folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Karaman Oğlu Mehmet Bey"İ Arıyorum.Göreniniz,Bileniniz,Duyanınız Var Mı?

Karaman Oğlu Mehmet Bey"İ Arıyorum.Göreniniz,Bileniniz,Duyanınız Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

ARIYORUM

Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum.
    Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
    Bir ferman yayımlamıştı;
    Bu günden sonra divanda, dergahta, bergahta, mecliste, meydanda,
    Türkçe´den başka dil konuşulmayacak diye, Hatırlayanınız var mı?
    Dolanın yurdun dört bir yanını,
    Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri
    Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim, Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere, Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
    Gösteri adamının showman, radyo sunucusunun discjokey,
    Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet, Mağazanın süper, hiper, gros market Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?
    Ilan tahtasının billboard, sayı tabelasının skorboard,
    Bilgi akışının brifing, bildirgenin deklarasyon, Merakın, uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
    Beldelerin girişinde wellcome,
    Çıkışında good-bye okuyanınız var mı?
    Korumanın, muhafızın body-guard,
    Sanat ve meslek pirlerinin duayen,
    Itibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Seki´nin, alanın platform, merkezin center, Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final, Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?
    Iş hanımızı plaza, bedestenimizi galleria,
    Sergi yerlerimizi center room, show room,
    Büyük şehirlerimizi , mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food,
    Yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde, Hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı?

Iki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks, Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
    Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya, Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var m?´

Mesireyi, kır gezintisini picnic,
    Bilgisayarı computer, hava yastığını air-bag, Pekalayı, olur´u okey diye söyleyeniniz var mı?
    Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
    Yaşa, varol sevinçleri oley oley Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Vırvırık dağının tepesindeki köyde, Cafe-show levhasının altında,
    Acının da acısı, neskaaaave içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
    Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
    Özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi,
    Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik. Türkçe´miz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karaman oğlu Mehmet Bey´i arıyorum,
    Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı´
    Bir ferman yayınlamıştı...
    Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

Alıntıdır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek
    bulunca banada haber ver
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

duyduk duymadık demeyin! şanlı karamanoğlu mehmet bey in fermanıdır!uygulamayanların kafası uçurula!

keşke uçurulsa..

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek
    bu yazılar yayınlana,kampanyalar yapıla dursun türkçe,içine ingilizceyi katmaya devam eder...kimsede bunun önüne geçemez ne acı geçemez..türk insanı için(özellikle seçimlerin sonrasında):::deveye boynun niye eğri demişler nerem dogru ki demiş:::

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Lise 3.siniftayken butun Adana genelindeki liselerde "Turkcemize Sahip Cikalim" baslikli bir imza kampanyasi baslatmistim.Sene 2004 , mudur falan karsi cikmisti ama basini cagirir boyle bir kampanyayi engellediginiz icin haber yaparim sizi falan diyince , izin vermek zorunda kaldi.O donem Ahmet Nejdet Sezer Cumhurbaskanimizdi , imzalari(cuvallar dolusu) Cumhurbaskanligina gondermistim, duyarliligimizdan ve dolayi tebrik mesaji gondermisti.

Ve o yillarda Karamanoglu Mehmet Bey'i gormus ve cagrilarini kulak vererek kendi capimda oldukca buyuk bir basariya imza atmistim.

Birileri gibi gotumuzu devirip , vatan millet sakarya edebiyati yapmiyoruz.Birileri gibi "biz dusunmeyiz , bizim yerimize birileri dusunur" basma kalibini kendimize hayat felsefesi olarak edinmemisiz.Birileri gibi cikar adina yalakalik yapip , statu atlayacagiz , is bulacagiz diye, degerlerimize sahip cikmamazlik yapmiyoruz ve susmuyoruz !

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    visionary
    visionary's avatar
    Erkek

ben orta okuldayken (yaklaşık 11 sene önce) bi konferans yapılmıştı.adı ''neden THE marmara'' die..ogünlerde de bunlar konuşuluyordu şimdi de konuşuluyor ama maalesef olumlu anlamda değişen hiçbirşey yok.

tek değişense artık Türkçe'ye daha çok yabacılaşıyoruz...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4eye
    4eye's avatar
    Erkek

Toplam Hit: 1568 Toplam Mesaj: 7