folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Kalabalık Bir Şirkette Süreçlerde Neleri Çözebiliriz?

Kalabalık Bir Şirkette Süreçlerde Neleri Çözebiliriz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Selamlar,

1000 Kişilik bir şirkette çalıştığınızı düşünelim.

Ben bir örnek vereyim belki kullanmak / uygulamak isteyen olur: IT tarafında bazı süreçler step by step 8 adımda gerçekleşiyordu. Daha sonra bir uygulama yazdık RPA gibi düşünün, benim manuel yapacağım işleri robot kendi yapıyor bana yaptım diye bildirim gönderiyor. Ordan sonrasını ben devam ettiriyorum. Bu pek çok çalışanın işini kolaylaştırıyor.  

Sizce başka neler olsa çoğunluk için faydalı bir iş yapmış oluruz? Beyin fırtınası yapalım mı? 

Not : Buradan çıkacak fikirleri belki uygulamaya dönüştürebiliriz. 

Teşekkürler. 

zeybekustasi tarafından 16/May/22 15:02 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Hımm Güzel soru. 

Ben genellikle bu ölçekteki organizasyonlara insan ve sistem olarak bakarak verimlilik arttırmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Çünkü süreç iyileştirmek bunlardan bağımsız olamaz.

İyileştirmedeki hedefin ne olduğunu belirlemekte önemli , hız kalite vs. 

Mesala çalıştığım firmalardaki en büyük sorun yeni işe alınan kişilerin şirkete ve projeye uyum sağlama süreçlerinin yavaş olması, şirket içi gelişimin hızlı olamaması olarak görmüştüm.

Bu yüzden birisi projeden ayrıldığında proje sallantıya giriyordu ve ekip kurmakta çok yavaş oluyordu. 

Bir çok şeye değinilebilinir tabi. Konu takip

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Citizen data scientist; özellikle hazır modüllerle her iş biriminin kendi iş süreçlerine göre modellerinş oluşturması train ve fail ile en optimum çözümü bulması.

valla kavramı anlatabiliyorumda uygulamaya koymak gg

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ben de gençken böyleydim lan süreçleri düzelteyim hızlandırayım falan derken elimi sürdüğüm her iş üstüme kalırdı

Hayır istediğim gibi de olmadı çünkü ben çıkınca benim kadar yetenekli sayko olmadığı için üstüme aldığım bi ton işi verecek adam da bulamıyorlar sonradan daha beter oluyor.

1 kişi yada 1000 kişi farketmez, size verilen temel iş dışında birşeye dokunmayın.

Ama kendini geliştirmek için soruyorsan söyleyeyim

1) Proje yönetim sistemi şart, ne iş varsa issue açılcak , sorumlusu atanacak, süreç takip edilcek

2) Gitlab gibi bişey şart mümkünse ilgili pushlar ile proje yönetim sistmeindeki issue ilişkilendirilcek yada o proje yönetiminden ayrı olsa daha iyi aslında

3) Continious Integration & Continious Delivery, bunun kralı bence jenkins ama benim dinazor olduğumu söylüyorlar yinede bence jenkins

4) Abidik gubidik sürekli çekilmesi gereken raporları iş zekası uygulamasında toplamak, örn Microsoft PowerBI fakat daha yetenekli free alternatifleri de var

5) Güvenlik için merkezi şifre yönetimi. Biri çıkınca şifreleri vermezse falan öyle ortada kalmayın yada deli danalar gibi aranmayın diye

6) (Hiç bi çalıştığım yerde bu levele gelemedim) local repository. şirketin kendi librarylerini ortak bir merkezden yönettiği bi sunucu. bu linux uygulaması geliştiriosanız apt repositorydir, .net ile çalışıyorsanız kendi nuget sunucunuzdur, tüm yazılımcılar bu ekstra nuget sunucusunu ekler ortak kullanılan bi library gerekirse diye. Bu libraryler continious delivery ile oraya gelir

7) Hiçbir manual uygulama yazma release süreçleri için o best practice değil

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Üzücü gerçek, Türk firmalarımızda işi spagetti yapıp kodları şifreleri libraryleri kimse sormadan kimseyle paylaşmayan tipler kilit adam oluyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Ben de gençken böyleydim lan süreçleri düzelteyim hızlandırayım falan derken elimi sürdüğüm her iş üstüme kalırdı

Hayır istediğim gibi de olmadı çünkü ben çıkınca benim kadar yetenekli sayko olmadığı için üstüme aldığım bi ton işi verecek adam da bulamıyorlar sonradan daha beter oluyor.

1 kişi yada 1000 kişi farketmez, size verilen temel iş dışında birşeye dokunmayın.

