Kaybolan Gerçek Türkçe Rap Kültürü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek

Selamlar müridler. Önce kendimden bahsedeyim biraz 1992-97 yılları arasında hiphop kültürü ile tanıştım. Kademe kademe bilinen üzere tek atmak, grafity, bboy son olarak mclik gibi kültürün her seviyesini dolu dolu yaşadım. Bu süreçler içerisinde Tunç gibi grafiticilerle iyi arkadaşlıklarım oldu, Rapperlıkla tanışmam 2000 yılında başladı. Karagümrük de kalabalık bir aile olduk. Ufak çaplı dandik organizasyonlarla Hiphop partilerine katılırdık parti başlangıç saatinden bitene kadar Sultanadan kuşu kalkmaz parçasını dinlerdik amaçsızca dans ederdik.

2001'de basit teyiplerle dolu kasetlerin üzerine amaçsız ritmlerle o dönem beni eğlendirecek ve mutlu edecek kayıtlar yapmaya başladım. Arkadaş kitlemiz arttıkça müzik kalitemizi de arttırmaya başladı ve oluşumumuza organizasyonlardan teklifler geliyor ancak çok fazla teknik bilgimiz olmadığı için sözleri yazar Flashkit gibi sitelerden hazır beatleri indirip cd ye atar konser organizasyonlarında kayıtsız ve provasız okurduk.

2004 Yılında Esenler Karabayırdan Kaysi diye iyi bir mc ile tanıştık. Tabi o dönemler İstanbul'un tehlikeli semtleri olarak bilinenlerden ikisi arasında bir hat kurmaya başladık. Karagümrük-Karabayır hattı diye ve tabi ki Crew kurduk. Kurduğumuz Crewimizin adı Tarikat Crewdi. Beraber sözler yazıp Sony Acid gibi o dönemin programı ile kayıtlar alıyoruz Hiphoplife gibi endüstriyel siteler ve rapcilerle diss atarak hem prim yapmayı hedefliyor hemde savaşıyorduk ki o dönem başarıyorduk.  

Tarikat olarak kurduğumuz crewimiz içerisinde gruplarımız da şu şekildeydi 1. TersTepki(Kaysi-Şahmat) 2. Karagümrük Gansta Faculty(Eşkiya-Cesur-Bob) 3. Anemas 4. İstanbul Rapper Attack(Bu grup İstanbul Attack'ın alt grubuydu) 5. Hipo (Westie-Kmk) 6. Sultanland(Hollanda Türklerden da bir grup)

Paraları ayarlayıp Doğubanktan ufak çaplı ekipmanları toplamaya başladık. Daha kaliteli parçalar yapıyoruz ancak Hiphoplife gibi o dönemin avantacı ekipleri ile savaşta olduğumuz için parçalarımız yayınlanmıyor bizde Msn, Myspace,Yonja gibi servislerle parçalarımızı duyuruyoruz.

Bu hiphoplfie'ye daha kaliteli bir savaş açmamız gerektiği konusunda birçoğumuz hemfikir oldu daha sonra "Kendinize gelin, yoksa biz size ziyarete geliriz" diye bir parça yaptık. Tabi düşündüğümüzden fazla sükse yaptı parça ama diğer rapçiler paylaşamıyor, destek veremiyor çünkü Hiphoplife bağlantıları var ancak bize birbir beğendiklerini iletiyorlar (Bu parça maalesef arşivim de olmadığı için yayınlayamadım)

Uzun bir süre bize düşmanlıkları devam etti bu süreç'te Patron Flex ile aramız çok iyiyidi, bize en yakın adamlardandu kendisi. O dönem bir konser organizasyonunda Sansar bizim Crew hakkında ileri geri bir şeyler söylemiş hatta Merdiven bunu desteklediği haberini duyduk. Hemen bir diss atalım dedik hollanda hariç diğer 5 grup toplandık güzel bir disstrack çıkarttık adı ise "Merdivene basacağız" tabi ki buda arşivimde yok :) keşke hatıralar konusunda biraz daha detaycı ve dikkatli olabilseydim. Neyse disstrack bunlara ulaştı ve 3-4 gün sonra onlar da bize diss attı..

