folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Key-Value Saklamak İçin En Ucuz Database

Key-Value Saklamak İçin En Ucuz Database

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba

yani "çılgın" projem için bakınıyorum, google cloud a bakınca bile bir sürü bilmediğim servis olduğunu gördüm. bu yüzden sorayım belki bilmediğim çok işime yarayacak bir şey vardır diye konu açayım deidm.

yapacağım platforma kullanıcılar sürekli farklı kaynaklardan veri yükleyecek. yüklenecek verilerin formatı sabit olmayacağı için entity-attribute-value olarak tutmayı düşündüm. lakin internette herkes "eav çok kötü" desede "onun yerine şu kullanılmalı" diyen yok.

google bigquery ye baktım, fiyat olarak en iyisi bu geldi. free tier in limitleride baya yüksek.

bu verileri nerede ve nasıl saklamamı önerirsiniz ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Redis iyidir.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

EAV ile ilgili bende araştırma yapmıştım. Ama bir saatten sonra performans ve query işinin çok problem olduğunu yazmışlar. Yüklenen verinin formatı sabitse EAV e neden ihtiyacın var bilemedim. key value içinde redis açık ara önde. Birde read mi write mi daha yoğun olacak ona göre bakarak belki başka alternatiflere bakabilirsin.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    TeRRoR bunu yazdı

EAV ile ilgili bende araştırma yapmıştım. Ama bir saatten sonra performans ve query işinin çok problem olduğunu yazmışlar. Yüklenen verinin formatı sabitse EAV e neden ihtiyacın var bilemedim. key value içinde redis açık ara önde. Birde read mi write mi daha yoğun olacak ona göre bakarak belki başka alternatiflere bakabilirsin.

format sabit değil işte hocam. kullanıcı kafasına göre istediği formatta data yükleyebilmeli ve yüklediği datadaki id columnuna göre matchleyip tutmam , istediğinde filtreleyip geri vermem gerekiyor.

@JPriest sağol abi bakayım redise

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 1204 Toplam Mesaj: 4
database seçimi