folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Harf Devriminden Önce Matematik Dersleri..

Harf Devriminden Önce Matematik Dersleri..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nespace
    Nespace's avatar
    Erkek

Arkadaşlar dönem ödevim.Aradım fakat bulamadım. Ödev şu ; Harf devriminden önce matematik dersleri nasıl işleniyordu..

Ve eski yazıyla yazılmış geometri ve matematik problemlerini bulup şimdiki yazıyla karşılaştırmam lazım.. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Soru:Şu şu adam forumda Nazizm/Faşizm/Satanizm/... propagandası yapıyor banlayalım manyakmıdır nedir? Cevap:Aklı başında adamın burda işi ne zaten, bütün forumu mu silek yani?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    aynı branştan başka bir öğretmene sor o sana kaynak söyler ben bütün dönem ödevlerinde aynı şeyi yaparım ...

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DkN
    DkN's avatar
    Erkek
    kıyaslama yaparsın tamamda harf devriminden once mat nasıldı sacma bir soru olur. harfler ile matın ne alakası var. matematik matematiktir. harf devriminden once neydiyse hala aynısı

Vatan ne Türkiye"dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. ~ Saga qaygı kelgende qorqup qaşsam taa saga, Qayday betpen qararman aytaş yurtum men saga? Ne dermen dep aytarman sütün bergen anamga? Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga? ~ Kök Bayraq"a selam olsun !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TRTC34
    TRTC34's avatar
    Erkek

Bir MURIDIN dIGER BIR Muride yardimi felsefesinden yola cikarak ..

Kardesime alintida olsa yazmak istedim..

ATATÜRK ve MATEMATİK

Günümüzün bilim ve teknolojisinin bel kemiği olan matematik, kendine özgü doğulara, yanlışlara ve dile sahiptir. Bir dile sahiptir diyorum çünkü, sadece matematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya "üçgen, kare, dikdörtgen, çember, daire vb.." gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik. Hiç düşündünüz mü, nereden geliyor bu terimler? Kim, neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye. Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Cumhuriyetten önce çeşitli okullarda okutulmuş bir matematik kitaplarını incelerseniz; içlerinde Arap harfleriyle yazılmış formüller; müselles, murabba veya hatt-ı mümas gibi günümüz matematiğinde bir anlam ifade etmeyen bir çok terim görürsünüz. Günümüzde Atatürk sayesinde kullandığımız terimlere baktığımızda, bu eski Arapça terimlerin anlaşılmasının ve hatırlanmasının ne denli güç olduğuna siz de hak verirsiniz elbet. Bir düşünün "Müsellesin sathı yatalay, dikeley zarbının müsavatına müsavidir." Cümlesinden ne anlıyorsunuz? Belki anneanne ve dedelerimiz bize bu cümle içinden bir kaç kelimeyi günümüz Türkçe'sine çevirebilir ama bir çoğunuz gibi ben de bu cümleyi ilk okuduğumda hiç bir şey anlamamıştım. Oysa bu cümle "üçgenin alanı, tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir." Demektir. Belki sadece bu cümledeki kavram anlaşılmazlığı bile bize Atatürk'ün bu konuda matematiğe ve dolayısıyla diğer ilimlere ne denli değerli bir çalışma bıraktığını anlamamız için yeterli olacaktır. Mesela, Müselles sözcüğünü ele alalım. Müselles Arapça 'sülüs' sözcüğünden türetilmiştir. Arapça'daki sülüs ile müselles sözcüklerinin arasındaki ilişkiyi kavrayabilmek, Arapça bilmeyenler için oldukça zordur. Sülüs sözcüğünün Türkçe'de karşılığı 'üç' kelimesidir. Üç'ün yanına 'gen' getirirsek üçgen sözcüğü oluşur. Bu müselles sözcüğünden daha kolay anlaşılmaktadır. Atatürk'ün matematik dünyasına kazandırdığı diğer bazı terimlerden de şöyle örnekler verebiliriz; 

Yeni İsmi

Bölen
    Bölme
    Bölüm
    Bölünebilme
    Çarpı
    Çarpan
    Çarpanlara Ayırma
    Çember
    Çıkarma
    Dikey
    Limit
    Ondalık
    Parabol
    Piramit
    Prizma
    Sadeleştirme
    Pay
    Payda
    Teğet

Eski İsmi

Maksumunaleyh
    Taksim
    Haric-i Kısmet
    Kabiliyet-i Taksim
    Zarb
    Mazrup
    Mazrubata Tefrik
    Muhit-i Daire
    Tarh
    Amudi
    Gaye
    Aşar'i
    Kat'ı Mükafti
    Ehram
    Menşur
    İhtisar
    Suret
    Mahrec
    Hatt-ı Mümas

Chicagoan TRTC34
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nespace
    Nespace's avatar
    Erkek
    TRTC34 bunu yazdı:
    -----------------------------

Bir MURIDIN dIGER BIR Muride yardimi felsefesinden yola cikarak ..

Kardesime alintida olsa yazmak istedim..

