Fotoğraf Makinesi Sorularım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

azönce canon m200 siparişi verdim. umarım saçma bi iş yapmamışımdır

şimdi bir kaç sorum var.

1- şimdi bu alet 15-45mm lensle geliyor. bu lensin boyutunu yazarken sensörün crop factorunu de hesaba katıyorlar di mi ? "bu full frame de 15-45 çalışır , sen makinene göre hesapla kardeş" şeklinde değil bu

2-bu alete ef lens takabilmek için şu aparatı buldum. bunun canon marka olanı pahalı, diğer markalarında adaptörü var. 60% daha ucuz. bu aparatta marka farkeder mi? görüntüyle ilgili bir önemi vb

3 - adaptörle başka bir lens taktığımda sensörün bir kısmını kaybedecek miyim ? cünkü ef lensli kameralardaki sensörlerin boyutuna baktığımda en boy oranı tam tutmuyor bu makina ile (apsc var bunda)

4 - üstünde gelenin yanında bi 25mm lens almayı düşünüyorum (flickr da gördüğüm güzel fotoları hep 25mm ile çekmişler). alayım mı? yoksa değmez mi

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

öncelikle hayırlı olsun.

1- üzerinde yazan mm full frame için belirtilen ölçüdür. eğer cihaz 1,5 crop ise 20mm olur 30mm.

2- içi boş olduğu için görüntüyü zerre etkilemez. sadece bazı adaptörlerde odaklama sorunları olabiliyor. ya da makinede otomatik odak varsa adaptör takınca iptal olabiliyor. onun özelliklerine bakmak gerek.

3- sensörü kaybedeceğini sanmıyorum, ef ve efs için farklı adaptörler var sanırım. ayrıca bildiğim kadarıyla efs lensler hem full frame hem de cropluda kullanılabilirken ef lensler sadece full frame cihazlarda kullanılabiliyor.

4- 15-45 varken neden 25mm? diyafram değerinden ötürü ise belki alınabilir ama geniş açı da çok da fark edeceğini sanmıyorum.

LynXMaSTeR tarafından 28/Oca/22 00:29 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    LynXMaSTeR bunu yazdı

öncelikle hayırlı olsun.

4- 15-45 varken neden 25mm? diyafram değerinden ötürü ise belki alınabilir ama geniş açı da çok da fark edeceğini sanmıyorum.

flickr da gördüğüm güzel fotoları hep 25mm ile çekmişler. bir de sabit (prime deniyor galiba) lenslerin daha iyi goruntu verdigini okudum bir cok yerde. bir tane sabit lens alayim diyorum o yuzden. ve ufak oldugu icin tasimasi kolay olur. 25mm ile cantaya atar dolasirim aleti

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

evet, prime lenslerin mercekleri daha iyidir, görüntü kalitesi de iyidir, ancak sonuçta fotoğrafı çeken kişi daha önemlidir.

ihtiyaca göre lens almak gerek, aa bu güzel çekiyormuş deyip, doğru düzgün ayarlayamadıktan sonra dünyanın en iyi lensiyle bile kapkaranlık, titremiş fotoğraflar çekebilmeniz mümkün :)

bu arada canonda 25mm var mıydı hatırlayamadım, şu pancake lensleri kastediyorsan onlar çok da kaliteli sayılmaz.

LynXMaSTeR tarafından 28/Oca/22 01:19 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    LynXMaSTeR bunu yazdı

evet, prime lenslerin mercekleri daha iyidir, görüntü kalitesi de iyidir, ancak sonuçta fotoğrafı çeken kişi daha önemlidir.

ihtiyaca göre lens almak gerek, aa bu güzel çekiyormuş deyip, doğru düzgün ayarlayamadıktan sonra dünyanın en iyi lensiyle bile kapkaranlık, titremiş fotoğraflar çekebilmeniz mümkün :)

bu arada canonda 25mm var mıydı hatırlayamadım, şu pancake lensleri kastediyorsan onlar çok da kaliteli sayılmaz.

ben lens almiyim o zaman şimdilik, böyle takılayım. 1-2 aya burda çektiğim fotoğrafları paylaşırım yorum yaparsınız üstüne

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

bize de bir fotoğraf makinesi lazım.. genellikle yaptığımız gezilerde  hatıra fotoğrafları çekip katılımcı kafilenin toplu fotoğraflarını çekiyoruz. 

