folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Hacimli Tablolarda Offset Performans Sorunu

Hacimli Tablolarda Offset Performans Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Elimde 10m kayıt olan bir tablo var. Veritabanı olarak MySQL 8 kullanıyorum ve veritabanı motoru olarak InnoDB kullanıyorum. Belirli filtrelere göre bu 10m'lik tabloda sayfalama yapmam gerekiyor. Sayfalamayı limit ve offset ile yapıyorum (limit 5 offet 1000 gibi). Offset işin içine girdiğinde veritabanı offset sayısı kadar tek tek tek satırları geziyor ve offsete ulaştıktan sonra limit değeri kadar kayıt dönüyor. Bu da demek oluyor ki offset arttıkça tabloda tek tek gezeceği satır sayısı artıyor. Offset 10000 olduğunda ilk 10000 satırı tek tek pas geçmiş oluyor. Buda offset arttıkça büyük performans kaybına sebep oluyor. Bu konuyu aşmak için nasıl yöntemler uyguluyorsunuz?

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek

ID ye göre getirebilirsin hocam mesela

select kolon FROM tablo where ID < idno order by ID desc limit 0,10

Dediğinden en sondaki 10 kaydı getirir  sonraki sayfaya tıkladıntan sonra en son id yi alıp o id den küçük olan 10 kayısı getir diye devam eder.

umarım anlatabilmişimdir

Bu Yüce Türk Milleti ne ihanetler gördü hepsinin üstesinden gelmeyi başararak tarihe nice zaferler yazdırdı. Bu Millet Kuva-yı milliye hareketini yeniden başlatır. Sivas Kongresini yeniden toplar, Ya İstiklal, Ya Ölüm diye haykırır ve gereğini yapar. Türk Milleti ihaneti ve hainleri hiç affetmez. Dileğimiz odur ki bu iş sandıkta bitsin, aksi halde "sürüye dalmayı göze alan Kurt, çobanın da, köpeğinde hesabını yapmaz."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    EmQceR bunu yazdı

ID ye göre getirebilirsin hocam mesela

select kolon FROM tablo where ID < idno order by ID desc limit 0,10

Dediğinden en sondaki 10 kaydı getirir  sonraki sayfaya tıkladıntan sonra en son id yi alıp o id den küçük olan 10 kayısı getir diye devam eder.

umarım anlatabilmişimdir

Hocam bahsettiğin load more'da çalışabiliyor. Ancak standart sayfalamada kullanıcı istediği zaman istediği sayfayı seçebileceği için ID'den gitme olayı ne yazikki patates :/

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://youtu.be/B6iNuEuD-gc

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Burdaki yöntemde pagination'u next, prev ile kullanabiliyoruz. ne yazikki N. sayfaya geçiş yapamıyoruz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

index var mı db de ? Çok uzun sürmemeli hocam bende 100m satırlı tablo var ebesinin nikahı gibi joinler var 1 saniye bile sürmüyor.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

index var mı db de ? Çok uzun sürmemeli hocam bende 100m satırlı tablo var ebesinin nikahı gibi joinler var 1 saniye bile sürmüyor.

hocam offset işin içine girince durum değişiyor. ofset 10-20 de sorun yok offset 40000, 50000 geldiğinde ve aynı anda 40 kullanıcı bunu isteyince işler karışıyor. offset işin içine girince konu indexden çıkıyor. offseti yakalayabilecek için offset kadar rowu tek tek scan ediyor. tabiki db sunucunun ram'i yüksekse ve bu ram'e göre ayar yapıldıysa bu konu daha az sancı yaratabiliyor ancak bir noktadan sonra herkes için bir kanser oluyor. bilgin olması için ve ileride karşına gelirse diye araştırmanı öneririm.

@yolcubulucu dayının paylaştığı video'ya bakarbilirsin istersen. ses kötü ama konuyu anlayabilirsin. ayrıca https://www.slideshare.net/Eweaver/efficient-pagination-using-mysql buda dayının sunumu.

TeRRoR tarafından 16/Mar/20 17:53 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

@MhmdAlmz benim sorgum şu şekilde, aşağıda EXPLAIN çıktısını paylaşıyorum. Belki index tarafında benim atladığım birşey vardır.

Query:

https://paste.ubuntu.com/p/qvDGS4w4ZF/

Explain:

https://paste.ubuntu.com/p/bfmnfV27N9/

Indexler:

Products tablosunda:

category_id ve is_active için tek index.

Product_Filter tablosunda

product_id için tek index.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

@EmQceR bahsettiği çözümün adı keyset pagination olarak geçiyor. Hem offset problemi için hemde keyset pagination implementasyonu içinde buraya bakabilirsini.

https://dev.to/backendandbbq/the-sql-i-love-chapter-one

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

@EmQceR bahsettiği çözümün adı keyset pagination olarak geçiyor. Hem offset problemi için hemde keyset pagination implementasyonu içinde buraya bakabilirsini.

Adını bilmiyordum ama ben bu mantıkla kullanıyordum id değerini JavaScript'le alıp yapıyordum. Bilgi için teşekkürler umarım işine yaramıştır ki döküman da yaramış gözüküyor 

Bu Yüce Türk Milleti ne ihanetler gördü hepsinin üstesinden gelmeyi başararak tarihe nice zaferler yazdırdı. Bu Millet Kuva-yı milliye hareketini yeniden başlatır. Sivas Kongresini yeniden toplar, Ya İstiklal, Ya Ölüm diye haykırır ve gereğini yapar. Türk Milleti ihaneti ve hainleri hiç affetmez. Dileğimiz odur ki bu iş sandıkta bitsin, aksi halde "sürüye dalmayı göze alan Kurt, çobanın da, köpeğinde hesabını yapmaz."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    EmQceR bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Adını bilmiyordum ama ben bu mantıkla kullanıyordum id değerini JavaScript'le alıp yapıyordum. Bilgi için teşekkürler umarım işine yaramıştır ki döküman da yaramış gözüküyor 

hocam ne yazikki keyset pagination next-prev'de işe yarıyor. 1-2-3-4....123 sayfalamada işe yarayamıyor ne yazikki. Bu arada bir iki düzeltme yapmam gerekiyor. Konuyu açarken paylaştığım sorguda select products.id yazan kısım normalde select products.* şeklindeydi ben kurcalarken yanlış olanı paylaşmışım sizinle. select products.id büyük oranda performans artışı sağladı sebebini tam olarak çözemedim ancak group by için oluşturduğu temp table'a sadece id alınca daha az memory ile işlem yaptığı için yoğun kullanımda IO kullanımıda düştü diye düşünüyorum. Bu durumda aslında yıllarca select * ile değil kullanacağınız kolonları alın sadece uyarısının güzel bir karşılığı oldu benim için. ORM'nin dezavantajları işte :/

Bu arada offset'in benim için major sorun yaratması group by ile kullanıyor olmam. Şu aşamada select products.id ile çekip dönen id listesini where in ile tekrar çekip kullanıyorum ve gözle görülür bir performans artışı var gözüküyor test ortamında ilerleyen süreçt tekrar karın ağrısı olduğunda bakıcaz duruma artık, eğer bu ekonomik durumda batmazsak tabi :)

Toplam Hit: 1417 Toplam Mesaj: 11
mysql sayfalama pagination performans offset