folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Java OOP Yardım

Java OOP Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    for(int i=1;i<2;){
            System.out.println("Product name;");
            String pInfo1=input.nextLine();
            System.out.println("Product color;");
            String pInfo2=input.nextLine();
            System.out.println("Product category;");
            String pInfo3=input.nextLine();
            System.out.println("Stock information:");
            int pInfo4=input.nextInt();
            System.out.println("Weight information:");
            int pInfo5=input.nextInt();
            System.out.println("Stock description");
            String pInfo6=input.nextLine();

product p=new product(pInfo1,pInfo2,pInfo3,pInfo4,pInfo5,pInfo6);
            System.out.println("if you don't want to add more product press '2' ");
            int answer= input.nextInt();
            if(answer==2){
                i++;
            }
            else
                i=1;

java oop ile e ticaret uygulama projresi yazmalıyım. ürün sınıfı oluşturmam , mainde ürün eklemem ve satın alma işlemini gerçekleştirmem isteniyor. Satın almak için yukarıdaki kod bloğuyla ürünleri eklemeye çalıştığım ürünlerden birini seçmek istiyorum ama nasıl yapabileceğimin mantığını kuramadım. Bu işlemi nasıl yapabileceğimi ve ürün eklemek için yazdığım kodlar doğru olup olamadığını bilemedim. Buraya danışayım dedim ben de. Şimdiden teşekkürler

Yaptıklarını değil Yapacaklarını düşün
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam selamlar,

Öncelikle sorunun OOP ile bir ilgisi olmadığını belirtmek isterim. Senin de konuda belirttiğin gibi ürün(ler)'e yani bir diziye ihtiyacın var. Bu nesneleri bir arada tutabilecek bir yapıya. Nesneleri bir arada ve sırayla tutmaya yarayan bazı yapılar var programlamada. Bu yapılar ise mutlaka senin de bu problemlerden önce duyduğun liste, dizi vb. yapılarıdır. Bu yapıları dilersen kendin oluşturabilirsin ya da javanın hazır ArrayList yapısını kullanabilirsin. Vermiş olduğun örnekte.

ArrayList<product> products=new ArrayList<product>();

diyerek bir liste oluştur kodun en üstüne. Daha sonrasında bu listeye eleman eklemek için products.add ya da products.push (hatırlamıyorum java yazmayalı uzun zaman oldu) diyerek eleman ekleyebilirsin. Senin verdiğin örneğe göre kodda istediğin yerde products.add(p) ya da products.push(p) diyerek oluşturduğun nesneyi diziye ekleyebilirsin. 

Liste ve dizi yapıları genelde 0 dan başlar (Java da 0 ama farklı dillerde 1 olabilir). Bundan dolayı listeye eklenen ilk ürünü elde etmek istersen, products.get(0) yazman yeterli olacaktır. listeye eklenen 55. ürünü istersen products.get(54) yazman yeterli. 

Kodunu buna göre düzenleyebilirsin. Kolay gelsin :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam selamlar,

Öncelikle sorunun OOP ile bir ilgisi olmadığını belirtmek isterim. Senin de konuda belirttiğin gibi ürün(ler)'e yani bir diziye ihtiyacın var. Bu nesneleri bir arada tutabilecek bir yapıya. Nesneleri bir arada ve sırayla tutmaya yarayan bazı yapılar var programlamada. Bu yapılar ise mutlaka senin de bu problemlerden önce duyduğun liste, dizi vb. yapılarıdır. Bu yapıları dilersen kendin oluşturabilirsin ya da javanın hazır ArrayList yapısını kullanabilirsin. Vermiş olduğun örnekte.

ArrayList products=new ArrayList();

diyerek bir liste oluştur kodun en üstüne. Daha sonrasında bu listeye eleman eklemek için products.add ya da products.push (hatırlamıyorum java yazmayalı uzun zaman oldu) diyerek eleman ekleyebilirsin. Senin verdiğin örneğe göre kodda istediğin yerde products.add(p) ya da products.push(p) diyerek oluşturduğun nesneyi diziye ekleyebilirsin. 

Liste ve dizi yapıları genelde 0 dan başlar (Java da 0 ama farklı dillerde 1 olabilir). Bundan dolayı listeye eklenen ilk ürünü elde etmek istersen, products.get(0) yazman yeterli olacaktır. listeye eklenen 55. ürünü istersen products.get(54) yazman yeterli. 

Kodunu buna göre düzenleyebilirsin. Kolay gelsin :) 

Anladim hocam, tesekkur ederim 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam bu arada çok ufak bir bilgi daha eklemek istiyorum. Kodunun okunabilirliği iyi olduğu sürece hocandan her zaman daha fazla puan alırsın (Adaletli bir hoca ise :D).

Hiç yoktan staj yapmadan önce ya da iş hayatına atılmadan önce güzel temiz kod yazabilmek için https://medium.com/swlh/the-must-know-clean-code-principles-1371a14a2e75 bu makaleyi sadece bir oku. Fikir sahibi ol hem kod yazarken daha iyi düşünürsün hemde okunabilir bir kod olur. Bende göze çarpan değişken isimlerinin kötü olması, class ismine küçük harfle başlamış olman. Onları da düzeltirsen kaymak gibi olur :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam bu arada çok ufak bir bilgi daha eklemek istiyorum. Kodunun okunabilirliği iyi olduğu sürece hocandan her zaman daha fazla puan alırsın (Adaletli bir hoca ise :D).

Hiç yoktan staj yapmadan önce ya da iş hayatına atılmadan önce güzel temiz kod yazabilmek için https://medium.com/swlh/the-must-know-clean-code-principles-1371a14a2e75 bu makaleyi sadece bir oku. Fikir sahibi ol hem kod yazarken daha iyi düşünürsün hemde okunabilir bir kod olur. Bende göze çarpan değişken isimlerinin kötü olması, class ismine küçük harfle başlamış olman. Onları da düzeltirsen kaymak gibi olur :)

Ben de yeni farkettim, tekrardan tesekkurler :)

Toplam Hit: 1912 Toplam Mesaj: 5
java oop ödev