ATATÜRK ve MATEMATİK

Günümüzün bilim ve teknolojisinin bel kemiği olan matematik, kendine özgü doğulara, yanlışlara ve dile sahiptir. Bir dile sahiptir diyorum çünkü, sadece matematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya "üçgen, kare, dikdörtgen, çember, daire vb.." gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik. Hiç düşündünüz mü, nereden geliyor bu terimler? Kim, neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye. Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Cumhuriyetten önce çeşitli okullarda okutulmuş bir matematik kitaplarını incelerseniz; içlerinde Arap harfleriyle yazılmış formüller; müselles, murabba veya hatt-ı mümas gibi günümüz matematiğinde bir anlam ifade etmeyen bir çok terim görürsünüz. Günümüzde Atatürk sayesinde kullandığımız terimlere baktığımızda, bu eski Arapça terimlerin anlaşılmasının ve hatırlanmasının ne denli güç olduğuna siz de hak verirsiniz elbet. Bir düşünün "Müsellesin sathı yatalay, dikeley zarbının müsavatına müsavidir." Cümlesinden ne anlıyorsunuz? Belki anneanne ve dedelerimiz bize bu cümle içinden bir kaç kelimeyi günümüz Türkçe'sine çevirebilir ama bir çoğunuz gibi ben de bu cümleyi ilk okuduğumda hiç bir şey anlamamıştım. Oysa bu cümle "üçgenin alanı, tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir." Demektir. Belki sadece bu cümledeki kavram anlaşılmazlığı bile bize Atatürk'ün bu konuda matematiğe ve dolayısıyla diğer ilimlere ne denli değerli bir çalışma bıraktığını anlamamız için yeterli olacaktır. Mesela, Müselles sözcüğünü ele alalım. Müselles Arapça 'sülüs' sözcüğünden türetilmiştir. Arapça'daki sülüs ile müselles sözcüklerinin arasındaki ilişkiyi kavrayabilmek, Arapça bilmeyenler için oldukça zordur. Sülüs sözcüğünün Türkçe'de karşılığı 'üç' kelimesidir. Üç'ün yanına 'gen' getirirsek üçgen sözcüğü oluşur. Bu müselles sözcüğünden daha kolay anlaşılmaktadır. Atatürk'ün matematik dünyasına kazandırdığı diğer bazı terimlerden de şöyle örnekler verebiliriz; 

Yeni İsmi

Bölen
    Bölme
    Bölüm
    Bölünebilme
    Çarpı
    Çarpan
    Çarpanlara Ayırma
    Çember
    Çıkarma
    Dikey
    Limit
    Ondalık
    Parabol
    Piramit
    Prizma
    Sadeleştirme
    Pay
    Payda
    Teğet

Eski İsmi

Maksumunaleyh
    Taksim
    Haric-i Kısmet
    Kabiliyet-i Taksim
    Zarb
    Mazrup
    Mazrubata Tefrik
    Muhit-i Daire
    Tarh
    Amudi
    Gaye
    Aşar'i
    Kat'ı Mükafti
    Ehram
    Menşur
    İhtisar
    Suret
    Mahrec
    Hatt-ı Mümas

-----------------------------

Süpersin ya.. Çok teşekkür ederim. :)

Soru:Şu şu adam forumda Nazizm/Faşizm/Satanizm/... propagandası yapıyor banlayalım manyakmıdır nedir? Cevap:Aklı başında adamın burda işi ne zaten, bütün forumu mu silek yani?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek
    matematik ayrı bi dildir.

matematik24.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ARIZALI
    ARIZALI's avatar
    Erkek

Yeni İsmi

Bölen
    Bölme
    Bölüm
    Bölünebilme
    Çarpı
    Çarpan
    Çarpanlara Ayırma
    Çember
    Çıkarma
    Dikey
    Limit
    Ondalık
    Parabol
    Piramit
    Prizma
    Sadeleştirme
    Pay
    Payda
    Teğet

Eski İsmi

Maksumunaleyh
    Taksim
    Haric-i Kısmet
    Kabiliyet-i Taksim
    Zarb
    Mazrup
    Mazrubata Tefrik
    Muhit-i Daire
    Tarh
    Amudi
    Gaye
    Aşar'i
    Kat'ı Mükafti
    Ehram
    Menşur
    İhtisar
    Suret
    Mahrec
    Hatt-ı Mümas

muhahhhaha şaka gibi

birkaç tane de benden, beden eğitimi dersinden ödev alanlar için

Cemaat-ül mahşer-i cümbüş = Tezahurat

Cenaze-tül mevta-i kürre = Ölu top

Müsabaka-i hicret-ül gurbet = Deplasman maçı

Mücadele-tül kuvva-i milliye: Milli maç

Muhafız-ı kal'a: Kaleci

Darbe-i müstehcen: Faul

Şut-ül hürriye: Serbest vuruş

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ARIZALI
    ARIZALI's avatar
    Erkek

matematik dersinden ödev alanlar da şu önemli kuralı unutmasın: bir müsellesin mesahas-ı sathıyyesi, o müsellesin kaidesiyle irtifasının hasıl-ı darbının nısfına müsavidir.. :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozAnkaraguclu
    ozAnkaraguclu's avatar
    Erkek
    hocalarda artık acaiyipleşmeye başladı :))

"Milliyetin en belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim diyen insan her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. " Mustafa Kemal ATATÜRK
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek
    bugün sınav olduk manyak karı ağzımıza etti diyoruz çok zordu yansınıfdan biri çözmüş onu çok kolaydı diyo bi adam çözdü diye...salak karı yav...

Zugzwang
Toplam Hit: 5929 Toplam Mesaj: 10