folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Exe Dosyasının İçeriğini Görme

Exe Dosyasının İçeriğini Görme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Merhaba sevgili arkadaşlar,elimde Dell N5010 laptop var ve bunun bios unu güncellemem lazım fakat batarya olmadığı için bios güncellemesine malesef izin vermiyor.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/dell-inspiron-5520-batarya-olmadan-bios-guencellemek.679239/page-2#posts

Yukarıda linkte verdiğim konuda arkadaş nasıl yapılabileceğini özetlemiş,benim tek beceremediğim nokta Dell sitesinden indirmiş olduğum exe dosyasının içeriğini açamamam.7zip ve Universal.Extractor ile denedim fakat beceremedim.Bu konu hakkında yardımcı olabilecek var mı ?

Açmak için uğraştığım exe linki

https://drive.google.com/file/d/1vD62joQhhgZ1M-p6a1yNbqNzp6rPF8oC/view?usp=sharing

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Modeller arasında jenerasyon farkı çok ve BIOS'ları farklı. Ben indirip 7ziple bile ayıklamaya çalıştım olmadı. O yöntem işe yaramaz gibi.

Eski modellerde BIOS update yapmak isteyen sorduğum soru şu oluyor genelde "Gerekli mi ?" çünkü yanlış bir işlem yapma durumu ya da aksilikte bilgisayar bricked olur.

Yinede bu riskleri göze alıp bir şeyler denemek istiyorum dersen şu linklere bakabilirsin;

https://superuser.com/questions/1240476/bios-update-dell-inspiron-n5110

1. Create a bootable USB stick by choosing "FreeDOS" from the "boot selection" options in Rufus.
    2. Copy N5110A11.exe to the USB stick.
    3. Reboot and repeatedly press F12 to enter the BIOS boot menu.
    4. Boot from the USB stick.
    5. Run N5110A11.exe /FORCEIT.

----------------------

https://www.dell.com/community/Laptops-General-Read-Only/dell-inspiron-n5110-bios-update-failure/td-p/4268235

Yorumlarda n5110 olanlarda da yöntemin işe yaradığını söylüyor.

Not applicable Hesabı silinmiş galiba. Etiketlerden DOMINOSX adında bir kullanıcının yazdığı yöntem şu : 

Solution fo recovery bios Dell N5110

1. Download the latest firmware from the Dell support
    2. Save the exe and create a shortcut with the following parameter: " /writehdrfile"
    3. Start the created shortcut and it will create a n5110a11.hdr file rename the file to N5110.hdr
    4. Create a shortcut exe file with the following parameter: " /writeromfile"
    5. Start the created shortcut and it will create a n5110a11.rom file rename the file to DQ15A11.rom
    6. Copy both file "N5110.hdr" and "DQ15A11.rom" to a FAT formatted pendrive's root folder
    7. Remove the charger and Battery from the laptop
    8. Plug In the pendrive
    9. Press & hold END
    10. Connect the charger (still hold END)
    11. The notebook starts automatically and shows the recovery screen
    12. Press enter and wait until finish the flashing
    13. Press esc to restart
    14. Hopefully problem solved

---------------------

Bu farklı bir dell modeli eski Latitude serisi için çözüm diye yazmışlar:

• Copy the BIOS update .exe file locally on to your PC
    • Open the command prompt as the admininstrator
    • Navigate to the location of the .exe file
    • Type the name of the .exe file and add /forceit to the end eg: E7440A13.exe /forceit
    • Press Enter

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Üstad çok teşekkür ederim bilgilerin için.
    Şurayı biraz daha anlaşılır dilde anlatma imkanın var mı malum azcık ingilizce özürlüyüm :((

1. Download the latest firmware from the Dell support
    2. Save the exe and create a shortcut with the following parameter: " /writehdrfile"
    3. Start the created shortcut and it will create a n5110a11.hdr file rename the file to N5110.hdr
    4. Create a shortcut exe file with the following parameter: " /writeromfile"
    5. Start the created shortcut and it will create a n5110a11.rom file rename the file to DQ15A11.rom
    6. Copy both file "N5110.hdr" and "DQ15A11.rom" to a FAT formatted pendrive's root folder
    7. Remove the charger and Battery from the laptop
    8. Plug In the pendrive
    9. Press & hold END
    10. Connect the charger (still hold END)
    11. The notebook starts automatically and shows the recovery screen
    12. Press enter and wait until finish the flashing
    13. Press esc to restart
    14. Hopefully problem solved

