folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İş-Çalışan Hukuku İle İlgili Bir Kaç Soru

İş-Çalışan Hukuku İle İlgili Bir Kaç Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba

bir yakınım 5-6 yıldır bir anaokulunda çalışıyor, çalıştığı yerle ilgili bazı sorunları var kısaca anlattı baya hakkı yeniyor ben de yardımcı olmak istiyorum. çünkü kendisi ilkokul mezunu ve pek araştırabilecek hakkını arayabilecek biri değil. yarın alo 170 i de arayıp soracağım lakin işyerinin çakallıkları varsa eğer 170 ten bunları öğrenemem diye konu açıyorum.

a. işyerinde 15 kişi falan çalışıyormuş, herkesin maaşı elden veriliyormuş, bu normalmi ve yasal mı? bildiğim kadarıyla 4 kişiden sonrasında bankaya yatırmak gerekmiyor mu?

b.işveren bazı çalışanların (benim yakınımın mesela) yasal haklarını kesip veriyor (asgari geçim indirimi, çocuk parası vs vs) maaşı elden aldığı içinde şikayet ederse nasıl kanıtlanır bilemiyorum, nasıl bir yol izlemek lazım?

c. Alo 170 i arayıp şikayet edince işyerine gelindiğinde "xx kişi şikayet etti ve geldik" diyolarmış direkt ismi gizlemeden, böyle bir durumda işveren o kişiyi kovarsa tazminat ödemek zorunda mıdır ? yakınım yaklaşık 10 yıldır çalışıyor çünkü orada. birileri böyle bir durumda kovulursa işyerinin tazminat vermek zorunda olmadığını söylemiş, bana kuruntu gibi geldi ama doğruluk payı var mıdır?

yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

merhaba

bir yakınım 5-6 yıldır bir anaokulunda çalışıyor, çalıştığı yerle ilgili bazı sorunları var kısaca anlattı baya hakkı yeniyor ben de yardımcı olmak istiyorum. çünkü kendisi ilkokul mezunu ve pek araştırabilecek hakkını arayabilecek biri değil. yarın alo 170 i de arayıp soracağım lakin işyerinin çakallıkları varsa eğer 170 ten bunları öğrenemem diye konu açıyorum.

a. işyerinde 15 kişi falan çalışıyormuş, herkesin maaşı elden veriliyormuş, bu normalmi ve yasal mı? bildiğim kadarıyla 4 kişiden sonrasında bankaya yatırmak gerekmiyor mu?

b.işveren bazı çalışanların (benim yakınımın mesela) yasal haklarını kesip veriyor (asgari geçim indirimi, çocuk parası vs vs) maaşı elden aldığı içinde şikayet ederse nasıl kanıtlanır bilemiyorum, nasıl bir yol izlemek lazım?

c. Alo 170 i arayıp şikayet edince işyerine gelindiğinde "xx kişi şikayet etti ve geldik" diyolarmış direkt ismi gizlemeden, böyle bir durumda işveren o kişiyi kovarsa tazminat ödemek zorunda mıdır ? yakınım yaklaşık 10 yıldır çalışıyor çünkü orada. birileri böyle bir durumda kovulursa işyerinin tazminat vermek zorunda olmadığını söylemiş, bana kuruntu gibi geldi ama doğruluk payı var mıdır?

merhaba,

ispat meselesi nasıl olur orasını bilmiyorum .Asgari geçim indirimi devletin  kendi alacağından işçi lehine vazgeçmesidir bu suistimal edilirse tabiki de yaptırımı olacaktır.İşçinin yasal haklarını kullanması sebebiyle işçiyi kovması tazminat gerektirir.Örneğin işçinin yasal olarak izni var ve işveren izni kullandı diye işten kovuyor.Bunun gibi işçinin yasal hakkını kullanması/ araması sebebiyle işten kovulma durumu haksız fesihe giriyor ve tazminat gerektirir bu konuda eminim .

