folder Tahribat.com Forumları
linefolder Sosyal Ağlar
linefolder Instagram Paylaşımları Hakkında Teknik Detaylar

Instagram Paylaşımları Hakkında Teknik Detaylar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    designerboyalee
    designerboyalee's avatar
    Erkek

Arkadaşlar herkese merhaba,

Instagramda yaşadığım teknik sorunları ve danışacağım fikirleri sormaktansa ekstra olarak herkesin faydalanabileceği tecrübe ve deneyimlerini paylaşabileceği bir konu açmak daha iyi olur diye düşündüm.

Artık hemen hemen her ajans ve home office çalışan tasarımcı arkadaşların bu işsizlik zamanlarında kurtarıcı olarak yetiştiği ve günümüzde artık meslek haline gelmiş, sosyal medya takip işindeki artıları eksileri burda konuşup çözüme kavuştururuz diye umuyorum.

Gelelim bu konunun ilk sorusuna. Firmanın tasarımlarını haftalık ve aylık olarak hazırlıyorum. Bunlar instagramın istediği ölçülerde ve kurallarda oluyor.

Yatay Post Görseller : 1080 x 810 px

Kare Post Görseller : 1080 x 1080 px

Dikey Post Görseller : 1080 x 1350 px

Story Hikaye Görseller : 1080x1920 px olarak hazırlanıyor. Buraya kadar sorun yok.

Tasarımları her ne kadar nette 72 ve 96dip görsekte ben çözünürlükleri garanti olsun diye 300dip ayarlıyorum.

Esas sorunlar paylaştıktan sonra başlıyor. Samsung, Xiaomi ve Windows 10 İnstagram uygulamasından eklediğim bütün post ve hikayelerin kalitesi bulanık ve hafif karelenmeler olduğunu fark ettim. Ama aynı görselleri Iphone den ve Mac tabanlı cihazlardan paylaştığımda sıfır kayıpsız olarak paylaşıldığını gördüm. Sorunun aslında android tabanlı bütün cihazlarda olduğunu yönünde. Şimdi bu işi en iyi ve kaliteli şekilde yapmak içinde bir iphone almakta bu zamanda lükse giriyor. Harici olarak bunu web tabanlı yazılımlardan yapayım diyorum orada da tabiki eksiklikler ve harici modül fiyatları ile yine bir iphone fiyatının yarısına geliyor.

Ama şuan için cihazdan kullanmaktansa web üzerinden yazılım üzerinden paylaşmak organize etmek daha mantıklı ve sorunsuz olacak gibime geliyor.

Şuan için araştırdığım ve işimi görecek uygulamalar aşağıda webde tabiki warezleri ve eklentileri ile mevcut. Tabiki bulunmayan mecbur alınması gereken eklentilerde bu warez kodlarda çalışmama riskide var.

1- Nextpost (En büyük artısı Story tasarlama eklentisi ve etiketleme eklentisi mevcut ama kendisinden pahalı)

2- Stackpost (Story tasarlama ve etiketleme eklentisi olmadığı için bu iş için büyük bir eksik ama diğerinde olmayan en büyük artısı diğer sosyal medya alt yapılarınıda destekleyip sadece instagram değil diğer platformlarında paylaşımlarını yapabiliyorsunuz ek olarak canlı yayın ve bot kastırma ve bir çok faydalı özellikleri olduğu için çekici hale geliyor)

Bu iki yazılımın eklentileri ile birlikte ortalama lisanslı fiyatı 250 $ civarında.

Özellikle online Story ve Hikaye tasarımı yapıp instagramın konum hashtag ve etiketleme özelliklerini rahat kullanıp instagrama ekleyebileceğim sistemler aradım ama bulamadım. https://storrito.com/ diye yabancı bir firma var tek mantıklı yer burası ama fiyatları aylık 100 paylaşım için 15€ diyor. B planı bakalım :)

Biraz uzun bir yazı oldu ama bu işe girecek arkadaşlarında nelerle karşı karşıya olduklarını hem görmesi hemde hızlı şekilde sonuca ulaşması için bir yol göstereyim dedim. Gerekirse ortak bir bütçe ile girmek isteyenlere de ortak olabilirim buda bir fikir çözüm sizin düşünceleriniz önerilerinizi merakla bekliyorum.

