folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Gigabyte S Series Anakart Sata Driver Problemi?

Gigabyte S Series Anakart Sata Driver Problemi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SALDIRAY
    SALDIRAY's avatar
    Erkek

arkadaşlar merhaba. bende gigabyte ga-p35-s3g anakart var. ben 2 senedir bu pc yi ide den kullanıyorum. ne yaptıysam bir türlü sataya çeviremedim. biostan achı mode yapınca açılışta mavi ekran ve reset malum. sonra aradım taradım aygıt yöneticisinden driveri yüklemeye çalıştım nafile. yeniden başlatıyorum mavi ekran reset. sonra xp cd sine entegre ettim sp3 ile birlikte olmadı. sonra saf sp2 haliyle entegre ettim gene olmadı. acaba driverimi bulamıyorum yoksa yanlış yaptığım birşeylermi var? bildiğim kadarıyla hdd nin driverini bulmucaz heralde :) zaten nette belli başlı driverler var farklı pek bişi bulamadım. ustalarımıza saygılar...

Kendi şansımı yaratırım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

nası yani ya sata yuvasına takıosun sonra calıstırmıo mu :|

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serwo
    serwo's avatar
    Erkek

geçici w7 home basic kurup bi deneseydin.bakalım ne sonuç vericek.. kullandığın cd öle önemli ki.. zamanında fujitsi laptop a format atana kadar ne çok cd denemiştim.

yarıda, sonra filan bi şelikde çakıodu mavi ekranı Sata entegresizliğinden.hatta hatalı entegreden.orjinal bi fujitsi xp home cd si bulmuştum birinden.onunla format atabilmiştim.

ama eskide kaldı onlar. ram in 512 altı deilse. geçici bi w7 basic kur..bakalım mavi ekran yada reset problemi alıcakmısın..olurda almazsan anlaki kullandığın XP ye hala doğru sürücüyü

entegre edememişsin. bide öle bakalım sorununa.. (formatı atarken  diğer hdd baglı olmasın ilk etapda. cd romun ve sata hdd baglı olsun. umarım cdromda sata deildir. öyle ise farklı bi çözüm gerekebilir.)

(bios ahci ayarda kalsın)

diğer klasik çözümleri söylemiycem çünkü sen format atarken (satalı HDD ne) yaşıosun bu problemi..

kolay gelsin..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SALDIRAY
    SALDIRAY's avatar
    Erkek

@serwo ilgin için teşekkür ederim öncelikle.

win 7 ile denedim hiçbir problem yok. sorun driverle ilgili. ancak gigabyte sitesinde sürücüler kısmında sata driverini bulamadım. kendi driver cdsindede yok. yani demek istediğim xp ye entegre etmem şart değil. yeterki şuan kullandığım mevcut xp yi sata modunda kullanabileyim. aygıt yöneticisinden yükleniyodu aslında ama nasıldı unuttum. zaten driveride bulamadım. :( dipnot olarak dvd rw de sata benim. sistemde bi hdd var bide dvd rw var sata. birde biosta sata port 0-1 native mode diye bişi var ahcı modun altında oda disabled. o  nedir bilgin varmı?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serwo
    serwo's avatar
    Erkek

SALDIRAY bunu yazdı:
    -----------------------------

@serwo ilgin için teşekkür ederim öncelikle.

win 7 ile denedim hiçbir problem yok. sorun driverle ilgili. ancak gigabyte sitesinde sürücüler kısmında sata driverini bulamadım. kendi driver cdsindede yok. yani demek istediğim xp ye entegre etmem şart değil. yeterki şuan kullandığım mevcut xp yi sata modunda kullanabileyim. aygıt yöneticisinden yükleniyodu aslında ama nasıldı unuttum. zaten driveride bulamadım. :( dipnot olarak dvd rw de sata benim. sistemde bi hdd var bide dvd rw var sata. birde biosta sata port 0-1 native mode diye bişi var ahcı modun altında oda disabled. o  nedir bilgin varmı?

