Kapsamlı Bilgisayar Yedekleme Ve Cloud Servisleri Stratejisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

Başlık saçma olabilir ama konuda detaylı açıklama yapacağım. Geçen sefer malum dosyalar şifrelenince firma benden bir yedekleme işi istedi. Ben de hem yerel hem de cloud yedekleme için birşeyler arıyorum. Sizce şöyle birşey nasıl yapabilirim?

Ağdaki bazı klasörleri hergün ağdaki bir NAS cihazı hergün kendi içine yedek alacak (bunun için Terramaster F4-210 düşündüm) ve ayrıca bu cihaz google drive ya da one drive içine hergün yedekleme alacak. Şimdi sorularım.

1. NAS cihazı aldığı dosyaları günlük dosyalama olarak yedekleyebilir mi? (01.01.2020 02.01.2020 klasörleri kurup ekleyecek)

2. NAS sadece okunabilir olmalı dışardan diğer bilgisayara bulaşan bir virüs NAS'ı etkilemeyecek şekilde yapabilir miyim?

3. NAS bu kurduğu dosyaları Google Drive ya da One Drive içerisine aynı şekilde atabilir mi?

4. NAS için en iyi harddisk hangisisi olabilir en azından 5-6 sene sıkıntısız yedek alabilecek hangi harddiski önerirsiniz.

Love is nothing without fucking.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Online olan her yedek risk altında değilmidir? Bu yüzden teyp backuplar var. Yedeği alınca kaseti sök kaldır şeklinde olmalı. ben online tutacağım dersen dosya uzantılarını okunamaz bir şey yapmalısın ki saldırı geldiğinde yedeği pas geçme ihtimali olabilir

hp teyp backup ve Veem backup server’ araştır.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

hocam öncelikle cevabın için sağol

dışardan saldırılar vs gibi birşey haricinde normal pclere gelen virüs bulaşması ve elektriksel fiziksel nedenlerle cihazların bozulmasından korkuyoruz.

NAS'ı uygun görüyoruz çünkü NAS'ın girişleri vs daha güvenli NAS'dan beklediğimiz günlük ağ içerisinde paylaşılan dosyaları kendi içinde gün gün yedeklemesi.

Bununla birlikte bir de cloud servara bizim istediğimiz zamanlarda upload etmesi.

Teyplerle uğraşamayız hem maliyeti yüksek hem de IT elemanı gerekecek ona da bütçemiz yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Ücretsiz basitbir yöntemde şöyle olabilir, bütün makinalara (clinet) veem backup free edition kurup bütün kullanıcılara google hesabı açıp drive klasörüne masa üstü gibi kullanıcıların yedeğini sürekli günlük aldırmak. 

Artıları, ücretsiz, bulut yedekleme ya da belirli dizine yedekleme

ekisleri, task sayısının kısıtlı olması

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://www.veeam.com/tr/buy-veeam-products-pricing.html?ad=menu-partners#find_a_reseller

kanka ara bi bayiyi adam akilli bilgi al, yedek işi önemli. patlama sonra. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam ben yıllardır urbackup kullanıyorum.

böyle esnek , kafana göre şekillendirebileceğin , patlamayan bozulmayan bir program free olarak bulamazsın.

server cilent mantığın da çalışıyor.

kurduğun serverda dosya paylaşımı yapmadığın için kripto yesen bile olağanüstü bir durum olmazsa servera bulaşmıyor.

birkaç ince ayar ile mükemmel bir yedekleme çözümü.

artırımlı yedekleme , rarlama , zipleme , yedekten sonra sunucuyu kapatma, kaç yedeği nekadar zaman saklayacağı ıvır zıvır, sunucunun nekadar işlem gücünü kullanacağı , aynı zamanda kaç pc yi yedekleyeceği , cilent ların urbackup yedeklerken hsngi yetkilere sahip olacağına kadar ayarları mevcut. ve hiç patlamıyor çökmüyor.

kaç defa hayatımı kurtaran bir free open source yazılım bu.

webdav destekliyor. ve cilent lara kurduğın anda sunucu otomatik bulup yedeklemeye çalışıyor.

yarın ayrıntı yazabilirim.

edit: ayrıca belirlediğin ağ klasörünede bütün yedekleri taşıyor.

tek klasör içinde bütün yedekleri pc nin netbios ismi ile saklıyor.

o klasörüde kafana göre offline yedekleyebiliyorsun.

mesela windowsa kurdun sunucuyu diyorsun bütün yedekleri bu nas klasöründe yada dahili klasörde sakla ona göre analiz edip saklıyor.

eğer klsaöre olur da erişemezse bilgilendirip mail atıyor.

yedek klasörüne test dosyası atıyor atntivürs tarıyorsa bilgilendiriyor diyorki klasörü tarayan bir yazılım var

zalimadam tarafından 19/Eki/20 00:18 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

hocam bu baya iyimiş bakayim sabah olunca

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Ben xpenology kurdum baktım marketi güzel uygulamalar yedekleme vsç için vardı bayağı, yine onedrive g.drive için entegre edilebiliyordu, nas ın marketini bir kurcala. Veeam kullanan bayağı var free versiyonları da var onlara bak belki işine yarayan çıkar. 

Önce bir ana klasör oluştur ve içine Grup ve kullanıcılar oluştur (Grup: Sekreterlik - Muhasebe vb. | Kullanıcı: ahmet - mehmet - falanfıstık ) Kullanıcılara özel klasör ve ortak alan klasörleri aç grup ve kullanıcı düzeyinde izinlerini ver, markette Nas Drive vb. uygulama vardır onu da kullanıcılara dağıt hepsinin bulutu nas olsun. Günün sonunda ana klasörü yedeklersin hepsi komple yedeklenmiş olur. 

Gdrive Onedrive vb. uygulamalar KVKK için uygun olmuyor. Yine @SiyahBereli nin dediği gibi veeam i bir araştır. 

Disk olarak Seagate IronWolf | NAS kullanabilirsin. 

next next next install
Toplam Hit: 1809 Toplam Mesaj: 8
pc yedekleme nas