Hukuk Sınav Sorularım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paradox
    paradox's avatar
    Erkek

Arkadaşlar, internette de araştırdım ama bulamadım. sizinde fikirlerinizi almak istedim. Hoca çıkacak soruları verdi ama cevaplarını bulamıyorum =) daha doğrusu hocanın kabul eeceği cevapları bulamıyorum. 

1-      Hukukun toplumsallığı (dıştanlığı) konusunda bildiklerinizi yazınız. Cevaplarken MEDENİ KANUN 2. MADDE çok karıştırıldığından göz önünde bulundurulmayacaktır!

2-      Gramatik ve Mantiki yorumla Amaçcı yorumu karşılaştırmalı olarak tahlil ediniz.

3-      Hukuk normunun bağlayıcılığı veya zorlayıcılığının dereceleri konusunda bildiklerinizi yazınız.

4-      Hukukta kaynaklar çatışması başlığı altında kanun/ örf adet diyalektiği konusunda bildiklerinizi yazınız.

5-      Devletin siyasi hukuki işlemlerinden doğan bir kaynak olarak anayasa hakkında bildiklerinizi yazınız.

sınavda bu 5 soruyuda soracakmış bizde bu sorulardan istediğimiz iki tanesini cevaplayacakmışız sınavda

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

3 ve 4ü ben alayım.. acelesi yoksa akşama doğru tamamlayıp göndermiş olurum, varsa haber et.

edit: her biri bir iki cümle değil birkaç sayfalık makale şeklinde olacak yalnız, sen nasıl yazabilecek misin onları sınavda?

sigara değil, balık olan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

Hocam, 

Cevapları internette bulamaman normal; çünkü o cevaplar için birikim gerekir. Birikim dediğin şey birden fazla kaynağı taramak (kitap okumak yani), buralardan gelen bilgileri belli bir metod ile (hocanın derste anlattığı ve verdiği bilgiler) analiz etmek ve nihayetinde sentezlemek ile meydana gelir.

Peki bu birikim ne işe yarar ? Bu birikim senin ilgili konuda belli bir uzmanlığa sahip olmanı sağlarki sonraki aşamalarda tecrübeyle birleşerek seni belli bir noktaya, meslek içinde belli bir yere, getirir.

Okuyup adam olmak denilen şey de büyük oranda buradan gelir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bauer
    Bauer's avatar
    Erkek

Hocanın doğru kabul edeceği cevaplar, hocanın anlattıklarıyla senin anladıkların arasındaki ilişkinin kağıda dökümüdür. A kişisi B anlatır, sen B yazarsın ya da A kişisi B anlatır, sen C yazarsın. Böyle birşey.

yani KaptanMagaraAdami +1

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Sevgili paradox, öncelikle şu hocalarını adamakıllı dinlemediğin için köşeye bir yerlere çekilip kendi kendine bir dakika boyunca utanmanı rica ediyorum.. Sonrasında; hocalarının ne anlattığını bilmeden yazdığım ve yarısını bilgisayara geçirip buraya yollayacağım aşağıdaki yazıyı okumanı rica ediyorum, işine yarayacak gibi olursa kalanını da geçirir gönderirim, hocanla, müfredatla ilgili hiçbir şey bilmediğimden elimden bu kadarı geldi:

Hukuk normları incelenirken gözönünde bulundurulmaı gereken ilk şeylerden biri normlar arası hiyerarşidir. Hukuk normları arasında altlık-üstlük ilişkisi bulunmaktadır ve bu hukuk dogmatiği tarafından belirlenmiştir. "Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasa'ya aykırı olamaz." (Madde 11) şeklindeki düzenlemesiyle hiyerarşik olarak hukuk normlarının en üstünde yer alır. Anayasayı kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik izlerken; hiyerarşinin en alt basamağında tebliğ, genelge gibi diğer hukuki metinler bulunur. Objektif, rasyonel olarak kanıtlanabilen bir doğru-yanlışlık durumu sözkonusu olmadığında devreye giren hukuk dogmatiği bu normların içeriğini incelerken, hukuk teorisi de biçimlerini oluşturur. Teorik-pratik ilişkisini sağlamak adına bu normlar hem düzen tanımlamaları yapar, hem de bunları yaparken düzenin sağlanması ve korunmasına ilişkin yaptırımlar oluşturur.

Hukuk normlarının bağlayıcılığı ve zorlayıcılığı, yaptırımmıyla doğrudan ilişkilidir. Genel hüküm ve özel hüküm doktrinleri bu aşamada devreye girer. Mantıkçı pozitivizm ile değerlendirilebilen bir duruma ilişkin hüküm, ilgili normlarda en özelinin gerektirdikleri değerlendirilerek verilir ve bu durumun mümkün olmadığı koşullarda hiyerarşi basamağı gerektiği kadar artırılarak ilerlenir; bununla beraber, sözkonusu durum aynı olmasına rağmen doğru-yanlış ilişkileri değişebilir olduğunda farklı bir değerlendirme gerekebilir. Kısaca metodoloji, duruma ilişkin analiz ve normlara ilişkin yeterliliklere göre belirlenir.