https://www.youtube.com/watch?v=Mm96a4bcSsU

Bize yazdıkları bu Arızalı Rapçiler isimli disstrackten sonra bir taksimde club 34 diye bir yerde konser organizasyonunda Sansar ile aynı kümeye düştük. Tabi Sansar bizim 80 kişi ile konserlere geldiğimizi biliyor hemen Gaziosmanpaşadan bir kaç kişiye haber vermiş beni dövecekler gelin koruyun lütfen diye. Geldiler tabi ki, hepsi güzelce dayak yedi en son Sansar ben sizin hayranınızım diyordu öyle gitti olay. 

(Devamı sonra yoruldum, hikaye gibi okuyunuz başlık ile uyuma bağlayacağım.)

Not: Bu arada youtube de ki Tarikat Crew denilen kitle ile bağımız yoktur. Arabesk rapçi değildik :))

Liarhack tarafından 12/Eki/21 06:35 tarihinde düzenlenmiştir

www.tithack.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek

Bu arada Terstepki isimli Grubumuzdan Kaysi'nin o donemlerden kalma Solo Tracklerinden biri :)

https://www.youtube.com/watch?v=Gz36ZxpqQOU

Bu da Karagümrük Gangster Faculty'den Eşkiya'nın o donemlerden bir parçası.

https://www.youtube.com/watch?v=H2xGxILx9-g

Liarhack tarafından 12/Eki/21 06:44 tarihinde düzenlenmiştir

www.tithack.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek
    Jinpachi bunu yazdı

Sağlam arşivcisin galiba :)) yada hiphoplife nin admini filanmıydın.  Eşkiya biz yolları ayırdıktan sonra sefaletle takıldı bir ara o zamanlarda çıkardığı albümler bunlar :) sağ olasın.  Şu Kaysinin feth ile olan parçasını merak etmedim değil ya duydum yada hatırlamıyorum:) feth ile 4-5 gün önce görüştüm..

www.tithack.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek
    Liarhack bunu yazdı
    Jinpachi bunu yazdı

Sağlam arşivcisin galiba :)) yada hiphoplife nin admini filanmıydın.  Eşkiya biz yolları ayırdıktan sonra sefaletle takıldı bir ara o zamanlarda çıkardığı albümler bunlar :) sağ olasın.  Şu Kaysinin feth ile olan parçasını merak etmedim değil ya duydum yada hatırlamıyorum:) feth ile 4-5 gün önce görüştüm..

arşiv yapmayı severdim önceden. hala duruyor albümler. HHL forumda modluk yaptım uzun süre.

albümleri upload edip paylaşırım sonra

Yaşa, Öl...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek
    Jinpachi bunu yazdı
    Liarhack bunu yazdı
    Jinpachi bunu yazdı

arşiv yapmayı severdim önceden. hala duruyor albümler. HHL forumda modluk yaptım uzun süre.

albümleri upload edip paylaşırım sonra

O zaman bizim dönemleri iyi bilirsin sen :) Çiko vardı bide Cihan Sagopanın grafikeri Raphaberin sahibimiydi ortağımıydı neydi..

www.tithack.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    Liarhack bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=Mm96a4bcSsU

Bize yazdıkları bu Arızalı Rapçiler isimli disstrackten sonra bir taksimde club 34 diye bir yerde konser organizasyonunda Sansar ile aynı kümeye düştük. Tabi Sansar bizim 80 kişi ile konserlere geldiğimizi biliyor hemen Gaziosmanpaşadan bir kaç kişiye haber vermiş beni dövecekler gelin koruyun lütfen diye. Geldiler tabi ki, hepsi güzelce dayak yedi en son Sansar ben sizin hayranınızım diyordu öyle gitti olay. 

Çok iyi ya arızalı rapcileri size mi yazdılar :)

ne dinlerdik parçayı

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
Toplam Hit: 753 Toplam Mesaj: 7
rap hiphop türkçe kültür türkçe