otomatiğe alalım her naneyi ayarlasın isterik.. ama işi  bilen birinin eline geçince de marifetini konuşturabilmeli..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    yunusdogan bunu yazdı

bize de bir fotoğraf makinesi lazım.. genellikle yaptığımız gezilerde  hatıra fotoğrafları çekip katılımcı kafilenin toplu fotoğraflarını çekiyoruz. 

otomatiğe alalım her naneyi ayarlasın isterik.. ama işi  bilen birinin eline geçince de marifetini konuşturabilmeli..

m200 tam olarak böyle bir alet sanırım. ve şu an baya ucuz alternatiflere göre 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prototype461y5k
    prototype461y5k's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

merhabalar

azönce canon m200 siparişi verdim. umarım saçma bi iş yapmamışımdır

şimdi bir kaç sorum var.

1- şimdi bu alet 15-45mm lensle geliyor. bu lensin boyutunu yazarken sensörün crop factorunu de hesaba katıyorlar di mi ? "bu full frame de 15-45 çalışır , sen makinene göre hesapla kardeş" şeklinde değil bu

2-bu alete ef lens takabilmek için şu aparatı buldum. bunun canon marka olanı pahalı, diğer markalarında adaptörü var. 60% daha ucuz. bu aparatta marka farkeder mi? görüntüyle ilgili bir önemi vb

3 - adaptörle başka bir lens taktığımda sensörün bir kısmını kaybedecek miyim ? cünkü ef lensli kameralardaki sensörlerin boyutuna baktığımda en boy oranı tam tutmuyor bu makina ile (apsc var bunda)

4 - üstünde gelenin yanında bi 25mm lens almayı düşünüyorum (flickr da gördüğüm güzel fotoları hep 25mm ile çekmişler). alayım mı? yoksa değmez mi

Güle güle kullan umarım memnun kalırsın.

Aldığın makine kompakt ve 4k 120fps video çekebiliyor ve 24 megapixel, kısacası çok güzel fotoğraflar ve videolar çekebilirsin.

1- Crop faktörü olan lenslerde zoom etkisi olur 1.6 ile çarparak odak uzaklığını anlayabilirsin aps-c sensörlerde. Kamera ile gelen kit lens full frame kamerlardaki 22-67mm aralığına teekabül ediyor makinanda.

2- Adaptör markası bir fark yaratmaz o konuda için rahat olsun sadece kullanılan materyelde fark olabilir o da o kadar önemli bir fark yaratmaz.

3- Crop faktörlü sensörler ile full framein temel farkı aynı odak uzaklığında içeri giren görüntünün ne kadarının sensörün üstüne düştüğüdür, yani 15mm de aps-c ile çektiğin fotoğrafın aynısını elde etmek için full framde 22mm de çekmen gerekir eğer 15mm ile çekersen full framede daha geniş bakış açılı bir fotoğraf elde edersin.

4- Prime lenslerin zoom lenslerden ana farkı f değer aralıklarının daha geniş olmasıdır. Kameranın yanında gelen kit lens max f3.5 iken 25mm prime alırsan bu aralığın f1.8e kadar çıkabilrdiğini göreceksindir. Diyafram açıklığının daha geniş olması odak aralığını kısaltır ve odaklandığın objenin arkasındaki ve önündeki cisimlerin flulaşır ve ışık kaynakları da noktalaşır. Bu noktalaşmaya da bokeh efekti deriz. Eğer 25mm almak istiyorsan alabilirsin ama ne amaçla kullanmak istediğini paylaşırsan ona göre bir lens önerebilirm sana. crop faktörü ile 25mm full framedeki 42mmeye eş değer olacaktır.

Ben canon 5d mark2 kullanıyorum 28-135mm ve 50mm lenslerim var. Sokak fotoğrafçılığında portre çekimlerimde 50mmyi kullanıyorum çünkü f 1.4e kadar çıkabiliyor ve odağı objeye çekebiliyorum f1.8 yada f2 kullanarak ama etkinliklerde konserlerde yani zoom yapmamın gerekebileceği hareket alanımın kısıtlı olduğu yerlerde 28-135mmnin zoom kapasitesi çok işime yarıyor çünkü seyirçilerin önüne geçmek insanların görüşünü kısıtlamak çok hoş bir şey değil.

Ânı yakala
Toplam Hit: 944 Toplam Mesaj: 8
canon m200