-----------------------------

biosdaki o ayarla ilgili seninkine benzeyen problemi olan birinin buldugu bi çözüm war.. bi incele.. native disable kalsın orda.. sata driverları kurunca biosa girip enable yapabilirsin.

link e bi bak

http://www.fix5.com/cozumler/sata-native-mode-ve-xp-kurulumu.html

şimdi bi ark.yine sana benzer problem war. sata hdd ve sata dvdrw baglıyken w7 kuruoruz..ki xp de de aynı problemi yaşıoduk.. makine 2 3 gün sağlam çalışıp problem verio. yani sata portlarında bi

çakışma oluo.. sata dwdrom u devreden çıkarıp kullanıca problem yok.. seninkide bi nevi öle..

istedigin kadar sata drvierları kur yine pc bi wakitten sonra donuo kilitlenio. en sonunda ide HDD ye sistem kurup sata2 hdd yi 2. hdd gibi kullandık. sata dwdrw yide tatkık.

şimdi uçak gibi çalışıo. zilyonda bir de olsa bazen olmuo işte :) en olmadı sende öle yap.. sistemi 40gb lik ide hdd ye kur. satanı yedek gibi kullan.

denemediğimiz bok kalmadı gibi.. power dı şuydu buydu.. demekki diorum ankart bi IRQ çakışmazlığı yaşşıo.yani çok ince bi hata...windowsun verdiği hata kodu ile

araştırıp yapsak bile sonuca ulaşamıoruz.biz sorunu öle çözdük.anakart ı deiştirmektense :)

...

şimdi gelelim msi sitesine orda baktım ben..öle direk sata driver die bakma zaten.. xp için  mass storage controller driver gibi bişeye bakman lazım..o da chipsetinle gelir..

senin anakartın sitesinde yok.. direk intel p35 a baktım ben. senin hatanı yaşayan bi sürü kişi war yabancı forumda. XP için düzgün sürücüyü bulup denemen gerek. eğer cd ye entegre edceksen

1. Intel® P35 Express Yongaseti
    2. Intel® ICH9  dirverlarını bulup entegren etmen gerekicek nlite ile

en olmadı sana entegre edilmiş bi cd önericem.. içinde her türlü şeyi entegre etmişler..  beliki bu xp cd si sana problemsiz bi xp kurdurur sata hdd ne..

linkleri pm ine atıcam..

kolay gelsin..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erenkarakas
    erenkarakas's avatar
    Erkek

KArdeşim biosu güncellemeni tavsiye ederim olmadı açılışta F7 ile bios özelliklerini devre dışı bırak bide öyle dene

Eren KARAKAS
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SALDIRAY
    SALDIRAY's avatar
    Erkek

problemim doğru sürücüyü bulamamamdan kaynaklıymış. intel in kendi sitesinde chipsets kısmında utilities bölümünde floppy olarak ich9 chipsetinin driverini koymuş. oradan indirdim aygıt yöneticisinden yükledim yükleme sırasında mavi ekran verdi disk kapandı falan ama şimdi takır takır mavi ekran yok, sata dvd rw gördü çalışıyor. aynı sorunla karşılaşanlara faydalı olur

driver: http://hotfile.com/dl/99493167/778ec09/ich9_sata_driver.rar.html

önce indirdiğimiz dosyayı masaüstüne çıkaralım.

aygıt yöneticisinden ilgili IDE ATA/ATAPI denetleyiciler altında ilgili aygıt üzerine sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir diyoruz. elle yükleme yapıcaz. arama.yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim. gelen sayfada disketi var butonuna tıklıyoruz ve pencereden çıkardığımız dosyanın içindeki iaAHCI.inf dosyasını seçiyoruz. çıkan listede ICH9 SATA AHCI Controller i seçip ileri diyoruz. uyarı vericek eminmisiniz zarar görür falan cart curt evet diyin. bilgisayar yükledikten sonra ide modunda olduğundan mavi ekran verip reset atabilir. reset attıktan sonra biostan AHCI mode : enable , native mode : enable sonra sata modunda açılacak windows xp aygıtları tekrar bulucak tekrar yeniden başlatıcak. diskleriniz artık AHCI modda :) umarım işe yarar...

Toplam Hit: 2480 Toplam Mesaj: 7