folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Fiat Siena Lpg Cok Yakması Ve Buji Kablosu

Fiat Siena Lpg Cok Yakması Ve Buji Kablosu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ILKER06
    ILKER06's avatar
    Erkek

Hocalar selam bir konuda size danısmak istiyorum.

Yeni evlendim (1 sene oldu) arabasızlık zor iş Ankarada iş yeri Bilkentte ev keçiorende metro adamı sabah süründürüyo resmen tamam ekonomik oluyo ama ınan ınsanı canından bezdıyor. bu kücük bilgiden sonra ;

9 ay once bir araba aldım arabadan gayet memnunum  fiat siena 1.2(kasası ağır olan bi kasası 900 kg bi kasası 1200 kg benımkı bu agır olan) arabanın km si baya dusuk kontrol ettirdim oynanmamıs 87.000 km deydi aldıgımda sımdı 101.000 oldu nazar degmesın daha hıc tamırcı gormedım ufak tefek bakım haricinde fakat gel gelelimki yakıs olayına avradını sevdıgımın arabası gaz yakmıyo ölük ölük çekiyo kafa yapıyo , sanırsın 2.0 motor araba suruyosun belliki var sorun ama ne? 

tamirci motora hasta oldu hic bi sorunu yok bugun yolda giderken aklıma geldi aldıgımda maalesef GALERİCİ ( galeriden aldım da ) buji kablosunu degıstır orjınal degıl orj. ile degıstır dedı tamırcımde gerek yok dedi ama ufakdan cıg gaz attıgını goruyorum  hatta benzınde de ,

bu arada aracta sıralı sistem atiker var 2 sene olmus taktıralı cekısınde hıssedıyorum var bişe ama anlamadım en son canıma tak etti (Hala tamirciye goturmuyorum bu arada , cunku bu sorun genel arabalarda olan bi sorun tamircinin deneme yanılma ile  kıcımdaki dona kadar alabılecegı bir sorun) satılıga koydum ama aracımdan memnunum satmakda pek istemiyorum 

Ne diyorsunuz  acaba buji kablosu cıg gaz/benzin  atması ve cok yakmasına etkenmidir orjınal bujı ve kablosuyula degıstırsem ne kadar fark eder ?? yada farkeedermi ona gore sabah gıdecem Ankarada oto unluden alıcam orjınallerini bi yerde degıstırttırecem. ? 

yardım Ey Müridler.

ILKER06 tarafından 30/Kas/18 22:49 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki en güzel şeyler : Ya kanun dışı, ya ahlak dışı ya da şişmanlatıcıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Hocam arabanın ağır olması nedeniyle özellikle şehir içinde beklenenden fazla yakması normal. Bujilerinde ateşleme yapıyorsa boş yere kablo değiştirip para harcama. Çig yakıt atmasının iki nedeni olabilir. Birincisi silindire zengin karışım gönderiyordur, ikincisi ateşleme avans ayarın bozuktur. Aracın çekişinden şikayetin yoksa büyük bir ihtimalle zengin karışım yakıyorsundur.

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ILKER06
    ILKER06's avatar
    Erkek
    Shed510 bunu yazdı

Hocam arabanın ağır olması nedeniyle özellikle şehir içinde beklenenden fazla yakması normal. Bujilerinde ateşleme yapıyorsa boş yere kablo değiştirip para harcama. Çig yakıt atmasının iki nedeni olabilir. Birincisi silindire zengin karışım gönderiyordur, ikincisi ateşleme avans ayarın bozuktur. Aracın çekişinden şikayetin yoksa büyük bir ihtimalle zengin karışım yakıyorsundur.

Hocam aslinda cekisde de sanki sknti var gibi mesela gaza hafif asilinca sanki tekleme yapiyo tepip oyle gidiyo gibi hocam ? Zengin karisimin cozumu ne yada bu tepme olayi ile ilgili ne diyosun hocam

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Hocam zengin karışım demek Yakıt/Hava karışım oranının fazla olması demek. Yani silindirin içindeki hava yakıtın tamamını yakmak için yetmez. Bunun ayarı basit, yakıt ayarını kısıyorsunuz. Rölantide teklemeyecek, sarsıntısız çalışacak kadar kısabilirsiniz.

Avans ayarı biraz daha zor. Bu da silindirin içindeki pistonun üst ölü noktaya yani en yukarı gelmeden önce bujinin ateşlemesi demek. Eğer piston üst ölü noktayı getikten sonra ateşliyorsa yine yakıtın tamamı yanmaz, ayrıca aracın çekişi kötü olur.

Yine de tüm bunları yapmadan önce bulabiliyorsanız kendi aracınızın aynısından bulup test sürüşü yapın. Belki o modellerin kronik sorunudur, boş yere tamircilere para kaptırmayın

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

97 model toros sw var şuan km de 1 lira yakıyor sanırım. 40 lt lpg tüpü var atiker.. beyni yeni değişti halen cayır cayır :D bujigiller ve saz arkadaşlarına giriş yapacağım gibi görünüyor. bide 140tan sonra yola çok iyi yapışıyor araçtan memnunum :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ILKER06
    ILKER06's avatar
    Erkek
    Shed510 bunu yazdı

Hocam zengin karışım demek Yakıt/Hava karışım oranının fazla olması demek. Yani silindirin içindeki hava yakıtın tamamını yakmak için yetmez. Bunun ayarı basit, yakıt ayarını kısıyorsunuz. Rölantide teklemeyecek, sarsıntısız çalışacak kadar kısabilirsiniz.

Avans ayarı biraz daha zor. Bu da silindirin içindeki pistonun üst ölü noktaya yani en yukarı gelmeden önce bujinin ateşlemesi demek. Eğer piston üst ölü noktayı getikten sonra ateşliyorsa yine yakıtın tamamı yanmaz, ayrıca aracın çekişi kötü olur.

Yine de tüm bunları yapmadan önce bulabiliyorsanız kendi aracınızın aynısından bulup test sürüşü yapın. Belki o modellerin kronik sorunudur, boş yere tamircilere para kaptırmayın

Anladim hocam bi tamirciye gidecez gibi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ILKER06
    ILKER06's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

97 model toros sw var şuan km de 1 lira yakıyor sanırım. 40 lt lpg tüpü var atiker.. beyni yeni değişti halen cayır cayır :D bujigiller ve saz arkadaşlarına giriş yapacağım gibi görünüyor. bide 140tan sonra yola çok iyi yapışıyor araçtan memnunum :D

Hocam km de 1 lira ne toros bu nasi yakar o kadar :D ben 0.40 kurus yakiyo arabayi satiliga cikardim o derece bujiyi degisince duzelcegini yada ne kadar duzelcegini dusunuyosun hocam

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

valla bilmiyorum yarın diğer gün götürecem sanayiye

Toplam Hit: 950 Toplam Mesaj: 8
siena lpg