folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Gümrük İşlemleri Hakkında Bilgi Lütfen

Gümrük İşlemleri Hakkında Bilgi Lütfen

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Merhaba,

Geçenlerde yurtdışından motosiklet parçası sipariş verdim 165euro civarında.. Satıcıya onlarca kez anlatmama rağmen ulusal posta servisine degil tnt kargoya vermiş ve bekledigim gibi ürün kargoda takıldı malesef. 

Aşağıdaki gibi bir mail geldi.. İletişim numarasından arayıp bilgi almadan önce sizlerin fikirlerini almak istiyorum. En az nasıl çarpılacağım konusunda.. Not:ürün ticari degil sahisa geldi 1 adet. 

Merhaba ,

Asagida detayları verilen gönderi firmanız adına gelmektedir  . Gönderici tarafından hizmet şekli  Karayolu  olarak belirlenmiş olup Türkiye'de resmi Gümrük Çekim işlemi yapılması gerekmektedir  . 

Malzemeniz  Çatalca gümrüğüne karayolu ile giriş yapmıstır. 

Gümrük işlemleri  İstanbul'da yapıldığı takdirde 20 günlük bekleme süresi içerisinde,malın çekildiği tarihe göre  değişebilen ardiye ücreti oluşacaktır  bunun dışında  ordino ücreti ödenmesi gerekecektir . İstenirse gümrük işlemlerinin tamamlanması ve TNT 'ye teslimi sonrası gönderiniz adresinize TNT tarafından ücretsiz olarak teslim edilecektir . 

Şayet gönderinizin resmi çekim işlemini Ankara 'da yapmak ister ve Ankara'ya gümrüklü aktarım isterseniz , aktarım süresi 3-4 iş günü olmakla beraber , ardiye (100 TL ) + ordino ücreti (180 TL )  +    aktarım ücreti masrafı ( 80 TL ) oluşacaktır. Toplam 360 TL dir. 

Şahsa gelen gönderilerden ordino ücreti alınmamaktadır.

Ankara ya geldiğinde MNG  antreposuna girdiği için oluşabilecek ardiye masrafını da  0312 398 12 22nolu telefon numarasından ogrenebılırsınız. 

Malzemeleriniz Esenboğa gümrüğüne teslim edilecektir . 

Bu bilgiler doğrultusunda gönderinin gümrük çekim yeri  ve gümrükçü bilgilerinizin mail yolu  xxx@tnt.com ile adresime bildirilmesi işlemlerinin hızli tamamlanılması ıcın gereklidir . 

Gönderi ile ilgili her türlü bilgilendirme  ,  işlemlerin hızlı tamamlanması ve yüksek ardiye ücretleri ödememeniz için  0312 587 4000  nolu telefondan benimle temasa geçmenizi rica ederim. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek

Ödemeyi hangi yolla yaptınız acaba, kabul etmeseniz geri gitse, sonra satıcıyı tekrar uyararak gonderim talep etseniz, ya da kargo satıcıya gireceği için farklı bir isimde 3-4 gün sonra farklı bir şehire isteseniz? Aklıma gelenler bunlar.

Hoop.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kady
    kady's avatar
    Erkek

samimi oldugum biri olsaydın gitmeden önce yanına krem al derdim ama samimi degiliz o yuzden bu kısmı gecelim

aşagıdaki ücretleri vermek ürünü yüzde yüz alıcan anlamına gelmez bunu bilere git

http://profil.gittigidiyor.com/kady
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Sen onu unut derim hocam yapacak bir şey yok. DHL, ups vs özel kargolar hep böyle. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek

Cevaplariniz icin tskler.. Kısaca bilgilendiriyim sizi.. Öyle kremlik fln duun yok aslinda ama angarya cok.. Simdi urun karayolu ile geldigi icin Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesini kapsayamiyor.. (Etgb kısaca) Ben ankara da oldugum icin 80-100 tl gibi bir ucret karsiligi tnt'ye kargoyu esenboğa gümrügune aldirabiliyorum.. Burada tntnin deposu olmadigi icin mngye ardiye parasi vermem gerekiyor ama onu mesai bittigi icin ögrenemedim.. Daha sonra esenboga gumrugune gidip %18 kdvsini (ki bunu ztn göze almistim) ödeyerek ve mngye ardiye parasini ödeyerek teslim alabiliyorum. Yada bunlarla hic ugrasmayip saticiya kargoyu gene kargo parasini karsilayarak geri gonderme sansimda var. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek
    McM bunu yazdı

Cevaplariniz icin tskler.. Kısaca bilgilendiriyim sizi.. Öyle kremlik fln duun yok aslinda ama angarya cok.. Simdi urun karayolu ile geldigi icin Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesini kapsayamiyor.. (Etgb kısaca) Ben ankara da oldugum icin 80-100 tl gibi bir ucret karsiligi tnt'ye kargoyu esenboğa gümrügune aldirabiliyorum.. Burada tntnin deposu olmadigi icin mngye ardiye parasi vermem gerekiyor ama onu mesai bittigi icin ögrenemedim.. Daha sonra esenboga gumrugune gidip %18 kdvsini (ki bunu ztn göze almistim) ödeyerek ve mngye ardiye parasini ödeyerek teslim alabiliyorum. Yada bunlarla hic ugrasmayip saticiya kargoyu gene kargo parasini karsilayarak geri gonderme sansimda var. 

o kargo ücretlerinden haberin var mı reyiz senin :) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

ya hocam bende ayakkabı almıştım. gümrüğe takıldı. çağırdılar teee izmir gümrüğüne gidecekmişim. bende telefon ettim ulaştım. ürünü şahsi kullanım amaçlı aldığımı söyledim. ayakkabı numaramı vererek isterseniz pakedi açıp kontro edebilirsiniz dedim. gümrükçü abi tamam o zaman 2-3 güne size ulaşır dedi kapadı telimi. 2 gün sonra ürün elimdeydi. bu anlattığım sanırım yardımcı olur sana. gümrüğe ne için takıldığını öğren iyice.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı
    McM bunu yazdı

o kargo ücretlerinden haberin var mı reyiz senin :) 

Para var huzur var :) 

Hocam bu kargoyu ticari gümrük olarak sokmuş tnt.. Özel kargolarin coğu yapiyor sanirim bunu fazla para koparmak icin...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Ticari mal olarak değil kişisel kullanım için olsaydı o kadar ödemezdin sanıyorum.

UPS ile 3d printer geldi, Devletin liste fiyatından %20 vergi ödeyip aldım, ardiye falan yok.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    McM
    McM's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Ticari mal olarak değil kişisel kullanım için olsaydı o kadar ödemezdin sanıyorum.

UPS ile 3d printer geldi, Devletin liste fiyatından %20 vergi ödeyip aldım, ardiye falan yok.

Hocam ticari olarak yazmiyor aslinda.. Tek parça ürün.. Kargo sirketi gecirmeye calisiyor diye dusunuyorum.. Dersime çalıştım yarın biraz kapışalım bakalım ne çıkar.. 

Toplam Hit: 1180 Toplam Mesaj: 10
gümrükleme tnt