folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder İlginç Masaüstü Arızası

İlginç Masaüstü Arızası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Merhaba müritler. elimde çok da yeni olmayan bir masaüstüm var.

Acayip nazlanmaya başladı 1 aydır.

Daha önceden ( son 1.5 yıldır falan) fişe takınca bi 3 4 saniye HDD işlemci ışıkları 2 3 saniye yanıyor o arada son hız fan çalışıp hiç bişi yok gibi ışıklar sönüp fan duruyor akabinde powera basınca zınk diye açılıyordu. ve alışmıştım buna.

1 2 ay önce fişe taktıktan yaklaşık 3 4 dk sonra bu şekilde HDD işlemci ışık fan çalışma sönme olmaya başladı.

bu süre 10 15 dkye kadare uzadı.

son 15 gündür ise bazen 15 saniyede bu tepkiyi veriyor bazen 5 6 saatte.

hatta geçen hafta 2 gün PCyi açamadım. fişe takıp çekiyom statik elektrik alıyom (fişten çekip 20 25 sn powera basıyom)

bios pili vs çıkarıp taktım durum aynı.

daha sonra anakarta gelen main soketten yeşil ve siyah kabloları şaseleyerek fanı çalıştırmayı denedim.

sorun sanırım PSU girişinde. çünkü yeşil siyah şaselerken bi elimde PSUya giren kabloyu yukarı aşağı oynattıkça fan çalışıp duruyordu. başka bi kablo ile denedim PSU girişini gene aynı sonuç

şimdi son arıza PSUdan kaynaklanıyor 1 2 güne değiştiricem ama bu fişe takınca 3 5 saniye işlemci HDD ve fan çalışıp durma olayının sebebi nedir acaba ?

PSUdan kaynaklanıyor olabilir mi?

Ramli ramsiz HDDli HDDsiz filan denedim sonuç aynı.

fişe takıncaki verdiği tepkiyi vermeden powera bassam da tepki vermiyor.

videoda açılan dediği kısımdaki gibi ışıklı ve sesli uyarı veriyor sonra duruyor ondan sonra açılıyor.

Açılmadan önce verdiği tepki

Tepki vermesini beklemeden açmaya çalışıncaki durum

EDİT: Sesi son sese kadar açıp dinleyin moviemakerdan convertledim ses kısıldı baya.

ilk videoda işlemci ışığı ve bip sonlandığında HDD ışığı da sönüyor sonra basınca açılıyor.

joe_black tarafından 10/Ara/18 23:26 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

bir zamanlar fakir ama gururlu bi e250 vardı., hatırladın mı ? o hala duruyor ama geri almadın. :)

Soruna gelecek olursak, ilk önce kasadan harici olarak bağladığın her şeyi sök, kasaya sadece monitör-klavye ve fare takılı kalsın sonra tekrar dene , aynısını yaparsa bu sefer kasadaki harici usb,yi sök, kasanın önünde takılı ya hah işte o ( sök derken kasadan çıkarmana gerek yok sadece anakart üzerinden soketini çeksen yeter.) ve tekrar dene.
    Tüm bunları yapmadsan önce psu,nun fişinin tam olarak oturduğuna emin ol.
    Ayrıca psu,yu kokla, evet evet bildiğin daya burnunu ve kokla, :) bak bakalım hafite olsa yanık kokusu var mı ? anakarta da bak baklım kapasitörlerde ve kondansötörlerde şişme veya yanık görünümü var mı ?
    Bunları bir dene, olmazsa senin için fiziki olarak gelir müdahalede bulunurum. ;)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    Jubei bunu yazdı

bir zamanlar fakir ama gururlu bi e250 vardı., hatırladın mı ? o hala duruyor ama geri almadın. :)

Soruna gelecek olursak, ilk önce kasadan harici olarak bağladığın her şeyi sök, kasaya sadece monitör-klavye ve fare takılı kalsın sonra tekrar dene , aynısını yaparsa bu sefer kasadaki harici usb,yi sök, kasanın önünde takılı ya hah işte o ( sök derken kasadan çıkarmana gerek yok sadece anakart üzerinden soketini çeksen yeter.) ve tekrar dene.
    Ayrıca psu,yu kokla, evet evet bildiğin daya burnunu ve kokla, :) bak bakalım hafite olsa yanık kokusu var mı ? anakarta da bak baklım kapasitörlerde ve kondansötörlerde şişme veya yanık görünümü var mı ?
    Bunları bir dene, olmazsa senin için fiziki olarak gelir müdahalede bulunurum. ;)

:D Kullan hocam işini görüyosa :)) hatırlamaz mıyım :D 2 tane hurda e250yi birleştirip yapmıştım onu :D

bu arada PSUyu değiştirdim. Şu an eski haline döndü. fişi açınca 4 5 saniye sonra videodaki gibi fan çalışıp hdd işlemci ışığı yanıp sönüyor sonra açılıyor.

