folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Intel QX9300 Mü, X9100 Mü

Intel QX9300 Mü, X9100 Mü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabuCe
    kabuCe's avatar
    Erkek

Merhaba sevgili müritler,

Notebook için

4 çekirdek, 12 MB cache  ama 2.53 GHz işlemciyi mi (Intel Core 2 Extreme QX9300)

2 çekirdek, 6 MB cache ve 3.06 GHz (Intel Core 2 Extreme X9100) işlemciyi mi tercih edeyim karar veremedim.

Internetteki çeşitli yorumlara göre Qx9300 için, birçok program çok çekirdekli işlemcilere uygun yazılmadığından, tek işlemci varmış gibi, 2.53 Ghz performansı alırsın diyorlar.

Performans için x9100'ü tercih et diyor bazıları,  3 Ghz'miş  diye.

Programlama , oyun, HD video  amaçlı kullanacağım ( Kısacası her bi *ok için kullanmayı düşünüyorum)

Hangi işlemciyi tavsiye edersiniz ve neden? 

...Orada Olmayan Adam...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

4 çekirdek, 12 MB cache ama 2.53 GHz işlemciyi mi (Intel Core 2 Extreme QX9300)

4*2,53=10,12

2*3,06= 6,12

ayrıca cache çok önemlidir 

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Cia bunu yazdı:
    -----------------------------

4 çekirdek, 12 MB cache ama 2.53 GHz işlemciyi mi (Intel Core 2 Extreme QX9300)

4*2,53=10,12

2*3,06= 6,12

ayrıca cache çok önemlidir 

-----------------------------

Böyle bi hesap yanlış. Bu şekilde belki çok yüksek mühendislik uygulamaları olursa kullanılabilir. 4 işlemciyi de %100 kullanacak program bulamazsın.

Aynı anda birçok işlem yapmayacaksan mesela vmware tarzı program kurup aynı anda çift işletim sistemi kullanmayacağım diyorsan Intel Core 2 Extreme X9100 al derim. Normal kullanımda 4 çekirdek performansı alman zor. O yüzden daha hızlı 2 çekirdek daha iyi olur bence. Ya da internetteki testlere bak oyunlarda ve videolarda hangisi daha yüksek performans veriyorsa onu al. Ben olsam Intel Core 2 Extreme X9100 tercih ederdim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

oyun ve grafik HD video için işlemci yetmeyecektir ekran karınında işlemcini desteklemesi lazım ekran kartın nedir??

edit:anakartın veri hızıda önemli 

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabuCe
    kabuCe's avatar
    Erkek

Ekran kartı:  NVIDIA Quadro FX 3700M

Oyunlarda x9100 daha iyiymiş. Ama öyle fazla oyun oynamam. Aynı anda onlarca program acık olur, bir sürü şeyle uğraşırım, açtığımı kapamam. vmware'i severim :)

Sanırım 9300 diyeceğim. Yardmlarınız içün tşkrler

...Orada Olmayan Adam...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Volaris
    Volaris's avatar
    Erkek

İşlemcilerin komut setleri yazılırken 4 çekirdekli işlemcilerde,bunu dağıtıp uygulaması emredilir.Yani evet pratikte yazılan programında uyumlu olması gerekir ancak,değilsede 2 çekirdekli işlemciden çok daha performanslı olacaktır.

QX9300 almalısın.

Application.Run(new Volaris());
Toplam Hit: 1322 Toplam Mesaj: 6