folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Excell Vlookup Mantığını Anlatabilecek Var Mı

Excell Vlookup Mantığını Anlatabilecek Var Mı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Arkadaşlar selam,

Bana excell'de vlookup mantığını anlatabilecek var mı? Yarın sabaha kadar düzgünce öğrenmem lazım bir iş görüşmem varda.

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Ben eğitim verebilirm saat 15:00 dan sonra hazırlığını yaparsan müsait olurum

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Ben eğitim verebilirm saat 15:00 dan sonra hazırlığını yaparsan müsait olurum

Valla hocam çok sevinirim evdeyim zaten müsaitim senin uygun olduğun zaman anlatabilirsen çok makbule geçer 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LeveragEffect
    LeveragEffect's avatar
    Homo

Bir referans tablon olsun, 2 sütun düşün,  sağda sözel ifadeler solda da bunların sayısal karşılıkları:

A    4

BA 3.5

BB 3

Şimdi senin bir tablon olsun buralarda A'lar BA'lar dolsun taşşın. 

A BA A
    BB A A
    BB A A
    BA BA BA

Amacın bu tabloda yazan dilsel ifadelerin sayısal karşılıklarını yazdırmak.

Yapman gereken

Nereye yazdırmak istiyorsan o hücreye gelip

=VLOOKUP(buraya tabloda A olan yer gelecek örnek veriyorum B15 (b sütununda 15. satırda A olsun); buraya senin referans tablon gelecek $G$2:$H$4; Buraya referans tablonda kaç sütun oldugunu yazıyorsun (bu örnekte 2); buraya da aranan ifadenin tümünü karşılayıp karşılamayacağını yazıyorsun (Bunu ben 0 kullanıyorum))

yani formül =VLOOKUP(B15;$G$2:$H$4;2;0)

Sonuç olarak mantık: Sana verilen sözel-sayısal ne ise o ifadelerin karşılıklarının olduğu referans tablonu esas alarak bu verilerin karşılıklarını otomatik olarak işlemektir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    LeveragEffect bunu yazdı

Bir referans tablon olsun, 2 sütun düşün,  sağda sözel ifadeler solda da bunların sayısal karşılıkları:

A    4

BA 3.5

BB 3

Şimdi senin bir tablon olsun buralarda A'lar BA'lar dolsun taşşın. 

A BA A
    BB A A
    BB A A
    BA BA BA

Amacın bu tabloda yazan dilsel ifadelerin sayısal karşılıklarını yazdırmak.

Yapman gereken

Nereye yazdırmak istiyorsan o hücreye gelip

=VLOOKUP(buraya tabloda A olan yer gelecek örnek veriyorum B15 (b sütununda 15. satırda A olsun); buraya senin referans tablon gelecek $G$2:$H$4; Buraya referans tablonda kaç sütun oldugunu yazıyorsun (bu örnekte 2); buraya da aranan ifadenin tümünü karşılayıp karşılamayacağını yazıyorsun (Bunu ben 0 kullanıyorum))

yani formül =VLOOKUP(B15;$G$2:$H$4;2;0)

Sonuç olarak mantık: Sana verilen sözel-sayısal ne ise o ifadelerin karşılıklarının olduğu referans tablonu esas alarak bu verilerin karşılıklarını otomatik olarak işlemektir.

Hocam çok güzel anlatmışsın ama işte sabahtan beri bakıyorum bunları uygulamaya çalışıyorum yanlışta öğrenmek istemiyorum bilen birisi ile yaparsam harika olcak :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Yardımcı olan çıkmazsa akşam PM at hocam. Sesli görsel bir şekilde anlatırım. İstanbuldaysan iş çıkışı bi çay içelim istersen 30 dk da anlatırım. 

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

Bu formülün üzerine pivottable ve makro koyarsan aklına gelen herşeyi Excel ile yaparsın 

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

excel kadar sayko bir app daha görmedim.

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

@siyahbereli  arkadaşımız sağolsun zaman ayırıp 1 saaten fazla sürede bana anlattı teşekkür ediyorum kendisine.

@UCANTENEKE  yavaş yavaş öğrenmek lazım hocam

@heza  istanbuldayım hocam teşekkür ederim, ilerleyen zamanda lazım olursa takıldığım bir konu yazarım. Ne zaman istersen çay içeriz ayarlayıp hocam.

Toplam Hit: 899 Toplam Mesaj: 9
excell vlookup