folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Freelancer Çalışmak

Freelancer Çalışmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

Merhaba müridler

Kendim maaşlı işte çalışıyorum.Başka bir şirketden freelancer olarak iş teklifi aldım.Sözleşme için hangi konulara dikkat etmeliyim?

Ne gibi sorunlar çıka bilir ve bunları önlemek için sözleşmede dikkat edilmesi gereken konular hakkında tecrübeli müridler yazarsa sevinirim.

Sonradan yazılımda değşilik isterse bunu hangi şartlar çerçevesinde yapmalıyım?

Projenin kaynak kodlarını vermeliyim?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

en büyük sorunlarından biri işi bitirdiğin zaman onlara göre bitmemiş oluyor

sonra onlar ödemeleri düzgün yapmayınca sen işi yavaşlatıyorsun yine deadline çöküyor.

kaynak kodları verip verme bence ama sözleşmede belirtmen lazım yinede

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

O işte sıkıntı yaşamamanın tek yolu, yapılacak işin her adımını madde madde yazıp iki tarafın onaylaması. ister sözleşme yap ister mail ile onay al, o tarafların birbirine güvenine kalmış.

Web sitesi yapılacaktır 1000 dolar diye sözleşme yaparsan o müşteri sana mesleğinden soğuyana kadar web sitesi yaptırmaya çalışır.

Madde madde belirtmelisin

Tasarım: en çok 3 adet tasarım sunulur müşterinin seçtiği kabul edilir.

Site

Ürünler

Hakkımızda: adresimiz ve googlemaps üzerinden harita konumumuz yayınlanacaktır

Biz kimiz : müşteri hakkında bilgi olacaktır

Forum : hazır forum kurulacaktır

Güncelleme:

İşin teslim tarihinden sonra istenen her sayfa güncellemesi için ücret 50$ dır. Ödeme güncellemeden önce yada o ay içinde alınır.

Yada

Müşteri güncellemeyi kendine verilen panelden yapmakla yükümlüdür ekstra değişiklik istenirse yeni sözleşme yapılır

vs... gibi bişey olmalı tabi daha kurumsal düzgün gözüksün

Kaynak kodlarla ilgili (eğer asp.net yada windows uygulaması gibi compile edilebilir birşeyse). Diğer projelerde kullandığımız kod kütüphaneleri ve lisans ile aldığımız kod bölümleri hariç müşteriye her türlü kodu verilecektir yaz.

ondan sonra istediğin kodu dll dosyalarına aktarır onları vermezsin. (Öbür türlü müsterinin hosuna gitmeyecektir)

HolyOne tarafından 17/Şub/14 15:26 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

çok berbat birşeydir.

çünkü 3 türlü müsteri vardır

1- fikrini alıp vazgeçtim diyerek paranı ödemeyecek olan

2- yaptıracak paranı ödeyecek ama istenilenden daha daha daha fazlasını isteyerek yaptığın işin parasını pul edecek olan.

şöyleki site yaptıracak diyelim. 10 sayfalı isteyecek her sayfaya yazıları senin aktarmanı isteyecek.   3-5 gün sonra gelip yazıyı değiştirtecek

html ile yola çıkmışsındır ama süper bir css özelliği, asp her ne kod varsa e- ticarete kadar hepsini bunun üstünden yaptırmaya çalışacak.

her tasarımın rengini , butonları her ne varsa sitede( şu sitede şöyle birşey var diyerek)  sana ödüllü bir sitedeki olmayacak bir özelliği isteyecek

büyük bir sabırla yapacaksın ama bunun hostin domain ücretlerini üstüne yıkmaya çalışacak

bizim tanış bunu şu kadara yaptı diyerek ayrıcada deli edecek.

3- müsteri adam gibi adamdır işini yaprsın paranı verir olay bitti

en güzeli bir liste hazırlayacaksın birinden duymuştum. ayrıntılı sayfası şukadar şu özellik şu kadar yazıyorsun o istediklerini seçip işaretliyor kendisi fiyat çıkarıyor altını imzalıyorsunuz. her müşteriye aynı liste.

futurist tarafından 17/Şub/14 15:52 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    q0x
    q0x's avatar
    Erkek

adamdan önce iş için bütün özellikleri iste sonrasında gelen her yenilik için saat başı 30 40 lira ücret biç adam sana diyecek kategori menü ekleme olsun sen diyeceksin 3 saatte yaparım bunu 3x40 120 lira eder normal iş ücreti dısında

Fakirim, Fakirsin, Fakirler, Fakır da olabiliyorum arada ördeğe damacanaya bağlı Fakirler dedim orada çağrışım yaptı kafirler nerede ne yapıyor ?
Toplam Hit: 1175 Toplam Mesaj: 5