folder Tahribat.com Forumları
linefolder E-Book
linefolder George SOROS Finansal Piyasaları İçin – Yeni Paradigma - Notlar

George SOROS Finansal Piyasaları İçin – Yeni Paradigma - Notlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek

Aldığım Notlar, 

George SOROS

Finansal piyasaları için – Yeni paradigma

S 9)

Kusursuz bilgi olarak varsayılan klasik ekonominin aksine ne piyasa katılımcıları nede para ve bütçe

yetkili kurumları yalın bilgiye göre temellendirebilirler. Onların yanlış kanıya kapılıp yanlış yöne

sapmaları piyasa fiyatlarını etkiler ve daha da önemlisi, piyasa fiyatları, yansıyacağı sanılan fiyatları da

etkiler.

Yani piyasalar ekonomik teorinin gerektirdiği dengeye hiçbir zaman ulaşamazlar. Başlangıçta kendini

güçlendiren ancak sonunda kendini yok eden dalgalanma sürecine veya balonuna neden olabilen

idrak ve gerçeklik arasındaki iki yönlü dönüşlü bağ vardır.

S 27 ) Dünyanın bir parçası

S 28) Benzer bir şekilde bilgeye dayanan kararlar arzulanan sonuçları üretir.

Fakat iki fonksiyon aynı anda çalıştığı zaman kavrayış sadece gerçeği değil gelecek hakkındaki niyetleri

ve beklentileri de ihtiva eder.

S 30) Gerçek şu ki katılımcılar kararlarını bilgiye dayandırmazlar. İki taraf yansımayla, bilinç ve yarar

fonksiyonları arasında bir bağlantı vardır. Yalnız gerçeklik değil katılımcıların görüş açıları ile

aralarındaki karşılıklı etkileşimlerde nedensellik bağına katılır.

İnsani olaylarda ise, yalnız gerçekler değil katılımcıların görüş açıları ile aralarındaki karşılıktı

etkileşimlerde nedensellik bağına katılır. Gerçekler ve sanılar arasındaki iki yönden bağlantı vardır: Bir

yönden katılımcılar, durumu anlama için araştırma yaparlar (Buna hem gerçekler hem de kanaatler

dahildir. ); diğer yandan duruma müdahale etmeyi araştırırlar (buna da yine gerçekler ve kanaatler

dahildir.)

S 30-31 ) Bilinç ve yararlanma işlevleri arasında karşılıklı etkileşim de nedensellik bağlantısına karışır

böylece bağlantı doğrudan bir gerçeklik gurubundan diğerine bağlanmayıp yansır ve katılımcıların

görüşünü etkiler. Bu görüş açıları, geçeklerden haber alamadıklarından, olayın akışı içinde belirsizlik

unsuruna bürünmüş olur ki, bu durum doğal kavramlarda yoktur.

S 31 ) Yansıma mantıkta bir objenin kendisi oluşu hakkındaki teorik ilişkilerden bulunmaktır. Ben bunu

bazı bakımlardan farklı anlamda kullanıyorum ve piyasa iştirakçileri arasındaki iki yönlü bağlantıyı

farklı bir anlamda piyasa katılımcıların düşüncesi ve içinde yer aldıkları durumu anlamak için

kullanıyorum.

S 33 ) Yansıma katılımcıların görüşü ve gerçek olayların durumu arasında bir çevirim veya iki yanlı

pekiştirme devresi olarak çalışabilir. İnsanlar kararlarını gerçek durumla karşılaştıklarında değil kendi

tahminlerine veya durumu yorumlarına göre verirler.

Kararları mevcut durum üzerinde etki yapar. ( yararlanma ilkesi) ve durumu anlayışlarına göre

mümkün olduğu kadar değiştirirler (Bilinçsel işlev) bu iki işlev aynı anda işler sırasıyla değil. 

S 34 ) İster tanısın, ister tanımasınlar, gerçeklerden kaynaklanmayan inançların temel olduğu

harekete uymak zorundalar. Gerçekliğin yanlış yorumlanması ve diğer bazı yanlış kavramlar olayların

akışının belirlenmesinde genellikle kabul edilenden daha büyük bir rol oynarlar. Yansıma teorisin

öngördüğü temel yeni öneri budur.

S 39 ) ispatı tahribatla değiştirmek tümden gelmeci mantığı dışlamak zorundadır.

Bölüm 3

S 47 ) İnsanlar yalnızca gözlemci değil aynı zamanda katılımcıdırlar. Ve elde edebildikleri bilgi,

eylemlerine rehber olmaktan yetersizdin.

S 49) Düşünce ve yansıma teorisi

Gerçeklik arasındaki ilişkileri birbirine bağlı ve zıt yönlü iki işlevle çözümledim. Yansıma kavramına

nasıl varmış olduğumu bu şekilde açıklayabilirim. Yansıma düşüncen realitenin bir parçası.

S 50) Yansıma söylemi doğrudan insanlar arası ilişkilere aittir ve bu ilişkiler onaylansın akış

çizgisinden daha yansımalıdır.

“Yansımaya tam bir örnek”

“yağmur yağıyor” Bu ya doğrudur ya da yanlıştır. Fakat yansımalı değildir. Ancak şöyle bir söylem

alalım: “ Sen benim düşmanımsın” Bu doğru veya yanlış olabilir. Senin ona nasıl tepki verdiğine

bağlıdır. İşte bu yansımalıdır. Yansımalı söylemleri, kendi önerisine dayanan söylemler temsil eder.

Etkilerine göre yansırlar.

S 52) Belirsizlik ilkesi

Aydınlanma safhası: katılımcıların düşünceleri ile içlerinde bulundukları ortam arasında iki yönlü içsel

bağlantı , olduğunu göstermeye çalıştım.

