Hometech Htbook 14 Ubuntu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek

Merhaba,

Sırf ubuntu kurayım diye aldığım bu bilgisayara ubuntu kuramıyorum delireceğim. Ne yaptıysam boot ekranında usb'yi görmuyor. Böyle bir sorun ile karşılaşan oldu mu ? Nasıl çözebilirim?

~tıp doktoru
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek

hocam sorun sadece ubuntu da mı ?

iso yu yanlış yazdırıyor olabilirsin. bios tan uefi legacy ayarını yapmamış olabilirsin.

https://forum.shiftdelete.net/konular/uefi-hometech-ht-book-14b-linux-kurulumu.620166/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    Varg bunu yazdı

hocam sorun sadece ubuntu da mı ?

iso yu yanlış yazdırıyor olabilirsin. bios tan uefi legacy ayarını yapmamış olabilirsin.

https://forum.shiftdelete.net/konular/uefi-hometech-ht-book-14b-linux-kurulumu.620166/

Hocam lubuntu da denedim. BIOSta kesinlikle görmuyor.

~tıp doktoru
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gamahawk
    gamahawk's avatar
    Erkek

hocam legacy ise uefi  veya uefi modda ise legacye alman gerekebilir.

hawk
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

Hocam usb'ye rufus kullanarak ubuntu yazdirdigini varsayince gormesi gerekiyor. Biosun boot secenekleri sayfasini ve degisiklikleri kaydet sayfasinin fotografini cekip buraya yukleyebilir misin

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

benmde basıma geldi hometech te ubuntu dahil pardus dahil tüm herseyi denedim. rufus dahil 2 tane daha dahil kuramadım. aynı usb bos yada win10 varken görüyor linuxları görmüyo hatta deneme yanılmaya düşüm farklı winleri denedim 8.1 8 olmucağını bilerek 7 yi de denedimm usb yi görüp boot etmiyor fakat aynı usb yi win10 olarak rufus dahil diğer programlarda yazdırdığımda gördü. uefi win10 daydı biosta lagency e geçtim olmadı görmedi win10 u bi şekilde görüyo baska bişey görmüyo bence bios değilde kilit tarzı bişeyler olmalı heralde anlamadım. kurcalarken içini actım hdd mi var diye tek bir parca anakart var .. ram hdd falan dahil herşey bildiğin telefon anakartından kücük bi karttan ibaret birde filmle bağlı usb ler. birbirine seri bağlı emin dğeilim 2 batarya var üzerinde ve batarya da leğimli soketli hiç bişey göremedim klavye ve usb filmi haricinde ekran dahil lehimli. pek anlamadığım kısım ama kücücük bir anakartı var. anlamadığım bi konu ama düz mantık olarak bence yazılımsal bir kilit tarzı biosta bişey var. 

Farklı bi öneri: bi arkadasımda görmüştüm kendisi bu pc nin anakartını içerisinden sokup hdmi destekli eski bi monitörün içine silikonla sabitleyip monitorün içinden güç cekip, usbler ve diğer girisleri için monitorde delik acarak hdmi içinse doğrudan içeriden bağlayarak ve ses için monitorun içine hoprlrü yerleştirerk kendince bi sisteme cevirdi güzelde görünüyodu gerçekten ne kablo kalabalığı ne bişey kablosuz klavye mause tammdır deneyebilirsin atil durumdaysa cünki cok performanslı bişey değil bu nalet :D

edit bu illetin tek hosuma giden yanı toplamda 4400mah bir birine seri bağlı 2  bataryası var (yanlıs hatırlamıyosam tabi) tek batarya ile de calıstı fakat kısa sürede bittti sarjı ama bunu usb den powebank le  nasıl sarj edebildim cozemedim :) 5v adaptoru var fakat 4.7v de calısıyo bildiğimiz güneş paneli ile şarj edilebilir bence değişik teknoloji uyarlamalarına acık gibi duruyo.

csabanci tarafından 29/Nis/20 20:39 tarihinde düzenlenmiştir

Evrim içi mürit..laugh is live..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

Ben neredeyse hometechlerin tüm modellerine format atmışımdır geçen gün satmasaydım alfa 130p üzerinden gösterirdim ssd takıp linux mint kuruyorum x2 hızında çalışıyor

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

peki ben bişey sorayım bu tip bi cihaza önerebileceğiniz basit ve stabil linux sürümü nedir sizce?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek
    csabanci bunu yazdı

peki ben bişey sorayım bu tip bi cihaza önerebileceğiniz basit ve stabil linux sürümü nedir sizce?

Hocam en iyi ubuntu tabanlı os'lar çalışıyor, ben linux mint xfce kullanıyorum, driver manager olayı güzel, driver bulunamasa bile ubuntu tabanlı olduğu için internette daha kolay sonuç alınıyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    turkz bunu yazdı
    csabanci bunu yazdı

Hocam en iyi ubuntu tabanlı os'lar çalışıyor, ben linux mint xfce kullanıyorum, driver manager olayı güzel, driver bulunamasa bile ubuntu tabanlı olduğu için internette daha kolay sonuç alınıyor.

elonex isimli tozlu raflardan kalma bi mini pc var marka logosu pek harici bişey bulamadım calısır durumda suan değişim bi sistemi var orjinali sanırım xp yi biraz değiştirmişler 1ghz via işlemci 1gb ram var ekran geriye katlanıyor dokunmatik fakat kalemle calısıyo vurmatik gibi bişey.. her neyse bunda ubuntunun calısacağını sanmıyorm bu bilgisayar icin sormustum

Toplam Hit: 1466 Toplam Mesaj: 10
ubuntu hometech