folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder IP Bind Ve Web Uygulaması Çıkış IP Adresleri

IP Bind Ve Web Uygulaması Çıkış IP Adresleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Merhaba müridler.

Öncelikle söyleyeyim Linux türevleri işletim sistemlerinde çok iyi değilim, ancak istediğimin mümkün olması halinde bir şekildde uğraşıp başarabilirim. Konuyu Linux kategorisine açtım ancak Windows'da olabilir sorun değil. Sadece mümkün olup olmadığını ve bilmem gerekenleri soracağım.

Sorum şu ki 8, en fazla 12 web sitesini özel IP adresleri ile barındırmam lazım.
    Sunucuyu aldığım yerde bu site sayısı kadar IP adresini sunucuya bağlamak gördüğüm kadarıyla sorun değil.
    Asıl merak ettiğim, sitelere koyulacak uygulamalarında bu kendilerine ait IP'lerle internete çıkıp çıkmadığı.
    Daha önce çeşitli firmalardan Dedicated IP içeren (SSL için) host paketleri satın aldım ancak bu Dedicated IP adresinin sitedeki uygulamanın da internete çıkış adresi olup olmadığını hatırlamıyorum.

Özetle aynı sunucudaki

a.com'daki uygulamam 1.1.1.1
    b.com'daki uygulamam 1.1.1.2
    ..
    ..

şeklinde internete çıkmalı.

Bu mümkün müdür? Bu konuda bilgi sahibi müridlerden deneyimlerini paylaşmalarını rica ederim.

Hepinize kolay gelsin.

anlıyorum.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zputnik
    zputnik's avatar
    Erkek

Hocam application tarafında öyle bir şansın var mı bilmiyorum ancak, f/w üzerinde kural yazdırıp, source nat ya da masquerading ile host bazlı (web server) olarak yapabiliyorsun. Kısacası per ip per server.

Ama çıkış yerine geliş dersen; IIS server üzerinde site binding ile bunu yapman mümkün. Bu da şu anlama geliyor;

Son kullanıcı www.a.com'da bulunan programam x.x.x.x ipsi üzerinden erişmeye çalışırken cevap veren sunucu gelen isteği ilgili iis site'a eriştiriyor. Tek server üzerine tanımlayacağın n tane site ip ve n tane site anlamına gelir.

İpimle kuşağım..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Inobund IP Binding linux için de Windows için de hiç sorun değil, Windows'ta IIS için aynen bahsettiğin gibi, diğer Linux'larda web server konfigürasyonundan kolayca hallediliyor.

Ancak asıl mevzu çıkış, büyük sıkıntım o.

Senin de anlattığından anladığım kadarıyla varsayılan olarak öyle bir yapılandırma yok. Inbound IP ne olursa olsun siteler varsayılan geçidi kullanıp doğal olarak aynı IP adresi ile çıkıyorlar.

FW'a erişim şansım var. Bahsettiğin ayarı tam olarak anlayabilirsem deneyeceğim.

Ama tam olarak anlamadım. IP per server, sunucuda 10 site için 10 ayrı web sunucusu kurmam anlamına mı geliyor?

Değilse, apache'deki a.com sitesinin çıkarken havuzdaki belirlenen IP adresi ile çıkması için FW'da ve o NAT muadili olduğunu sandığım masquerading ile ne yapmak gerekli?

buzukatak tarafından 28/Tem/13 23:39 tarihinde düzenlenmiştir

anlıyorum.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

eğer tam olarak

"her sitemi bir ip üzeirnden yayınlayacağım. diğer ip lerle hiç bir bağı olmayacak"

cümlesindekini istiyorsan bu kesinlikle mümkün.

1-) her domain için bir ns (alt alan adı. domaini aldığın yerden oluşturursun) oluştur ve hangi ip den yayınlamak istiyorsan o ip yi ns olarak kaydet.

2-) her domaini kendi oluşturduğun (ns) alt alan adına yönlendir.

3-) dns.exe de belirttiğin ns lerden kabul edecek şekilde yapılandır (soa ve ns kayıtları)

4-) iis de siteleri oluştur ve header bind ederken "all assigned ip" yerine alt alan adı için girdiğin ip yi seç

işlem tamamdır.

adım adım olması bakımından 1. adımı bitirdikten sonra biraz bekle ve açtığın alt alan adına ping at. sonra ikinci adıma geç sonra domain ping at filan. komple yapıp bakarsan problemlerle karşılaşırsan başın ağrır.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

eğer tam olarak

"her sitemi bir ip üzeirnden yayınlayacağım. diğer ip lerle hiç bir bağı olmayacak"

Hocam soruda da bahsettim Inbound da sıkıntı yok. Özel IP'ye sahip web sitesindeki uygulama internete yine aynı IP adresi ile de çıkabilsin istiyorum. Özel IP'den kabul etmede sıkıntı yok.

anlıyorum.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı

eğer tam olarak

Hocam soruda da bahsettim Inbound da sıkıntı yok. Özel IP'ye sahip web sitesindeki uygulama internete yine aynı IP adresi ile de çıkabilsin istiyorum. Özel IP'den kabul etmede sıkıntı yok.

tamam aynı şeyden bahsediyoruz.

özel ip ye sahip bir web uygulaması internete zaten aynı ip adresiyle çıkar :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı
    buzukatak bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı

eğer tam olarak

tamam aynı şeyden bahsediyoruz.

özel ip ye sahip bir web uygulaması internete zaten aynı ip adresiyle çıkar :)

İşte bunu duymak istiyordum. Madem olması gereken bu, o zaman sorunu kendimizde aramaktan vazgeçip bunu hizmet aldığımız şirkete bildirelim. Çok teşekkür ederim.

anlıyorum.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

rica ederiz hocam:)

bu işle bende çok uğraştım.

aynı serverda iki farklı ip ile iki farklı ssl ile iki farklı e-ticaret sistemi çalıştırdım.

her e-ticaret uygulaması kendi ip si ile webe çıkıyordu.

biraz uğraştım evet ama kesinlikle oldu.

kolay gelsin.

Toplam Hit: 1624 Toplam Mesaj: 8