folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Flutter Firebase Güvenilir Mi?

Flutter Firebase Güvenilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

Herkese selamlar,

Flutter dersi aldım başladım çalışmaya ama ileri konuları meraktan izlerken bir şey farkettim adam firebase kullanıyor direkt program üzerinden her şeyi yapıyor benim bildiğim php veya asp.net aracılığı ile post get işlemleri yapılır güvenlik açısından. Sizce böyle bir kullanım doğru mu? Doğruysa ileride ne gibi maliyet sorunları çıkar ve mysql'den daha mı verimli?

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

güvenirlik acisindan bir sorun olacagini sanmiyorum, bir cok insan kullaniyor (ozellikle ögrenme asamasinda), cok fazla da kolaylik sagliyor. Cünkü baslangi asamasi icin bir cok sey ücretsiz.. Buradan fiyatlandirmaya ve limitlere bakabilirsin https://firebase.google.com/pricing

sistemin büyükdükce ücret ödersin.. Ancak elbetteki pahali olacaktir cünkü bu sistemler managed sistem olarak geciyor, yani adamlar senin icin her seyi ayarlamislar ve sen sadece kullaniyorsun. Güvenliginden, yedeklemesine kadar hepsi arka planda hallediliyor..

Ogrenmek acisindan sikinti yok devam edebilirsin ancak benim sahsi tercihim her zaman kendi web servisimi yazar onun üzerinden kullanirim. Onun icin de güzel bir vps/vds alirsin orada yaptirirsin bu isleri. Bilgin yoksa bu tarz hazir sistemler is görebilir tabi ki..

not: firebase sadece bir veritabani degil o yüzden mysql ya da herhangi bir rdbms/nosql ile karsilastirmak dogru degil. Firebase'e backend as a service (baas) olarak calisir, bir cok modülü bünyesinde bulundurur. Üstte verdigim linkte zaten gruplari görebilirsin

unbalanced tarafından 22/Haz/20 22:51 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

güvenirlik acisindan bir sorun olacagini sanmiyorum, bir cok insan kullaniyor (ozellikle ögrenme asamasinda), cok fazla da kolaylik sagliyor. Cünkü baslangi asamasi icin bir cok sey ücretsiz.. Buradan fiyatlandirmaya ve limitlere bakabilirsin https://firebase.google.com/pricing

sistemin büyükdükce ücret ödersin.. Ancak elbetteki pahali olacaktir cünkü bu sistemler managed sistem olarak geciyor, yani adamlar senin icin her seyi ayarlamislar ve sen sadece kullaniyorsun. Güvenliginden, yedeklemesine kadar hepsi arka planda hallediliyor..

Ogrenmek acisindan sikinti yok devam edebilirsin ancak benim sahsi tercihim her zaman kendi web servisimi yazar onun üzerinden kullanirim. Onun icin de güzel bir vps/vds alirsin orada yaptirirsin bu isleri. Bilgin yoksa bu tarz hazir sistemler is görebilir tabi ki..

not: firebase sadece bir veritabani degil o yüzden mysql ya da herhangi bir rdbms/nosql ile karsilastirmak dogru degil. Firebase'e backend as a service (baas) olarak calisir, bir cok modülü bünyesinde bulundurur. Üstte verdigim linkte zaten gruplari görebilirsin

anladım hocam. Yani programın apk'nı alıp kırıp firebase kullanıcı adı gibi verilere ulaşamiyorlar sanırım.

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

güvenlikten kastini farkli anlamisim o halde :) 

apk'yi kirip bilgileri oradan okuyabiliyorsa o senin hatan olur.. 

firebase'de security rule'lar var hocam, bazi api bilgilerine ulassalar bile yapabilecekleri sinirli olur

videoyu da izleyebilirsin, yaziya da göz atabilirsin

https://firebase.google.com/docs/firestore/security/get-started

API key ile ilgili güvenlik icin asagidaki yorumlari okuyabilirsin

https://stackoverflow.com/questions/61894868/securely-saving-api-keys-in-android-flutter-apps

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

güvenlikten kastini farkli anlamisim o halde :) 

apk'yi kirip bilgileri oradan okuyabiliyorsa o senin hatan olur.. 

firebase'de security rule'lar var hocam, bazi api bilgilerine ulassalar bile yapabilecekleri sinirli olur

videoyu da izleyebilirsin, yaziya da göz atabilirsin

https://firebase.google.com/docs/firestore/security/get-started

API key ile ilgili güvenlik icin asagidaki yorumlari okuyabilirsin

https://stackoverflow.com/questions/61894868/securely-saving-api-keys-in-android-flutter-apps

hocam yine de bana arka planda php ve mysql daha mantıklı geliyor nedense. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben zaten kullanmiyorum hocam, sadece cok popüler insanlar kullaniyor vs... Ogren, uygulama yap ama kullanmak zorunda degilsin yani :) benim güvenlik tarafinda sikintim yok ama sistem büyüdükce bu tarz managed cözümlerin fiyatlari acayip artiyor. Ona dikkat etmek lazim. Diger bir sikintisi da belli bir noktadan sonra customize edemiyorsun. Bu iki sikintisi yüzünden ben tercih etmiyorum. Cünkü yaptigim seyi tamamen ben kontrol etmek istiyorum. Birilerine bagli olarak sistemin ayakta durmasi mantikli degil

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Domain veya ip bazlı çalışması için sınırlama koyabiliyorsunuz hocam. Bu şekilde güvenliği sağlayabilirsiniz.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Domain veya ip bazlı çalışması için sınırlama koyabiliyorsunuz hocam. Bu şekilde güvenliği sağlayabilirsiniz.

hocam maliyet artacak deniyor bir de arkada php ve mysql en mantıklısı bence yani bana göre. @unbalanced hocamın da dediği gibi  belli bir noktadan sonra customize edemiyorsun. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

firebase google'in ve çok büyük bir servis. sadece flutter değil bir çok dile kolayca entegre kullanılıyor.

security policy dökümantasyonunu incelemeni öneririm. her sorguya farklı kurallar tanımlıyorsun, kim nereye yazabilir, nereden okuyabilir vb. bu tanımlamalar sayesinde tamamen güvenli hale geliyor. 

tık

yunusemre tarafından 23/Haz/20 02:25 tarihinde düzenlenmiştir

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

authentication olayini falan tamamen sirtliyor firebase

authentication ile de devam edebiliyorsunuz.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 1515 Toplam Mesaj: 10
flutter firebase flutter