Ama kendini geliştirmek için soruyorsan söyleyeyim

1) Proje yönetim sistemi şart, ne iş varsa issue açılcak , sorumlusu atanacak, süreç takip edilcek

2) Gitlab gibi bişey şart mümkünse ilgili pushlar ile proje yönetim sistmeindeki issue ilişkilendirilcek yada o proje yönetiminden ayrı olsa daha iyi aslında

3) Continious Integration & Continious Delivery, bunun kralı bence jenkins ama benim dinazor olduğumu söylüyorlar yinede bence jenkins

4) Abidik gubidik sürekli çekilmesi gereken raporları iş zekası uygulamasında toplamak, örn Microsoft PowerBI fakat daha yetenekli free alternatifleri de var

5) Güvenlik için merkezi şifre yönetimi. Biri çıkınca şifreleri vermezse falan öyle ortada kalmayın yada deli danalar gibi aranmayın diye

6) (Hiç bi çalıştığım yerde bu levele gelemedim) local repository. şirketin kendi librarylerini ortak bir merkezden yönettiği bi sunucu. bu linux uygulaması geliştiriosanız apt repositorydir, .net ile çalışıyorsanız kendi nuget sunucunuzdur, tüm yazılımcılar bu ekstra nuget sunucusunu ekler ortak kullanılan bi library gerekirse diye. Bu libraryler continious delivery ile oraya gelir

7) Hiçbir manual uygulama yazma release süreçleri için o best practice değil

Abi memleketteki akıllı adamlar mühendis, doktor, akademisyen oluyor. Strateji kararlarını alan tipler genelde boş tipler olduğu için böyle.

Bir sorum olacak yurtdışında da bu böylemi ?

samato tarafından 17/May/22 10:17 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Üzücü gerçek, Türk firmalarımızda işi spagetti yapıp kodları şifreleri libraryleri kimse sormadan kimseyle paylaşmayan tipler kilit adam oluyor.

Yok hocam. Şirketlerin de kabahati büyük burada. Karı koca yıllık cirosu 100 Milyonu aşan bir meyve sebze şirketinde çalışıyoruz IT departmanında. Ben daha çok sahada kurulum yapıyorum ve şirkette yeniyim. Eşim 3 yıldır bu şirkette. 3 yıldır hep söyler patronlarına 2. bir mühendis alın işim rahatlasın bütün sorumluluk bende diye. Siklemiyor adamlar. Bugün biz işten çıkınca ( ki yakın zamanda çıkma durumumz olacak ) şirketin 3 yıllık gelişimi geriye gidecek. Eşim kodları alıp götüreceği için değil. Hem amelece kod yazdığı da oluyor hem kirli kod yazdığı da. Ya da artık kullanılmayan 500 tane sayfa tutuyor hala projenin içinde temizlemeye üşendiği için. Şimdi yeni gelen adam sabaha kadar kral olsun bu kodları oturup okuyup programın akışını anlaması en iyi ihtimalle 6 ay. Halbuki bu pezevenkler aylık alışveriş paralarından birkaç bin TL para ayırsa ve buraya bir mühendis daha koysa mis gibi yürür iş.  

Bence bir şirkette olmazsa olmaz olan konu "Ben çıkarsam bu şirket batar" diyen herkes için bir alternatif yetiştirmek. Ben patron olsam şirkette 500 elemanım olsa tek tek analiz ederim. Bu ne yapıyor bu ne yapıyor diye. Eğer ahmetin yaptığı işi ahmetten başka yapan biri yok ise direkt olarak ahmete bir ortak bulurum ki götü kalkmasın. Yarın çıkarsa işten ben de ortada kalmayayım

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Herkesi analiz etmene gerek yok aklına gelen tüm problemler ile daha önce daha büyük şirketlerde birileri karşılaşmış ve bunlar için standartlar geliştirmişler

Bu standartları zorlamak sorunların %80 ini çözer.

Tamam startupları anlıyorum da böyle 100m ciro falan yapmış şirketin bunları çoktan aşmış olması lazım. Ama işte bu ülkede aşılamıyor

@samato yurtdışında biyerde çalışmadım kendi işimi yapıyorum ama tahminim evet böyledir.

Yani eğer yönetici işi bilmiyorsa yazılımcı gidip haydi bizi gite geçir, project management yapalım hiçbiyerde demez. bunun şirket dışında kimseye faydası da yok

Olması gereken adamı yönetici yaparsan zamanla düzeltir bunları

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

100 kusur bin kisinin calistigi bir firmada kitalar arasi ekiplerle calistim. Kendi issue trackerlari vardi. Konunun detaylarini verip istedigin bolgedeki istedigin ekip ve kisiye atiyabildigin bir arayuzu vardi. Ayni jiradaki gibi statusleri bulunuyor. Sayet cozdugun tasarim, gelistirme konularinda bir seyse otomatik test ekibine gidiyor. Onlardan da lead onayina gidiyor. Cok kapsamli bir arayuz yapilmis.

Bu sistemin disinda benzer sekilde task sistemi vardi. Mesela HR benden bir evrak isteyecekse bana task aciyor. Ben tamamliyorum benim proje yoneticime gidiyor. Ondan departman direktorune en sonunda da task tamamlanmis oluyor. 

Butun sistem erisim isteklerinin de oldugu ayri bir sistem vardi. Yetkiler ordan ayni diger hiyerarsik siralamada olacak sekilde islenip veriliyordu.

kisacasi her turlu sey icin bir surec takip uygulamasi gelistirmisler. Bazen cok ugrastiryorlar adami diye yakiniyorsun ama sistem tikit tikir isliyordu.

Toplam Hit: 1007 Toplam Mesaj: 9
süreçler