folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kasamda 40Db Ses Var, Hangi Fanları Almalıyım ? Ne Yapmalıyım ?

Kasamda 40Db Ses Var, Hangi Fanları Almalıyım ? Ne Yapmalıyım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

fotoğrafta gördüğünüz kasayı kullanıyorum. 3 önde, 2 yukarıda 1 de arkada olmak üzere toplamda 6 fan var. işlemciyi de sayarsak toplamda 7 fanla 40db ses ve aşırı rahatsız etmeye başladı. üstüne bi de ekran kartı 3 fanlı, hepsi bir araya gelince maşallahı var kasanın.

bu sesten kurtulmak için f/p ürünleri arayışındayım. fanları değiştirmek istiyorum. Sizce ne almalıyım, neye dikkat etmeliyim ? önerilere ihtiyacım var.

fanları değiştirmeden de bu işten sıyrılabilir miyim ? Fan kontrolcülerden bahsediliyor, onlarla rpm düşürüp de sorunu gideririm belki diye düşünmedim de değil. Fakat bu sefer de fan hızlarını düşürünce acaba soğutma performansı sorun yaratır mı diye düşünüyorum.

fan çoklayıcı : https://www.amazon.com.tr/Alfais-%C3%87oklay%C4%B1c%C4%B1-Splitter-Switch-%C3%87o%C4%9Falt%C4%B1c%C4%B1/dp/B087FPBFDP/ref=sr_1_3?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=3L92CQKW4UB57&keywords=fan+%C3%A7oklay%C4%B1c%C4%B1&qid=1642547517&s=computers&sprefix=fan+%C3%A7oklay%C4%B1c%C4%B1%2Ccomputers%2C136&sr=1-3

anlayacağınız üzere ne yapacağımı bilmiyorum.

fan olarak arctic ve beQuiet markalarına bakıyorum ama bu sefer de model seçemiyorum :D rgb arayışım yok, ışıklandırma olmaması pavyon gibi olmaması daha iyi olur. varsa önerileriniz fan için de alabilirim. 

kasa : https://www.trendyol.com/gametech/colder-mesh-6x120mm-fanli-gaming-oyuncu-bilgisayar-kasasi-psu-yok-p-41714978

KotomineKirei tarafından 19/Oca/22 12:34 tarihinde düzenlenmiştir

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Öncelikle fan yönleri önemli, fan yönlerini doğru şekilde konumlandırdıktan sonra fanın hızını düşürmeyi deneyebilirsin. Bir de sessiz fanlar var ama onlar da pahalı herhalde, hele argb falan olunca hepten uçuyor 3 fan 750 1000tl gibi.

Fanların emiş ve egzos görevlendirmesini doğru öğren hocam başta sonra hızına bakarsın

İmzalamazsam ne olcak?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DracuLax
    DracuLax's avatar
    Erkek

Hocam anakart modelın nedir ? Gıgabyt ıse Fan kontrol mevcut ayarlama sansın var .

DracuLax tarafından 19/Oca/22 13:44 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

gidip PAVYON kasası alırsan öyle olur kardeşim. Fan kontrolcüsü alıp hızları düşürmek bir nevze azaltır ama kasadaki fanlar baya ucuz ses yapıyor

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Bence önce sesin kaynaığını bulman gerkir. Bahsettiğin 6 fan ayarlı 4 pin fan mı ? yoksa sadece 1200 rpm li 3pinli mi ? 1200 rpm li ve çok dandik değil ise onlardan çok ses gelmez. 

Peki bilgisayarı açar açmaz mı 40 db ye ulaşıyor ses ? yoksa yük altında mı ? 6 fanı çalıştırmasan yine 40 db mi olur ? 

Bence bir kıyaslama yapılabilir. Kış aylarındayız. Şu açık kaynaklı basit bir program ile CPU ve ve varsa pompa motoru hariç hepsini kapat bir gözlemle.

https://openhardwaremonitor.org/downloads/

Diğer yandan bu sesin sebebi %80 gpu ise ona pek bir çözüm bulamıyabilirsin.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 678 Toplam Mesaj: 5
kasam traktör gibi davranıyor fan işlemci kasa soğutma