Gerek devlet düzenine, gerek tüzel kişilere dair düzenlerde bahsedilen normların bağlayıcılığı ve zorlayıcılığı hiyerarşik sıralamalarına doğrudan bağlı olmaksızın, dereceleriyle beraber, gerektirdikleri yaptırımların türüne göre de değişir. Korunması en değerli hakların (yaşama..) ihlali durumundaki yaptırım ile relatif olarak daha özel durumlara ilişkin yaptırımlar farklılık gösterir.

....

gibi gibi diye gidiyor, işine yarayacağını düşünürsen söyle kalanını da yazayım. Küçük kardeş gibisin hem kızıyorum hem yardım etmek istiyorum, elimden ancak bu kadarı geliyor, umarım az da olsa bir şekilde işine yarar.. Kolay gelsin..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

hocam git bi avukata"-abi böyle böyle" de hallederler :|

..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muritcan
    Muritcan's avatar
    Erkek

5-      Devletin siyasi hukuki işlemlerinden doğan bir kaynak olarak anayasa hakkında bildiklerinizi yazınız.

-----------------------------

anayasa normlar hiyerarşisi içinde en üstte yer alır. bundan dolayı kanun, yönetmelik ve tüzük gibi normlar anayasaya aykırı olamaz. genel olarak anayasada yasama yürütme ve yargı erkleri ile temel hak ve hürriyetler düzenlenir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MelancholiTr
    MelancholiTr's avatar
    Erkek

hocam kaçıncı sınıfsın? hangi dersin soruları bunlar? birde hangi okulda okuyorsun ? çok garip geldide sınav soruların yani soruluş usulü bakımından

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

vala izmarit  çok haklı yani. git bi köşeye utan biraz la... 

bizde çebelleştik, biz de güreştik ama gelip burada, müfretadı bilmeyenlere soru sormadık :|

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paradox
    paradox's avatar
    Erkek

gibi gibi diye gidiyor, işine yarayacağını düşünürsen söyle kalanını da yazayım. Küçük kardeş gibisin hem kızıyorum hem yardım etmek istiyorum, elimden ancak bu kadarı geliyor, umarım az da olsa bir şekilde işine yarar.. Kolay gelsin..

utandım valla haklısın ama çok yanlış bir bölüm okuduğumu farkettim sonunda dün akşam, okulu bırakma peşindeyim. bu senede geçemessem öss yi kovalayacağım, daha farklı birşey okuyabilirim. 

bu arada, ben 2. sorunun cevabını buldum Selahattin Keyman'dan (hayatımı karartan hocada kendisi olur zaten, hukukçuların çoğu bilir muhtemelen). 

Zahmet olmassa, senin cevabının diğer yarısını da alırsam çok güzel  olur, ezberleyeyim de bakalım geçebilecek miyim.. Sonra demesin kimse çalışmadın falan diye =) anneme sözlü yaptıracağım x)   (bu arada, acelesi yok şu anda, 4 gün var sınava. ben de bu arada 2. soruyu ezberlerim)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

paradox bunu yazdı:

utandım valla haklısın ama çok yanlış bir bölüm okuduğumu farkettim sonunda dün akşam, okulu bırakma peşindeyim. bu senede geçemessem öss yi kovalayacağım, daha farklı birşey okuyabilirim. 

bu arada, ben 2. sorunun cevabını buldum Selahattin Keyman'dan (hayatımı karartan hocada kendisi olur zaten, hukukçuların çoğu bilir muhtemelen). 

Zahmet olmassa, senin cevabının diğer yarısını da alırsam çok güzel  olur, ezberleyeyim de bakalım geçebilecek miyim.. Sonra demesin kimse çalışmadın falan diye =) anneme sözlü yaptıracağım x)   (bu arada, acelesi yok şu anda, 4 gün var sınava. ben de bu arada 2. soruyu ezberlerim)

dün akşam ben de yanlış bir bölüm okuduğumu farketmiş olabilirim.. of.

benim yazdıklarım/yazabileceklerim hukuk felsefesi üzerine, aslında kitaptan gidiyorsanız bana kitapların adını ya da en azından müfredatı yazabilirsen ya da daha güzeli not tutmuş birilerinin notlarını gönderebilirsen en azından anlatılan örneklerden hocanın ne istediğine dair bir şeyler çıkarabilir şu benim metni daha bi düzeltebiliriz.. yoksa çok soyut kalacak, bunları hukuk felsefesi üstüne kendi bildiklerimden yazdıklarımdan toparladım..

bir de ezberlemene gerek yok ki, normlar hiyerarşisini açıklayıp yaptırımlarına bağlamak kısaca benim anlattığım..

Toplam Hit: 1949 Toplam Mesaj: 11