umarım gene bozulmaz.

https://vimeo.com/305793663

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    Jubei bunu yazdı

:D Kullan hocam işini görüyosa :)) hatırlamaz mıyım :D 2 tane hurda e250yi birleştirip yapmıştım onu :D

bu arada PSUyu değiştirdim. Şu an eski haline döndü. fişi açınca 4 5 saniye sonra videodaki gibi fan çalışıp hdd işlemci ışığı yanıp sönüyor sonra açılıyor.

umarım gene bozulmaz.

https://vimeo.com/305793663

Hadi geçmiş olsun. 😊 :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Merhaba müritler. elimde çok da yeni olmayan bir masaüstüm var.

Acayip nazlanmaya başladı 1 aydır.

Daha önceden ( son 1.5 yıldır falan) fişe takınca bi 3 4 saniye HDD işlemci ışıkları 2 3 saniye yanıyor o arada son hız fan çalışıp hiç bişi yok gibi ışıklar sönüp fan duruyor akabinde powera basınca zınk diye açılıyordu. ve alışmıştım buna.

1 2 ay önce fişe taktıktan yaklaşık 3 4 dk sonra bu şekilde HDD işlemci ışık fan çalışma sönme olmaya başladı.

bu süre 10 15 dkye kadare uzadı.

son 15 gündür ise bazen 15 saniyede bu tepkiyi veriyor bazen 5 6 saatte.

hatta geçen hafta 2 gün PCyi açamadım. fişe takıp çekiyom statik elektrik alıyom (fişten çekip 20 25 sn powera basıyom)

bios pili vs çıkarıp taktım durum aynı.

daha sonra anakarta gelen main soketten yeşil ve siyah kabloları şaseleyerek fanı çalıştırmayı denedim.

sorun sanırım PSU girişinde. çünkü yeşil siyah şaselerken bi elimde PSUya giren kabloyu yukarı aşağı oynattıkça fan çalışıp duruyordu. başka bi kablo ile denedim PSU girişini gene aynı sonuç

şimdi son arıza PSUdan kaynaklanıyor 1 2 güne değiştiricem ama bu fişe takınca 3 5 saniye işlemci HDD ve fan çalışıp durma olayının sebebi nedir acaba ?

PSUdan kaynaklanıyor olabilir mi?

Ramli ramsiz HDDli HDDsiz filan denedim sonuç aynı.

fişe takıncaki verdiği tepkiyi vermeden powera bassam da tepki vermiyor.

videoda açılan dediği kısımdaki gibi ışıklı ve sesli uyarı veriyor sonra duruyor ondan sonra açılıyor.

Açılmadan önce verdiği tepki

Tepki vermesini beklemeden açmaya çalışıncaki durum

EDİT: Sesi son sese kadar açıp dinleyin moviemakerdan convertledim ses kısıldı baya.

ilk videoda işlemci ışığı ve bip sonlandığında HDD ışığı da sönüyor sonra basınca açılıyor.

Hocam kasanın fişini normal prizden değil de kasanın arkasındaki power soketinden ayır bekle tekrar tak. Dene bakalım değişme olacak mı.

Syntax error..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

arkadaşın eski bilgisayarında açma tuşuna basınca fanlar hafif dönüyor sonra açılma işlemi iptal oluyordu.

sonra güç kaynağı fanına elektrikli süpürge dayayıp fanı yeterli hıza ulaştırınca pc açma tuşuna basınca bilgisayar açılıyordu dflkgjdfklgj

bilgisayar vurduran ilk insan ben olabilirim diye düşünüyorum :)

babasına dedik şu parçanın değişmesi lazım şöyle şöyle falan

adam ne dese beğenirsin iyi geceleyin uyanıp uyanıp oyun oynamaz ben kalktığını anlarım diyordu kldfhlh

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

arkadaşın eski bilgisayarında açma tuşuna basınca fanlar hafif dönüyor sonra açılma işlemi iptal oluyordu.

sonra güç kaynağı fanına elektrikli süpürge dayayıp fanı yeterli hıza ulaştırınca pc açma tuşuna basınca bilgisayar açılıyordu dflkgjdfklgj

adam ne dese beğenirsin iyi geceleyin uyanıp uyanıp oyun oynamaz ben kalktığını anlarım diyordu kldfhlh

:D aman benimki o kadar değil. 1 2 ay daha sabretsin de anakartı değiştircem zaten.

@watervay hocam denedim o şekilde de. hatta fişten çekmeden psunun sigortasından da açıp kapadım aynı gene.

@Jubei sağol hocam şimdilik 7 8 ay önceki haline döndü nazlanmazsa iyi :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

Çok güldüm lan :D

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 1426 Toplam Mesaj: 8
pc psu yüce holly masaüstü arıza masaüstü