folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Kolay Sanallastirma Ve Uygulama Testleri (Yazilim Testerleri Ve Networkcüler İcin)

Kolay Sanallastirma Ve Uygulama Testleri (Yazilim Testerleri Ve Networkcüler İcin)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar,

Iki konu acmak yerine tek nokta iki soru sormak istiyorum

Öncelikle networkcular icin sorumu sorayim.

Simdi bizim baya bir test server ve clientlarimiz var ancak hem yazilim hem sistem departmani bulastigi icin isler baya karisiyor. Ve yazilimlari dogru dürüst test edemiyoruz. Cesitli sistemlerde test edebilmemiz lazim ancak suan bir cöplüge döndü benim icin. O yüzden belki kendime özgü bi seyler yapmak istiyorum. Söyle ki;

Mesela bana gerekli olan A ürün ve B ürünü. Ayni zamanda Windows 10 isletim sisteminde. Bu tarz bir senaryo ile istedigimi secebilsem, ve o sistem de bana bir sanal makine yaratsa daha sonra da yok edebilsem.. Daha sonra mesela bana windows 7, 32 bit ve C ve A ürünü lazim oldu. Bunlari kolayca secsem de otomatik yüklenseler hizlica. Böyle bir sey var midir acaba?

------------------------

Yazilim testerlari icin sorumsa; aslinda gercek manada testerdan bahsetmiyorum. Yani isin kodlamasindan cok GUI testleri. Söyle düsünün. Bir ürün yaptik, belirli bir test senaryomuz var. Sunlara sunlara basacak su verileri ekleyecek ve ona göre saglam calisip calismadigini loglayacak. Baya bir ürün oldugu icin mouse hareketlerini her ürün icin kaydetmek pek mantikli degil.  Mesela Xamarin'in Test platformu mevcut. Uygulamanin kurulum dosyasini (apk ya da ipa) yolluyorsunuz. Adamlar otomatik olarak kendi test platformlarinda GUI testi yapiyorlar otomatik olarak, ayrica ekran görüntülerini aliyorlar, logluyorlar hata vs olunca loglarda görülüyor vs. Bunun desktop icin olani gerekiyor.

Bunla ilgili bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

1. sorunuza nazaran Docker sanki istediğinizi karşılayabilir gibime geldi hocam. İşin ehli değilim ancak Dockerda da dediğiniz kadar şipşak olmasada imageler çıkarark kendi isteklerinize göre bir test ortamı oluşturabilirsiniz.

Eski çalıştıgım yerde - Her makineye test ortamı ayarlamak için compose dosyaları vs vardı. Bu dosyayı çalıştırınca- linux + proje+ proje dependicies + istediğimiz bir takım extraları falan kurup çat diye makine ayağa kalkıyordu.

Olayı çok yalnış analiz etmiş olabilirim ama belkide işinize yarar.

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

docker, vagart veya puppet ile manifestorlar yaz gerektikçe bas manifestoyu kurulsun

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Tesekkurler arkadaslar cevaplar icin, bahsettiginiz uygulamalara bakayim. Umarim aradigim seydir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Vagrant ansible 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

@unbalanced sırf meraktan soruyorum hocam bahsettiğimiz teknolojilere bakabildiniz mi? İşinizi gördüler mi?

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

benim pek zamanim olmuyor bakmak icin, sistemci arkadaslardan birine verdim listeyi, gecen hafta deniyordu, bunlar hep linux icin dedi. Ben de olamaz öyle bi sey diyip rasgele birine baktim, windows icin yapilmis, sonra bilmiyorum arkadas ne yapti yapmadi. Tekrar sorarim durumu. Bu isi onlarin halletmesi lazim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ProBilisim
    ProBilisim's avatar
    Erkek

hocam o test serverlerini adsense açmak için kiraya verebilirmisin?

Sana Herşeyi uzun uzun anlatabilirim ama senin yerine anlayamam.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

feature based container ayağa kaldırıp testleri koşturabilirsin abi arkadaşların dediği gibi.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@ProBilisim, hocam firmanin bilgisayarlari onlar ben nasil vereyim :) zaten local network harici baglanamazsin

@LuCiFeR, bugün ise gidemedim rahatsizlandim biraz, o yüzden son durumu bilmiyorum hocam

Toplam Hit: 1305 Toplam Mesaj: 10
virtualization test