folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Kan Bağışı Yapmak Kansızlığa Neden Olur Mu ?

Kan Bağışı Yapmak Kansızlığa Neden Olur Mu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

Selam millet,

Bugün ilginç bi durum ile karşı karşıya kaldım.Sağlık ocağına gittim askerlik için , dün kan tahlili yapıldı bugün sonuçlara baktı doktor sende kansızlık var dedi ilaç falan yazdı,bende bunun mümkün olmaması gerektiğini çünkü düzenli kan bağışı yaptığımı söyledim , kan bağışıda kansızlığa sebep olur dedi , bu mümkün olabilir mi ? yani kan bağışı yapmak zararlı mı ?

Hani kan bağışı şöyle yararlı böyle yararlı bişeydi nasıl iş anlamadım ..

Ignorance is bliss.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Zararlı değil hocam, kansızlığın temel nedeni vücudunun yeterince kırmızı kan hücresi üretememesi. Hiç kan vermeyen insanlarda bile yaşanabilen bir durum bildiğin gibi.

Sendeki olay vücudun bu hücreleri yavaş ürettiği için sen kan verdikten sonra 3 ay içerisinde (sağlıklı erkek bireyler için kan verebilme sıklığı) vücudun verdiğinin yerini ikame edemiyor. Eğer düzenli kan veriyorsan ve vücudun da yavaş üretim yapıyorsa kan vermeden önce yapılan kan sayımında değerlerin düştüğünü gözlemiş olman lazım.

Bende düzenli kan bağışcısıyım ve bu durum benimde başıma geldi. İlk kan verdiğimde 16 lı bir şeydi kan değerim ve 1-2 yıl boyunca düzenli kan her 3 ayda bir kan verdim ve kan değerim benimde gözlemlediğim kadarıyla 13, 12 lere kadar düştü. Aslında doktro istersen kan verebileceğimi ancak çok acil bir durum olmadığı için vermememi 1 2 ay sonra veya bir sonraki dönemde (3 ay sonra) vermemi tavsiye etti. Bende dediği gibi yaptım 3 ay sonra gittiğimde (yani bir önceki kan verişimden 6 sonra) değerlerim düzelmişti. 

Doktor kan verme sıklığımı istersem 4 ay da bir yapmamı veya 1 er dönem ara vererek yapmamı tavsiye etti. Şimdilik yine 3 ayda bir veriyorum tekrar düşene kadar :)

Temel olarak bu yüzden kadınlarda sağlıklı kan verebilme sıklığı 4 ayda birdir, tahmin edebileceğiniz gibi.

Özetle kan vermek zararlı değil. Senin vücudun kırmızı kan hücrelerini yavaş ürettiği için böyle. Söyle vücuduna üretim hattını hızlandırsın :D

DİP NOT:

Kan verdiğiniz ortamdan veya ekipmanlardan kaynaklanabilecek sebepler dışında sağlıklı bireyler için doğrudan kan vermenin hiç bir zararı YOKTUR.

heza tarafından 20/Eyl/18 15:38 tarihinde düzenlenmiştir

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

9 kere verdim 10. veeceğim haftaya acillerle birlikte gayri resmi 13 felan oluyor

Kan değerlerim hep yüksek

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

1 hafta önce kan verdim. bugün hemogram çalışıldı hgb değeri 12 çıktı. 14-18 arası olması gerekiyormuş.

Naber la?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

2 gün sonra bi daha kan bağışlayacağım sonra 4 ayda 1 yaparız artık :D

Bu arada kepek ekmeği , alkol vs gibi şeylerde demir eksikliğine sebep olabilirmiş bilginize.

Ignorance is bliss.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    selo-g
    selo-g's avatar
    Erkek

Yani bende kansızlık yok 15. Bağışım hala verebilirim :) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bizim iş yerine düzenli geliyorlar. Bugün de geldiler. Daha önceleri düzenli her gelmelerinde veriyodum en son kan değeri sınırda dediler ama aldılar falan sonra ben taklalara geldim :D Doktora gittim ettim kansızlık var dedi demir ilacı vitamin falan verdi  toparladım. Kan değerine baktır güzelse yüksekse ver sınır ve yakınında ise verme. Sonra hastaneden dolayı 200TL girdi bana :D 

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

ben formu doldururken hep eleniyorum aq 

daha hiç kan vermek nasip olmadı maalesef

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

kan verdikten sonra 1-2 puan düşmesi normalmiş. laboratuvardaki arkadaşa sordum. 

Naber la?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı

ben formu doldururken hep eleniyorum aq 

daha hiç kan vermek nasip olmadı maalesef

Bi tane dayı gördüm, form doldurmaya oturdu sırayla başladı okuyup tik atıyor. Sonra erkekler için riskli sorulara geldi sıra (erkek erkeğe ilişki, para karşılığı ilişki vs) amca atarlandı birden. Bunlar nasıl sorular, kimse bana bu soruları soramaz ima dahi edemez, beni ne zannediyorsunuz falan epey tatava yaptı formu fırlattı çekti gitti :D :D :D

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
Toplam Hit: 1415 Toplam Mesaj: 10
kızılay kan bağışı