folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Güvenlik Kameraları İçin Kızıl Ötesi (IR) Aydınlatma Devresi Vs

Güvenlik Kameraları İçin Kızıl Ötesi (IR) Aydınlatma Devresi Vs

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

arkadaşalr güvenlik kameraları için IR aydınlatma sistemleri üzerine kafa yormaya başladım bir kaç gündür fakat elektronik mühendisine ihtiyacım var  tbt de varmı elektronik bilgisi iyi olan veya mühendis olan vs.

amacım IR projektörü kendim tasarlamak piyasada atom , pcs , big led vs.gibi kızıl ötesi ledler var bunların hakkında tam bilgi sahibi değilim işin açıkçası , o yüzden yardıma ihtiyacım var konu hakkında bilgisi olan mürid varsa bir görüşelim.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

sayın hocam;

elektronik teknikeriyim, daha çok pic atmel felan programlamaya hevesliyim ama dediğin durumda aklıma bir fikir geldi, istersen bir elektrikçiye giderek dene derim.

Elektronikçilerin havyasız olarak lehimleme için kullandıkları kızılötesi ampuller bulunuyor. Sanırım philips ve osram marka 220v ile çalışan kırmızı bir akp tip akkor flamanlı lamba.

ahan da resmini buldum;

ır%20ampul

sds

bu lambalar ısıtmada kullanılıyor. biraz pahalı(yıllar önce bana 17 demişti bi elektrikçi) ama led işine girişmeden bir elenktirinkçiye git ve adamla konuş derim. Belki işini görebilir.

Biliyorsun ledler çok düşük wattlı ve onlarca kullanman gerekebilir. Bu ampuller yüksek wattlı ve sanırım işini görür bir dene derim...

antivir-US tarafından 16/May/13 12:04 tarihinde düzenlenmiştir

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

himm denemek lazım inceliyorum sagolasın.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

bi uplayım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

haci tam olarak istegin nedir mesafe falan onemlimi? bu ir ledleri surmek biraz enteresandir kameranin yakalamasindan hizli olmasi lasim yaptigi tekrar diye dusunuyorum bunun icin picli bi flipflop devresi bulursan sana baya faydasi olur yakma sondurme hizini artirmn lazim birde eger power led kullanacaksan mutlaka bu ledlerin istedigi akim ve voltaji vermelisin fazlasinda hayvN gibi isiniyor istersen bende arastiriyim. bulursam koyarim buraya nasil yapildigini

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Acemilikten olsa gerek zamanında 30 kadar ir ledi heba etmiştim. Voltaj normal lambalar gibi sürekli veriliyor sanıyordum öyle değilmiş :)

Syntax error..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Hocam bide buraya bak

http://www.tahribat.com/Forum-Ir-Led-Devresi-Lazim-103922/

Ben çalışma voltaj ve akımlarının normal letlerden farklı olduğunu düşünmüyorum bence buradaki gibi hesaplayabilirsin.

Volt 1.2 al amperi de 020 ma baz alırsan direc değerini bularak seri, paralel yaparak kullanabilirsin diye düşünüyorum.

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

musa-90 tarafından 19/May/13 20:38 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2659 Toplam Mesaj: 7