Fiber Modem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maniacrelax
    maniacrelax's avatar
    Erkek

2 tane modem aldım fiber destekli fakat wan kablosunu takınca internet gelmiyor 

tecnopatın bi videosunda mac adresi ile bişiler duydum eski modemin mac adresi kopyala yapıştır diye bişi duydum varmı öyle bişi

Bir Gün Ölmek İçin Hergün Yaşıyoruz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    maniacrelax bunu yazdı

2 tane modem aldım fiber destekli fakat wan kablosunu takınca internet gelmiyor 

tecnopatın bi videosunda mac adresi ile bişiler duydum eski modemin mac adresi kopyala yapıştır diye bişi duydum varmı öyle bişi

var tabi ki.

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Senin derdinin çaresini açıklayayım hocam.

Tabii yanılıyor da olabilirim, evinde ttnet yada turknet fiber var, ttnet'in verdiği modemi takınca zart diye bağlanıyor, ama senin modemi takında bütün bilgiler aynı olmasına rağmen bağlanmıyor. (Kullanıcı adı vs.)

Eğer sorunun buysa, çözümü şudur. 

TTnet'in veya hangisiyse onun arayüzüne girip, modemde yer alan VLAN ID'yi, yeni aldığın modeme girmen gerekiyor.

Aktis taktirde, bütün bilgilerin doğru da olsa giremezsin.

Dediğim gibi yaparsan online olduğunu görebilirsin.

Zamanında az göbeğim çatlamadı aynı sorundan dolayı.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

türk telekom da mac adresi değiştirmeden olmuyor diye okudum internette

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

@CEO bu hangi hatlarda oluyor? Fiber tarife kullaniyoruz ama bakir hat. Superonline gibi degil. Tarifenin adi fiber. Bu hatlarda da modem degisikliginde boyle bir sorun oluyor mu? Gecen hard reset atmistim. Gitti bir daha geri gelmedi. Modem kendimizin. Aklimda suphe vardi, bizim durumumuz bununla alakali olabilir mi?

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Türk Telekom altyapısında sadece vlanID ve kullanıcı bilgileri girerek değiştirebilirsiniz TSOL de ise Mac adresi vs değişimi yapmalısınız

Memento Mori
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

@CEO bu hangi hatlarda oluyor? Fiber tarife kullaniyoruz ama bakir hat. Superonline gibi degil. Tarifenin adi fiber. Bu hatlarda da modem degisikliginde boyle bir sorun oluyor mu? Gecen hard reset atmistim. Gitti bir daha geri gelmedi. Modem kendimizin. Aklimda suphe vardi, bizim durumumuz bununla alakali olabilir mi?

Kesinlikle onunla alakalıdır hocam.

Türk telekom ve diğer operatörlerin verdiği modem bu ayarları otomatik olarak kendisi yapıyor. 

Sıfırdan kullanıcının satın aldığı modemlerde o ayar yeri var ama elle düzenlenmesi gerekiyor.

Biz de netspeed kullanıyoruz, onları aradık modemi almadan önce, onlar farklı modem alsanız da kullanamazsınız demişti.

Biz risk alıp modemi satın aldık, ilk başlarda kullanıcı adı şifreyi doğru girmemize rağmen bir türlü bağlanamadık.

Daha sonra WLAN ID diye bir zımbırtı varmış, o id'yi ttnet'in modemine bakarak düzenledik.

Öyle olunca bağlandı, 1 senedir kullanamazsınız dedikleri modemi kullanıyoruz, hiçbir sorun yaşamadık.

Yüksek ihtimalle sizin de sorununuz bundan kaynaklanıyor, modeminizin arayüzüne girip bakın VLAn ID diye bir yer var, onu ttnet'in modemindekine göre düzenleyin bağlanır..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

Fiberin tipleri var hocam. Daireye kadar fiber kablo gelene gpon deniyor. Bildiğin kalın bir fiber kablo modeme kadar giriyor. Bu her yerde her firmanın sunduğu bir hizmet değil. Bina girişine kadar fiber gelip dağıtımın bakır yapıldığı haller de var ve çoğunluk budur. Bir de mahalle kutusuna fiber gelip apartman ve binaya normal hat ile dağıtılanı var, ki bu daha yaygın adıyla VDSL olarak geçer. Firmalar Fiber ve ışık hızı diye satar ama esasen altyapısal olarak ADSL'in biraz farklısıdır.

Kullanılan modem ve firma da önemli. Misal kablonet modemlerini diğer firmalarda kullanamazsınız yapısı farklı.

Fiber hatlarda user ve pw girilmesien gerek kalmadan hat üzerinden validation halledilir. Eğer kabloyu taktığınız halde internete çıkış yapılamıyorsa firmayı bir aramak lazım. İnternetin aktivasyonunda da bir problem olabilir. Bazı firmalarda modem-abonelik eşleştirmesi yapılıyor. MAC tanımlatılması gerekiyor. 

Her halükarda firmayı bir araman lazım.

Dipnot:

Fiber-VDSL karmaşası var, VDSL hizmet kullandığınız halde fiber paket diye satanlar da var. ADSL/ADSL2 destekli modemlerle fiber, fiber hattı da bu modemlerle kullanamazsınız.

antichrist tarafından 25/Ağu/21 12:24 tarihinde düzenlenmiştir

~
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek

Turk Telekom'da Vlan ID 35, ve VPI 8 - VCI 35 değerleri atandıysa başarıyla bağlanır.

Modem kilidi, MAC filtresi vb. yoktur.

Bunu da Turknetin modemini kullanıp yazıyorum, öncesinde de 4-5 modem değiştim hiçbir ek prosedür olmadan.

Deleted001 tarafından 25/Ağu/21 12:27 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1004 Toplam Mesaj: 9
fiber fiber modem