folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder İkinci El Macbook Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci El Macbook Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Selamlar,

Cuma günü bir Macbook Pro'u almaya gidiyorum,

Cihaz ikinci el, ilk Mac'im olacak. Sadece Swift kodlama için kullanacağım.

Özellikleri: 15.4" Retina / I7 2.8 GHZ / 16GB RAM / 120GB SSD / 2014 Ortası

SSD kapasitesi düşük ama sadece iş için kullanacağımdan işimi görür diye düşünüyorum. Cihaz kozmetik açıdan temiz sayılır, yalnız sol üst köşede küçük çarpma etkisi var boya atmış. 

Cihaz yurtdışı. (Almanya) Söylendiğine göre Almanya'dan gelmiş. @SSerkan arkadaşımız bunu doğruladı ve ayrıca 01/21/15 tarihinde satın alındığını 01/20/18 tarihine kadar garantisi olduğunuda söyledi sağolsun.

@SSerkan müridimizin sorgusuna göre cihaz 1TB gözüküyor. Muhtemelen ilk sahibi satarken depolamayı değiştirdi. Bu durum garantiyi etkiler mi ya da cihazda bir durum meydana gelirse 2 aylık garanti işe yarar mı bilemiyorum..

İstenen fiyat 4.000 TL pazarlıklı hali. Cihaza bir telefoncuda denk geldim, birisinden almış. Sahibinden'de uzun süredir bakınmama rağmen 2014 ortası olupta, 2.8ghz olan temiz bir macbook pro retinaya yakın fiyata denk gelmedim. 1.5-2k yüksekte hep fiyatlar. Almanya'dan kendim getirtmeyi düşünüyordum en başta satış fiyatları yine aynı sayılır oraylada.

Cihazla ilgili ve nelere dikkat edilmesi konusundaki değerli yorumlarınızı beklemekteyim.

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

bu fıyatlarda 2.el alma abı ben riske giremem 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

abi haklısında, özellikleri hesaba katmasak bile 15" ekranlı sıfır macleri bunun iki katı fiyata bile alamayacağız gerçeği var..

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodger
    dodger's avatar
    Erkek

İş yerindeki bir abi macbook lardaki "devir sayısı" diye bi şeyden bahsetmişti bataryaları ile ilgili olarak. Tam hatırlamıyorum ama ters orantı vardı galiba, ne kadar yüksek ise o kadar az kullanılmış diye. Bizzat araştırmadım, bilen varsa bizi de aydınlatsın :)

Se...a...se...deneme..deneme..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

hocam devir sayısı tamamen pille alakalı diye biliyorum. bir devir pilin tam bir dolum evresine denk geliyormuş. yani %50 de pil dolduruldu bu devir sayılmaz ama bir %50 daha doldurulduğunda devir oluyor, yani bir devir birkaç günde olabilir.

--

az önce Apple Zorlu ile görüştüm cihaz garantili gözüküyormuş fatura vb gerekmiyormuş faydalanmak için. ssd değiştirilmediyse tabi.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Hocam alacağın üründe numbers,pages,keynote,garageband gibi Apple appler o cihazın ilk aktifleştirildiği kimlikte kayıtlı olur. Sonradan yeni kimlik oluşturursan bu uygulamaları para vererek indirmen gerekir. Onun haricinde fiziksel bir kusur garantiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu arada üzerinde bulunan Mac OS işletim sistemini geldiği gibi hemen bir USB ye bootable olarak al. Yoksa bilgisayar çöktüğünde tekrar kurulum yaparken yine ilk aktifleştirmedeki kimliği sorabilir. Onun haricinde bilgisayarda elma logosunun altındaki bu Mac hakkında kısmına tıklayıp sistem bilgileri kısmından güç sekmesinde pil döngü sayısına bak. Yüksek döngü varsa pil ömrü kısalmıştır. 120 lik ssd yetmez haberin olsun.

Edit: @SSerkan bakmıştır ama bakmadıysa seri numarasından bir servis geçmişi var mı baktırmak lazım.

herrero tarafından 08/Kas/17 21:37 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı

Hocam alacağın üründe numbers,pages,keynote,garageband gibi Apple appler o cihazın ilk aktifleştirildiği kimlikte kayıtlı olur. Sonradan yeni kimlik oluşturursan bu uygulamaları para vererek indirmen gerekir. Onun haricinde fiziksel bir kusur garantiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu arada üzerinde bulunan Mac OS işletim sistemini geldiği gibi hemen bir USB ye bootable olarak al. Yoksa bilgisayar çöktüğünde tekrar kurulum yaparken yine ilk aktifleştirmedeki kimliği sorabilir. Onun haricinde bilgisayarda elma logosunun altındaki bu Mac hakkında kısmına tıklayıp sistem bilgileri kısmından güç sekmesinde pil döngü sayısına bak. Yüksek döngü varsa pil ömrü kısalmıştır. 120 lik ssd yetmez haberin olsun.

Edit: @SSerkan bakmıştır ama bakmadıysa seri numarasından bir servis geçmişi var mı baktırmak lazım.

Hocam bilgiler için teşekkürler. Mac deneyimim olmadığından bu saydığın applerle ne kadar işim olur bilmiyorum. Olmazsa olmaz şeyler midirki? Alırsam usbye kopyalamak ilk işim.. 

MacBook’larımızın pillerini orjinal kapasitelerinin %80’ine düşmeden önce 1000 devir boyunca kullanabiliyoruz. Bu yüzden bu değer 1000’e yakınsa, bize bir pil masrafı çıkartabileceğini hesaplayarak hareket etmemizde fayda var.

şeklinde bir şey okumuştum geçen. Buna da dikkat edeğim. Ssd yeter diye düşünüyorum sadece iş için kullanacağım. Servis geçmişi yokmuş hocam.

Bir kaynak buldum konuyla ilgili merak eden varsa buyursun: http://www.sihirlielma.com/2013/05/25/ikinci-el-mac-almak/

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Arkadaş sadece programlama için alacaksan niye bu pahalı ikinci el şeylerle uğraşıyorsun. Oyun, sağda solda gezdirme, gösteriş için almayacaksan al bi tane Mac Mini, keyfine bak.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Hocam o saydığım appler olmazsa olmaz değil. Microsofttaki karşılığı office uygulamaları. Garageband de müzik oluşturma programı. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sadece amaç programlama ise mac mini bile işini görür. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Hocalar yeri gelecek müşteriye sunuma gitmem gerekecek, gün olacak ofis dışında çalışmam gerekecek. Bu sebeple taşınabilir olmalı. 

Toplam Hit: 1176 Toplam Mesaj: 10
ikinci el macbook pro