Javascript Textbox Değerini Alma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

merhaba herkese,

uzun zamandır tahribatı eskisi gibi takip edemiyorum. askerlik iş değişikliği falan derken takip edemedik.

bir sorum var yardımcı olabilecek var mıdır?

javascriptte textbox ın değerini document.getelementsbyid("inputid").value seklinde alabiliyorum fakat benim bir tablom var satır ekle butonuna basınca yeni bir satır açıp ayn inputtan oluşturuyor. bunuda bir arrayda tutuyor.

mesela view:_id1:fieldGroup:0:Aciklama

view:_id1:fieldGroup:1:Aciklama

satır ekledikçe böyle devam ediyor. bu aciklama alanlarnın değerini nasıl alabilirim?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Abi üstü kapalı anlatmasan derdini :) bir arrayda topluyor ne demek? Nerenin arrayi bu phpde mi jsde mi nasıl topluyor (session ile atıyorsa diye) yeni oluşan inputun idsi ne olarak atıyor? 

Yine de bunlara cevap vermezsen şöyle bi yanıtım olabilir. Oluşan inputların classları vardır illaki (olsun artık :d) o classa sahip inputların ensonuncusunu çekeriz.

Jquery ile

$('.classimiz:last') kadar basit. Sonra val() ile değerini alırız.

Javascript ile ise

var input = getElementsByClassName('classimiz');

var sonInput = input.options[input.options.length-1].value;

Unutma: id ile değer alırsan herzaman ilk id'yi alır. (veya bilmiyorum aklını eseni de alabiliyo olabilir ama o aldığı değer senin istediğin değildir :d) Çoklu elementlerde değer almak için illaki class a ihtiyacın var. Ve hep söylerim javascriptten çok jquerye ihtiyacın var :))

Telefondan ancak bukadar idare et. Çözüm olmadıysa bakarız çaresine

by_Tet tarafından 05/Ağu/14 02:20 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek
    Merhaba hocam öncelikle tesekkür ederim.
    <div id="view:_id1:fieldGroup">
    <tr><td><br>
    <input type="text" id="view:_id1:fieldGroup:0:SiraNo" name="view:_id1:fieldGroup:0:SiraNo" style="width:42.0px" class="xspInputFieldEditBox"></td>
    <tr><td><br>
    <input type="text" id="view:_id1:fieldGroup:1:SiraNo" name="view:_id1:fieldGroup:1:SiraNo" style="width:42.0px" class="xspInputFieldEditBox"></td>

Bahsettiğim sey buydu. Add butonuna bastığımda satır ekliyor ve

<input type="text" id="view:_id1:fieldGroup:2:SiraNo" name="view:_id1:fieldGroup:1:SiraNo" style="width:42.0px" class="xspInputFieldEditBox"></td>

Şeklinde sürekli artıyor. Ben buradaki sirano değerini almak istiyorum ama bi türlü yapamadım. Bunu kendim yazmadım. Lotus notes ile yaptım. Dolayısı ile cok fazla üzerine müdahale etme sansım yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MadJack
    MadJack's avatar
    Erkek

soruyu yanlış anlamadıysam @by_Tet in söylediği gibi jQuery ve class yardımıyla son inputu alıp yine jQuery'nin attr() fonksiyonu yardımıyla id'ye ulaşılabilir.

var lastInputId = $('.xspInputFieldEditBox:last').attr('id');

Sonra bu değişken (string türündedir) parse edilip istenen değere ulaşılabilir.

var istenen = lastInputId.split(':')[4];

Everyone sees just what they want to see.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

teşekkür ederim yarın deneyeceğim

Toplam Hit: 1345 Toplam Mesaj: 5