folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder İyi Derecede Excel / Google Sheets Bilenler Buyrun Lütfen

İyi Derecede Excel / Google Sheets Bilenler Buyrun Lütfen

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

Selamlar herkese;

İş takibi için Google Forms'tan toplanan ve dolayısıyla Google Sheets'te bulunan bir miktar verim var. Ben bu veriyi ArrayFormula'lar kullanarak işlemek durumundayım ve takıldığım, daha doğrusu çözdüğüm ancak limitlere takıldığım bir formülde (Bkz: Out of Memory hatası) artık yardım aramam gerektiğine kanaat getirdim. Recursion kullanarak bir formül yazdım ancak 7-8 kere recursion'a girince fonksiyon, Google Sheets iflas bayrağını çekiyormuş :D

Şöyle basite indirgeyerek örnekliyim, bir tanımlayıcı id'miz bir de bu id için durum belirten 4 seçeneğimiz olsun(bu 4 sayısı zamanla değişecek en az 6 olacak). Seçenekler OK, İPT, R1, R2 diyelim. Google Form kullanarak atıyorum 25 numaralı iş için R1 bilgisi girildi, sonra hemen ardından olmak zorunda değil araya başka şeyler de girmiş olunabilir, 25 numara için tekrar giriş yapıldı bu sefer R2 ile vs... bu girişler istenildiği kadar yapılabiliyor olacak ancak OK veya İPT girildiğinde sonrasında gelen girişleri göz ardı etmek istiyorum, bugün 25 numara için OK girildiğinde yarın R1, R2, İPT gibi girişleri yapsalar da 25'in status kısmında OK görmem lazım.

Seçenekler için bir truth table oluşturdum ve bunu zamanla değiştirmek benim elimde buraya kadar sorun yok, ancak her bir satırdaki girdiyi aynı isimdeki girdilerle tarih sırasınca kıyaslayıp en güncel, benim belirlediğim doğruluk tablosunca geçerli olan girdi hangisi; bunu hesaplatmak için yapabileceklerimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Yazdığım recursive formül tam olarak istediğimi yapıyor ancak aynı isimle 10 girdi girildiğinde Google'ın 3 tane datacenter'ı yanıyor :D

Buraya kadar okuyan okumayan herkese teşekkürler, eğer bilgisine güvenen çözerim diyen varsa buradan/PM'den iletişime geçebilir tablo üzerinde beraber kafa yorarız, sağolun şimdiden.

Metallica Rules
Toplam Hit: 454 Toplam Mesaj: 1
excel google sheets arrayformula