Katılımcı fikri --- >>

--Bulundukları ortam fikri

S 55 ) Düşüncen ve gerçekliğin yansımasına ise verimli saçmalık diyorum

S 56-57) Popper şeması

(a- Tahmin (b- açıklama (c- deney

Tahmin ve açıklama arasında simetri, ispat ve çürütme arasında asimetri vardır.

Doğruyu arayış hedefi vurmak

Katılımcıların önyargılı inançları ve yanlış kavramlarına bağlı olduğundan gerçek hareketli bir hedefe

dönüşür .

S 61) Yansıma çok karmaşık bir gerçekliğin mükemmel bir temsilcisi olmaktan uzaktır .

Sadece deneyimleriniz size, dış gerçekler için size, dış gerçekler için daha saygılı olmayı öğretebilir.

Gerçekler kontrolünüzün dışındadır. Gerçekte finansal piyasalarda para kaybı ölüm gibidir. Ölüm bir

insanın yaşadığı sürece gerçek bir deneyim değildir.

S 64) Gerçek hareketli bir hedeftir, yinede gerçeği takip etmeye ihtiyacımız vardır. Kısacası gerçeği

anlamak, gerçekte önceliği almak gerçekten yararlanmak gerekir.

S 67 )

Radikal yanıtlanabilirlik (Beklenti)

Tersine bilgi elde etme yeteneğinin durduğu yerde, inançların hacmi yükselir.

S 68) Fakat finansal piyasalarda beklentiler önemli bir rol oynar.

S 71) “Yansıma”

Finansal yansımalarda yansıma olaylar akışında, düşünce ve gerçeklik arasında iki yönlü bir bağlantı

vardır.

Düşünce -------

------- Gerçeklik

Bu bağlantılar aynı anda işlediği zaman katılımcıların düşünceleri içinde bir belirsizlik unsuru ve

olayların akışı içinde ise bir belirlenemezlik unsuru ortaya çıkar. Ben, bu iki yönlü bağlantıya yansıma

diyorum ve yansıma, tek ve tarihsel gelişmeleri tek düze günlük olaylardan ayırır.

S 77 ) Yansımanın bir çok eleştirisinde, katılımcıların önyargılı kestirimlerin piyasa fiyatlarını açık

olarak etkilediğini benim sadece hırpalayıcı olduğumu açıklamışlarıdır. Temellerdeki değişiklik, artık

ön yargıya dönüşür beklentilerin güçlenmesi, öncelikle de kendini güçlendirmesini sağlayan, aynı

zamanda kendi yıkım sürecini başlatabilir.

Her bir durum, piyasa değerlendirmesi ve sözde temel denen iki yönlü yansıma bağlantısını

kapsıyordu. Bunlar yansıması beklenen değerlerin temelini etkileyip bir tür kısa devre yapıyorlardı.

Kısa devre, dengeli şekilde olabilir, o da yükselerek ilave payların çıkışı ile fiyatları şişirmiş olurdu.

Yatırımcı isteği [------ -------] Gerçeklik

Dalgalanma Modeli

S 84) Yoğun önyargılar ve yaygın trendlerle başlar. Fiyatta bir gerileme olduğu zaman ayara bir

deneme dönemi girebilir. Eğer önyargılar ve trend testi geçerse her ikisi de olduklarından daha güçlü

bir şekilde yükselirler.

S 87) Sonunda gerçeğin gerçeğin zamanı gelir. Artık abartılmış beklentiler ayakta kalamaz. Bunu

insanların inanmadıkları halde oyunu devam ettirdikleri bir belirsizlik dönemi izler.

S 89 ) Her bir tarafın yanlış anlayışı genelde, mantıklı sınırlar içinde kalır çünkü piyasa fiyatları yararlı

bilgiler taşır.

S 90) Yansıma sürecinin ayrıca özelliği bir belirsizlik veya belirlenemezlik unsuru ihtiva etmesidir.

Belirsizlik

S 93) Yansıma olayında belirsizlik ve belirlenememezlik var olduğundan:

Belirsizlik katılanların düşüncesinde, belirlenemezlik olayın akışına bağlıdır. Her ne zaman yansıma

çirkin başını kaldırsa, biz beklentilerimiz azaltmalıyız.

Yeni paradigma

S 94) Finans piyasalar daima doğru olmak yerine daima yanlıştır.

Yansıma

S 119) bu yüzden, olayların akışı, evrensel olarak geçerli yasalar tarafından önceden belirlenmemiş

bir tek yön hattını izler fakat olayların gerçek durumu ve katılımcıların görüş açıları arasında, içten

bağlantılı yansıma meydana gelir.

S 158 ) Alan Greenspan , Amerikalı ekonomist

Sonuç

S 165 – 166 – 167

Yansıma genelde insan ilişkilerinde, özetle finansal piyasalarda bir belirsizlik yarattığı fikrine

güvenilebilir. Aynı zamanda kavramsal çerçevemi yatırım kararlarını alırken bana yol göstermede

kulandım.

Uzun zaman içinde hızlanan yükselişi kısa ve kesin bir çöküş takip eder. Aynı şekilde, süper-balonun,

sonu tüm bunların sonu anlamına gelmez. Diğer taraftan, yeni balonlar oluşmaktadır.

S 167)

Hangi resim geçerli olursa olsun, çözülmemiş çelişkiler içermeye mahkumdur. Ve kısa bir süre sonra

tamamen farklı bir resim gelebilir.

ran tarafından 29/Eyl/19 12:03 tarihinde düzenlenmiştir

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik