lazım olursa o ayrıntılara ayrıca bakabilirsiniz

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı

Mobil deyim de şöyle yapıyorsun hocam:

Diyelim birinci tablo a1 den b5 e

A a
    B b
    C c
    D d
    E e

Olsun. Diğer tablo da c1 den d8 e

A 1
    B 2
    C 3
    Ç 4
    D 5
    E 6
    F 7
    G 8

Olsun. Diyelim 3. bir tabloda 3 sütunda 1. tablonun yanında o harflerin sayı değerleri olması şeklinde yapmak istersem, birinci tabloyu aynen koyuyorum örneğin f1 den g5 e. Bunların yanına 3. sütun olarak şöyle diyorum " =VLOOKUP(F1;$C$1:$D$8;2) " sonra bunu tablonun sonuna kadar çoğaltıyorum. Bu şu demek F1 e bak C1:D8 tablosunda herhangi bir satırla eşleşiyorsa o satırın 2. sütunundaki sayıyı buraya yaz. Böylelikle elimde A a 1 şeklinde bir satır oluyor. Aşağı çoğaltınca F1 F2 F3 olarak devam ediyor ama referans aldığı tablo koordinatlarına dolar işareti eklediğim için o sabit kalıyor. Koymazsan bu kez tablo da C1:D8 C2:D9 diye devam eder.

Daha karışık işleri var referans tabloda istenen veri yoksa, ya da istenen veri kesin değil de bi aralıksa gibi... Ama onları çok araştırmadım, lazım olursa o ayrıntılara ayrıca bakabilirsiniz

http://s7.dosya.tc/server9/aoslzg/uni-isim-bolum.xlsx.html

bir bak bakalım, istediğini karşılar sanırım. N1 hücresinden seçim yap alttaki filtrelenmiş tablo değişecek.

isimlerin benzersiz olması gerekiyor yukarda dediğim gibi. aynı isimler varsa öğrenci numarası yada her öğrenciye id vererek onun üzerinden gidebilirsin.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 1003 Toplam Mesaj: 7
inner join excell