folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Jumper Ayarları , Yine Sorun Yine!

Jumper Ayarları , Yine Sorun Yine!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaKoRa
    SaKoRa's avatar
    Erkek

selam. Ben ya anakartı kırıcam yada sorunu yapıcam. öncelikle yapmadığım şey kalmadı son çare olarak konu açıyorum. bilg. kendi kendine bişeyler olmaya başladı.

sorun açılışta bir türlü drive ekranını geçememesi .  sorunun türüne gelincede ekranda çıkan şeyler ; "Disk boot failure , insert system disk and press enter". böyle bir yazı çıkıyor ve sistem diskini takarak windows'u açabiliyorum. Sorunda bilg. hdd'den açılmaması ,ayrıca Jumper ayarlarıda çok karıştı  , hdd'leri master cd rom tarzı şeylerinde slave olması gerektiğini biliyorum fakat hdd'nin teki slave allah slave diyor , ne yaptıysam master olmadı .

Acaip arıza türleri gösteriyo bazende Verifying DMI pool data............  deyip kalıyor öylece.

olan donanımıda yazayım hatta :

Cd room

Cd write

40 normal hdd

80 gb sata harddisk  (windows kurulu)

hdd'nin tekini slave olarak görüyor. Şimdi jumper ayarları nasıl olacak, ne yapmalıyım ?  

Not: daha öncede böyle sorun yaşadım bi şekilde hallettim ama bu olmuyo a.q 

Kendinin tutulmuş olduğu aynı hastalığa tutulmuş başka bir hastayı iyileştirmeye uğraşan doktor..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

hdd ni primary master yap

cdromunu sec master yap diğerlerini de kafana göre slave yaparsın

yazar hepsinin üstünde ayarları

sonra bios tan advenced bios management den first boot device ı hdd0 yap

boot olur 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

bu fazla kaçmış :D

boot şeysini sata dan göster bak onu yazmayı unutmuşum

hdd0 olarak satayı göstermen lazım galiba 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaKoRa
    SaKoRa's avatar
    Erkek
    yok walla amele_2 yine aynı , bu seferde Verifying DMI pool data.... diyor kalıyor öyle. :(

Kendinin tutulmuş olduğu aynı hastalığa tutulmuş başka bir hastayı iyileştirmeye uğraşan doktor..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

onu her pc açılırken der

sen biostan bi first boot u sata hdd ne al önce 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaKoRa
    SaKoRa's avatar
    Erkek
    amele_2 onları zaten yaptım (ayrıca yardımın için saol) başka önerileriniz yok mu hiç?? first,second felan filan hepsi hdd zaten :) ayarladım onları.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

anladığım kadarıyla sorun master yada slave olarak ayarlanamamasinda.. Çünkü disk boot yapmıyor.. Aslında slave ya da masterin pek önemi yoktur tek cd-rom ya da hdd olunca. Ya da tek partition varsa.ama birden fazla hdd varsa ya da bölünlenmiş alanların varsa ve boot kısmı da primary olarak ayarlı değilse sorun teşkil olur.Öncelikle neyin slave neyin master olduğunu bulman için şunu dene.sistemdeki tüm hddleri ve cd romları çıkar. anakartın üstündeki ide-0 data kablosuna hdd ni tak ve hdd nin jumperini çıkar, yani jumpersiz aç bilgisayarı.cd rım ya da başka hdd takılı olmasın. Jumper takılı olmayınca hatırladığım kadarıyla master olarak görecek. Gördükten sonra, jumper ın yerini tek tek değiştir ve master in yerini bul.Sonra ide-1 e cd rom u tak ce normal olarak çalıştır. Bios ayarı zaten otomatik olarak ide-0 ı ilk olarak algılar.ide-0 dan da ilk master ı. Bunları yaparsan sorunun hallolur. Eğer yine sorun varsa boot da bi sorun var.windows d de kuruluysa sende C gibi bir seçeneği bootluyorsan ya da windows ikinci hdd ise sende boot da hdd0 yapmışsan boot yapmaz. Sorun büyük ihtimal böyle çözülür..

Kolay gelsin

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaKoRa
    SaKoRa's avatar
    Erkek

saolasın ertan denicem, olur inş. 

Toplam Hit: 2230 Toplam Mesaj: 8