Bu konuda kullandığınız platform ve yazılımların isimlerini artılarını eksileri paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden öneri ve fikirleriniz için teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

Igtv hakkında bahsetmemişsin hocam. Instagramda 10 dakikaya kadar, en önemlisi link paylaşabildiğin gönderi çeşidi. Ve çok yarayışlı, organik takipçi kazanmada çok işe yarıyor. 

Nova Vida !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek

"Tasarımları her ne kadar nette 72 ve 96dip görsekte ben çözünürlükleri garanti olsun diye 300dip ayarlıyorum."

Demişsin ama hocam 300dpi baskı içindir. İnternet ortamı için ne yaparsan yap 72dpi yapsan yeterli zaten üstünü almayacaktır :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    designerboyalee
    designerboyalee's avatar
    Erkek
    Ar0fer bunu yazdı

"Tasarımları her ne kadar nette 72 ve 96dip görsekte ben çözünürlükleri garanti olsun diye 300dip ayarlıyorum."

Demişsin ama hocam 300dpi baskı içindir. İnternet ortamı için ne yaparsan yap 72dpi yapsan yeterli zaten üstünü almayacaktır :)

Doğru farkındayım yinede bütün ihtimalleri deniyorum :) çünkü bu hataları görtükten sonra acaba bundamıdır diye alakasız ihtimalleri bile kullanıyorsun.  Dediğim gibi zaten instagram ne kadar ayarlarsan ayarla kendi standartlarında tekrar görselleri optimize ediyor. Bu optimize androidde farklı iosta farklı webde farklı bunu standartta ayarlamaya çalışıyorum tek çıkıştan yapmaya çalışıyorum. Ona çare bulmaya çalışıyorum. Şuan 2-3 kanaldan dallancaz gibime geliyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

istersen 3000 dpi yap daha yüklenirken kendi algoritması ile çözünürlüğünü düşürecek onun. adam enayi değil ki gereksiz yere sunucusunda yer kaplasın. Bu face için de geçerli diğer zamazortlar için de geçerli. HA ünlüler falan ki tikli tiksiz farketmiyor çoğunda görüntüler ve fotolar yüksek çözünürlüklü oluyor onu anlamıyorum belli bi takip sayısını geçtikten sonra muhtemelen çözünürlüğü arttırıyor oto olarak. 

Çok sıkılıyom
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    designerboyalee
    designerboyalee's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

istersen 3000 dpi yap daha yüklenirken kendi algoritması ile çözünürlüğünü düşürecek onun. adam enayi değil ki gereksiz yere sunucusunda yer kaplasın. Bu face için de geçerli diğer zamazortlar için de geçerli. HA ünlüler falan ki tikli tiksiz farketmiyor çoğunda görüntüler ve fotolar yüksek çözünürlüklü oluyor onu anlamıyorum belli bi takip sayısını geçtikten sonra muhtemelen çözünürlüğü arttırıyor oto olarak. 

Oda bir ihtimal bakış açısı ama şuan kıyaslama yaptığım gözümle görüdüğüm fark android ve iphone testi oldu aynı görsel aynı hesapta paylaşıyorum görsel kıyaslama yapıyorum bariz şekilde farkı görüyorum. Çok saçma geliyor anlamda veremiyorum. dediğiniz gibi bu olay dip ile alakalı değil yüklenen cihazla alakalı bir durum sanırım. Yabancı kaynaklardan ve forumlardan da araştırıyorum sağlıklı kesin ne açıklama var nede çözüm.

Toplam Hit: 1162 Toplam Mesaj: 6
sosyal medya instagram