folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Laptop Önerisi Yardıma İhtiyacım Var !!!

Laptop Önerisi Yardıma İhtiyacım Var !!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Altaier
    Altaier's avatar
    Erkek

Hocalar selamlar; 

Bir kaç ay sonra eğitimine başlayacağım iş için ( Kurgu-Color)  hala bir tane laptop bulamadım ve kafam çok kirlendi, bana yardım edecek tek yere geldim :) 

Kısacası Davinci resolve programında bol zaman geçireceğim, arada boş zamanlarımda oyun falan oynayabileceğim düzeyde bana en f/p olarak uygun, bütçe olarak zordayım ama beni hüsrana uğratmayacak, çalışırken kasma, donma vb. sorunlarla karşılaşmayacağım bir cihaza ihtiyacım var. Render alırken bekleme süresi falan önemli değil dedeiğim gibi çalışırken beni üzmesin yeterli ( zaten öğrenim süresincw kullanmayı düşünüyorum). 

Bütçe 15-16 k zorlarsam 18 falan olabilir. Yardımlarınızı bekliyorum çünkü çorba oldum. Şimdiden teşekkürler. 

Karakterli insanların ruhu yaralarla doludur ..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Malesef bütçeyi arttırman gerekebilir. Notebook alacaksan min 5 yıl kullanacağını ve iş yapacağını planlayarak al, çünkü upgrade yapamayacaksın.

Bütçe kısıtlı olduğu için marka model yerine genel özellikleri ile; eğer intel cpu alacaksan; 12th nesil ve üzeri bir cpu seç (hibrit e/p core), çoğu program yeni versiyonları bunu destekliyor. 12th veya 13th i5 veya i7 olabilir.

Tasarım/ video edit/render yapacağın için gpu hızı yerine vram'ın fazla olmasına özen göster. özellikle 2k-4k convert/render alırken.

Alacağın notebook'da ilerde ram veya nvme ssd eklemek için boş slot var mı? Bunuda kontrol et. Çünkü alacağın 16gb ram ve 512 gb ssd yetmeyecek. İlerde arttırman gerekecek. Ayrıca 2k mönitör, klavye mouse gibi ekstra çevre birimlere ihtiyaçın olacaktır.

Asus Rog ve MSI'yın 2022/2023 modelleri güzel, sessiz fakat fiyatları 35-50k bandında olması lazım.(13th i5/i7 + rtx4060 +16gb ram+512gb ssd)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Biz zamanında şunu almıştık.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-v15-g2-alc-amd-ryzen-7-5700u-16gb-1tb-ssd-windows-10-pro-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82kd0037tx-w165-p-HBCV000015RTIL?magaza=ETDBilgisayar

Harici ekran kartı yok, işlemci ile bütünleşik ekran kartı var.

Üzerinde lisanslı W10 geliyor.

(Özellikle freedos olanı değil W10 lu geleni aldım)

Bebe bu laptopda Valorant oynuyor.

Ama bu laptopun Da Vinci Resolve performansı için bir şey diyemeyeceğim.

Cpu Benchmark linki burada https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+7+5700U&id=4156

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
Toplam Hit: 890 Toplam Mesaj: 4
laptop laptop öneri