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

merhaba

a 10 kısıye kadar elden verılebılır 

emeklı vardır aralarında sıgorta yapmıyordur 

b agı dahıl asgarı ucret 1604 lıra altında veryorsa sıkayet edebılır 

c- x kısı sıkayet ettı tarzında gelmez kımse fakat sıkayet konusu onemlı sıgorta yapılmıyor denılıyorsa ısım verılmeden denetım yaparlar denetıme gelenlerın alayı ııbf mezunu genelde mal olmayan ınsanlar ama malına denk gelınebılır.personel ısten kovulursa tazmınat oder . ısverenler bos kagıda ya da ıse gırerken ımza attırırlar ısten kovulma durumunda tazmınat talep edemem dıye. 2 sahıtle bırlıkte olay ıs mahkemesıne sevk ettırılır sonrasında ısgoren yanı calısan ıscı kazanır yuzde90 .farklı kısı sıkayet etsın bu fırma sıgorta yapmıyor vs vs gıbısınden sorun cıkmaz 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bordro imzalatıyorlar mıymış?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Kaan bunu yazdı

Bordro imzalatıyorlar mıymış?

Yok abi, bir şey imzalatmiyorlar mış 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kaptanankara
    kaptanankara's avatar
    Erkek

Hocam merhaba. Maaşları elden vermesinin sebebi muhtemelen işverenin, işçilerin sigortasını asgariden yatırıyor olmasıdır. Fazla mesai (haftalık 45 saatin üstünde çalışma varsa), ücret, yıllık izin, haftalık izin, resmi gün/bayram izni alacakları gibi işçilik alacakları tanıklar ile ispat olunabilir. Şikayet sebebi ile işten çıkartılması ise haklı nedenle iş akdinin feshi nedeni sayılacaktır. Kendisi için herhangi bir hak kaybı oluşmaz. 

Avukat (Ceza ve Hukuk Davaları), Marka Vekili (Marka, Patent, Tasarım Tescili)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cellat
    cellat's avatar
    Erkek

Merhaba,

-Öncelikle maaşı bankadan yatırma sınır 5'dir. Yani 5 ve üstü çalışanın varsa maaşı bankadan yatırmak zorundasın.Aksi halde her işçi ve her ay için 191 TL cezası var.

-Kanıt için ise şöyle bir yazı var ;

• Tanık ifadeleri çok önemlidir. İşçinin elden para aldığına tanıklık edebilecek diğer çalışanlar işçiye avantaj sağlar.
    • İşçinin fiilen yaptığı görev de önem arz eder. Eğer işçinin yaptığı iş nitelikli bir iş ise, mahkeme emsal işçi ücretini araştırmakta, varsa işçinin bağlı olduğu meslek odasından ücret sormaktadır. Buradan gelecek yüksek bir rakam, elden maaş alındığına önemli bir delil olacaktır.
    • İşçiye daha önce, örneğin banka kredisine başvurması için verilmiş ve gerçek maaşını gösteren bir belge de delil kabul edilir.
    • Gerçek ücretleri gösteren ve işyeri onaylı listeler, evraklar da işçiyi fayda sağlayacaktır.

Tabi bunlar aktif olarak çalışan birisi için biraz zor kimse tanıklık yapıcam diye işinden olmak istemeyebilir.Ancak böyle bir durumda kovulursa bildirimli fesihte kıdem, bildirimsiz fesihte ihbar ve kıdem hakkına sahiptir.İşveren vermeyi kabul etmezse mahkemeye başvurup paşa paşa alırsın.Mahkemeler genelde işçiden yana olurlar.

Hiç birşey yapılamıyorsa bankadan maaşlar yatırılmıyor diye şikayet edilebilir en azından bundan sonra alacakları maaş eksiksiz yatırılmış olur.Tabi işverenler bununda önüne geçmek için işçiye yatırdıkları parayı geri isteyebiliyor.

Reddetmek özgürleştirir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Buradaki asil skinti su, sikayeti yaptin. Adam suclu.xxxx para cezasinpida kabul etti. Adam bu saatten sonra is yerini kapatabilir. O zaman bu arkadas issiz kalabilir. Bunuda goze almak gerek. Ben olsam direk sikayet ederdim

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ptchicko
    ptchicko's avatar
    Erkek

Sizin sorduğunuz konulara arkadaşlar cevap vermiş. Birde kreşin bağlı bulunduğu (ruhsat aldığı) birim üzerinden şikayet etme ve hakkını arama durumuda sözkonusu. Kreşler 2 şekilde açılabiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (son düzenlemelerle adı değişmiş olabilir.) ve Milli Eğitim Bakanlığı. Bunun detayını öğrenip BİMER'e yapılacak başvuru sonuçlanana kadar üzerine gidilecektir. En yetkilisinden müfettişler kurumdan ayrılmadan çözerler işi. Haberiniz olsun. 

Toplam Hit: 1220 Toplam Mesaj: 9
alo 170 iş hukuku