Istatistik Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar,

Bir arkadas Istatistik dersi aliyor, aksama sinavi var ve hoca bir soru sormus ve cevabini da vermis ancak cozumu mevcut degil. Soru cok kolay görünüyor ancak 3 kisi cozemedik bu soruyu :)

Soru soyle; bir firmanin cirosunun artislari yillara gore verilmis ve buradaki toplam degisimin ortalamasi yüzde kactir.

Bizim buldugumuz cevap 1.69 cikiyor. Ancak hoca 1.95 olarak vermis cevabi. Dikkat edilmesi gereken nokta 2010 dan sonra 2012 geliyor. biz de bu kismi 2011 ve 2012 de bir degisme olmamis olarak algiliyoruz. Cünkü 2012 nin karsisinda degisim yok diyor. 

Bu soru hakkinda fikri olan?

Resmi göremiyorsaniz direk buraya tiklayin

Edit: Su sekilde türkce'ye cevirdim

Fumor AG (firmasinin) son bir kac yilda bir ürünün üretim hacminin artis ve azalis yüzdeleri sirasiyla verilmistir. Verilen yüzde degerleri bir önceki yila göre degisimini göstermektedir.

Yillik ortalama kac puan üretim hacmi degismistir?

unbalanced tarafından 06/Tem/17 18:16 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

2008 3,00%
    2009 5,00%
    2010 5,00%
    2012 0,00%
    2013 -3,00%
    AVG 2,00%

Hocam ben 2011 i yazmadigi icin o sene calismadi veya istemiyor diye hesapladim ve 2011 yilini cikardim. O zmn 2% cikiyor. Onuda koyunca 1,67 cikardim

NOT : Istatikci degilim sadece yardimci olmaya calisiyorum

dhmm tarafından 06/Tem/17 14:41 tarihinde düzenlenmiştir

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

sagol hocam cevpa icin ama oyle olacagini sanmiyorum.

mesela ilk yil 100 lira olsun bunun %3 ü 103 lira oluyor. Ikinci yil da 103 lira üzerinden %5 i hesaplamak gerekiyor cünkü anapara artik 103 lira.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Hocam bende biraz bakındım da 2011 yılını hesaba katarsak 1,69....   2011 yılını hesaba katmazsak 2.03... sonuçlarına ulaştım.

Almanca metni tamamen türkçeye çevirirseniz belki soruda bir ipucu vs vardır. Google translate üzerinden çevirdim ama detay göremedim.

metin :

16 von 25

Die Produktionsmengen eines produktes bei der Fumor AG haben in den letzten Jahren prozentual wie folgt zu- bzw. abgenommen. die angegebenen Prozentwerte geben die Veranderung zum jeweiligen Vorjahr an:

Um wie viele Prozentpunkte hat sitch durchschnittlich pro Jahr die Produktionsmenge verandert ? 

Google translate çeviri: 

16 25

Son yıllarda Fumor AG yüzdesinin ne zaman ürünün üretimi hacimleri sağlanan ya da aşağıdaki gibi kaldırıldı. yüzde değerleri, ilgili önceki yıla değişiklik gösterebilir ki:

Kaç puanlık hatal tarafından bir yıl ortalama üretimi miktarını değiştirdi?

coder2 tarafından 06/Tem/17 15:11 tarihinde düzenlenmiştir

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Hocam bende biraz bakındım da 2011 yılını hesaba katarsak 1,69....   2011 yılını hesaba katmazsak 2.03... sonuçlarına ulaştım.

Almanca metni tamamen türkçeye çevirirseniz belki soruda bir ipucu vs vardır. Google translate üzerinden çevirdim ama detay göremedim.

metin :

16 von 25

Die Produktionsmengen eines produktes bei der Fumor AG haben in den letzten Jahren prozentual wie folgt zu- bzw. abgenommen. die angegebenen Prozentwerte geben die Veranderung zum jeweiligen Vorjahr an:

Um wie viele Prozentpunkte hat sitch durchschnittlich pro Jahr die Produktionsmenge verandert ? 

Google translate çeviri: 

16 25

Son yıllarda Fumor AG yüzdesinin ne zaman ürünün üretimi hacimleri sağlanan ya da aşağıdaki gibi kaldırıldı. yüzde değerleri, ilgili önceki yıla değişiklik gösterebilir ki:

Kaç puanlık hatal tarafından bir yıl ortalama üretimi miktarını değiştirdi?

tesekkurler hocam, ceviri icin ilk mesajimi editledim. Cevap olarak 1.95 görülüyor. Senin buldugun degerleri biz de bulduk. Bir arkadasa daha sorduk o da ayni degeri buldu ki anadili almanca. Soruda bir yanlislik olabilir ya da bir seyi gözden kaciriyororuzdur

unbalanced tarafından 06/Tem/17 15:59 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

güzel ama ingiliççe.

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Shephard bunu yazdı

güzel ama ingiliççe.

almanca hocam ingilizce degil :) ayrica cevirisini yazdim üstte.

Bu arada bir arkads soyle bir link yolladi.. Bir formulü var ama iste oldugum icin rahat sekilde bakamadim http://www.wikihow.com/Calculate-Growth-Rate

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek
      %değişim eski değer yeni değer
    2008 3 100 103
    2009 5 103 108,15
    2010 5 108,15 113,5575
    2011 0 113,5575 113,5575
    2012 0 113,5575 113,5575
    2013 -3 113,5575 110,150775

[(son değer/ ilk değer) ^ (1/n) - 1 ] x 100

n: tarih farkı 2013-2008=5

[(110,150/100)^(1 / (2013-2008)) - 1 ] x 100 = 1,95

cann tarafından 06/Tem/17 17:51 tarihinde düzenlenmiştir

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek

https://www.wolframalpha.com/input/?i=(((110.1508%2F100)%5E1%2F5)-1)*100

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

cevaplar icin tesekkurler :) son sonucu formülde kullanmak gerekiyormus demek ki. ama maalesef arkadas sinava coktan gitti, pek ise yaramadi cevaplar. Ilginiz icin tesekkurler 

Toplam Hit: 1352 Toplam Mesaj: 10
istatistik