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    DjBlueMaN bunu yazdı

Şurayı biraz daha anlaşılır dilde anlatma imkanın var mı malum azcık ingilizce özürlüyüm :((

1. En yeni yazılımı DeLL destek kısmından indirin
    2. exe'yi kaydedin ve şu parametreyle kısayol oluşturun " /writehdrfile"
    3. Kısayolu çalıştırın ve oluşacak n5110a11.hdr dosyasını N5110.hdr olarak yeniden adlandırın.
    4. Şu parametreyle exe kısayolu oluşturun " /writeromfile"
    5. Kısayou çalıştırın ve oluşacak n5110a11.rom dosyasını DQ15A11.rom olarak yeniden adlandırın.
    6. "N5110.hdr" ve"DQ15A11.rom" dosyalarının ikisini de FAT formatlı flaş belleğin ana klasörüne atın.
    7. Laptop'tan şarj ve bataryayı çıkarın.
    8. Flaş belleği takın.
    9. END tuşuna basın ve basılı tutun
    10. Şarj aletini takın (END tuşuna basılı tutmaya devam edin)
    11. Dizüstü otomatik olarak başlayacak ve kurtarma ekranı gelecek
    12. Enter'a basın ve yazılım atma bitene kadar bekleyin.
    13. Yeniden başlatmak için ESC'ye basın
    14. Problemin umarım çözüldü

Çeviri %100 uyumlu değil, daha anlaşılır şekilde olması için bazı şeyleri direk çevirmedim ama yapılacak prosedürler tam olarak bu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

N5110A11.exe /FORCEIT 

normalde cmd yi yönetici konumunda açıp bunu yaparsanız işe yarıyor fakat şöyle bir sıkıntı var bios update için reset atıp update %100 yapıp kalabiliyor siz kapatıp cihazı tekrar açarsanız batarya takılı olana kadar update yine tamamlanmıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

1. En yeni yazılımı DeLL destek kısmından indirin
    2. exe'yi kaydedin ve şu parametreyle kısayol oluşturun " /writehdrfile"
    3. Kısayolu çalıştırın ve oluşacak n5110a11.hdr dosyasını N5110.hdr olarak yeniden adlandırın.
    4. Şu parametreyle exe kısayolu oluşturun " /writeromfile"
    5. Kısayou çalıştırın ve oluşacak n5110a11.rom dosyasını DQ15A11.rom olarak yeniden adlandırın.
    6. "N5110.hdr" ve"DQ15A11.rom" dosyalarının ikisini de FAT formatlı flaş belleğin ana klasörüne atın.
    7. Laptop'tan şarj ve bataryayı çıkarın.
    8. Flaş belleği takın.
    9. END tuşuna basın ve basılı tutun
    10. Şarj aletini takın (END tuşuna basılı tutmaya devam edin)
    11. Dizüstü otomatik olarak başlayacak ve kurtarma ekranı gelecek
    12. Enter'a basın ve yazılım atma bitene kadar bekleyin.
    13. Yeniden başlatmak için ESC'ye basın
    14. Problemin umarım çözüldü

Çeviri %100 uyumlu değil, daha anlaşılır şekilde olması için bazı şeyleri direk çevirmedim ama yapılacak prosedürler tam olarak bu.

Çok teşekkür ederim dostum sonunda güncellemeyi bu yöntem ile yaptım.Fakat daha sonra bu mesajı okuyacak arkadaşlara bir dip not belirteyim,10.Madde de Dell tuşuna basılı kalın diyor, Dell tuşuna basılı vaziyette adaptör kablosunu takın bilgisayar direk başlayacak,bu arada sürekli F12 tuşuna basın,şayet F12 tuşuna basmazsanız bios yükleme ekranı gelmiyor malesef.Yükleme ekranı çok basit herkesin yapabileceği bir şey,yükleme yapmasıda yaklaşık olarak 15-20 saniye kadar sürüyor.

Tekrardan teşekkür ederim dostum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hazır konusu açılmışken nc110 model samsung eski bi netbook var bios uçmuş vaziyette siyah ekranda kalıyor sadece fanları çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Bios çipine fiziki mudahale etmeden aynı yontemle yuklemeyi bilen var mı? fn ve f2 tuş kombinasyonunu denedim yemedi.  

Syntax error..
Toplam Hit: 999 Toplam Mesaj: 7
exe içeriği açma