folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Ram Tavsiyes (Voltaj Fark Eder Mi?)

Laptop Ram Tavsiyes (Voltaj Fark Eder Mi?)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, herkese iyi bayramlar öncelikle.

Emektar bilgisayara ram takviyesi yapmam lazım. üzerinde 4+2 var 2 yeine bir 8 gb ram takmak istiyorum ama cpu-z de voltaj değerleri 1.5v yazıyor. internette bulduğum ramler ise 1.35v alsam iki ram arasında bir uyumsuzluk olur mu acaba?

buarada bilgisayar lenovo z580

cpu-z değerleri:

https://www.hepsiburada.com/kingston-valueram-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-ram-kvr16ls11-8-p-BD304580

bu ramin tüm değerleri aynı ama voltage 1.35 sadece alsam mı yoksa 

https://www.n11.com/urun/tirx-tx16p3n118-8-gb-ddr3-1600-mhz-cl11-15v-ram-1393648?magaza=tirsem#unf-review

bu da 1.5v ama markayı ilk defa duyuyorum

https://www.n11.com/urun/ramtech-rmt1600nbd3-8g-8-gb-ddr3-1600-mhz-cl11-15-v-notebook-ram-1446372?magaza=ramtechdonanim

bir de bunu buldum ama bu da yorumlarda cpu-z de 1.35v gösterdiğini yazmışlar.

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

1.35v destekli laptop a 1.5v ram takamazsımız. Çalışmayacak hata verecektir. Sizinki 1.5v. Uyumluluk açısında aynı almanız tavsiye edilir. Ama içindeki ram i çıkarıp yeni ram alacaksanız 1.35v da çalışacaktır.

Bu arada bilgisayar özelliklerinde cihazın maksimum 8 gb desteği var gözüküyor. Ve slotlar 4 gb ram destekliyormuş.

Yani bu durumda 8 gb ram takamazsınız. Ancak 2 yerinde 4 gb ram takabilirsiniz. 

İyi araştırmak lazım uyumsuzluktan elde kalabilir.

Lenovo IdeaPad Z580 Laptop DDR3 RAM Memory | Kingston (kingstonmemoryshop.co.uk)

engin01288 tarafından 02/May/22 18:07 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek
    engin01288 bunu yazdı

1.35v destekli laptop a 1.5v ram takamazsımız. Çalışmayacak hata verecektir. Sizinki 1.5v. Uyumluluk açısında aynı almanız tavsiye edilir. Ama içindeki ram i çıkarıp yeni ram alacaksanız 1.35v da çalışacaktır.

Bu arada bilgisayar özelliklerinde cihazın maksimum 8 gb desteği var gözüküyor. Ve slotlar 4 gb ram destekliyormuş.

Lenovo IdeaPad Z580 Laptop DDR3 RAM Memory | Kingston (kingstonmemoryshop.co.uk)

Evet hocam ilk çıkıtğında 8 gb max ram destekliyor deniliyordu ama sonradan bios güncellemesiyle 32 gb a kadar destekliyormuş şuan. yalnız ddr3 ler max 8 tek slot olduğu için pratikte 16 gb destekliyor şuanda hocam.

1.5v da piyada çok bulunmuyor galiba ya çok pahalı olanlar var ya da böyle bilinmeyen markalar o yüzden konu açmak istedim. bilinmeyen markalardan alacağım muhtemlen bu gidişle.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek
    csfrt bunu yazdı
    engin01288 bunu yazdı

Evet hocam ilk çıkıtğında 8 gb max ram destekliyor deniliyordu ama sonradan bios güncellemesiyle 32 gb a kadar destekliyormuş şuan. yalnız ddr3 ler max 8 tek slot olduğu için pratikte 16 gb destekliyor şuanda hocam.

1.5v da piyada çok bulunmuyor galiba ya çok pahalı olanlar var ya da böyle bilinmeyen markalar o yüzden konu açmak istedim. bilinmeyen markalardan alacağım muhtemlen bu gidişle.

Hocam markadan ziyade birde üzerindeki chiplere bakmak lazım. En son linkteki resimdeki doğru ise kingston kullanmış mesela

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

bende z580 kullanıyorum. 8+8 yaptım bende. 1.5v dan başka alma hocam çalışmıyor. 4+8 yapmıştım ilk başta sonra 8+8 e çevirdim. çıkma 8lik satıyorlar genelde yada çakma kingston filan var. benim sansıma 1i orjinal ama diğeri çakma kingston geldi performans da sorun yok neyseki. mümkünse ikisinide aynı yerden al.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam ramler en yüksek voltajda çalışır, eğer alacağın ram 1.35v ve 1.5v destekliyorsa sorunsuz çalışır, ancak yine de bu durum pek tavsiye edilmez.

goo.gl/qBNZmW
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

bende z580 kullanıyorum. 8+8 yaptım bende. 1.5v dan başka alma hocam çalışmıyor. 4+8 yapmıştım ilk başta sonra 8+8 e çevirdim. çıkma 8lik satıyorlar genelde yada çakma kingston filan var. benim sansıma 1i orjinal ama diğeri çakma kingston geldi performans da sorun yok neyseki. mümkünse ikisinide aynı yerden al.

Çakma Kingston ı nasıl ayırt edebiliriz hocam? Aldıktan sonra mı farkedilir?

Teşekkürler cevaplar için bu arada. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    csfrt bunu yazdı
    FOXXLY bunu yazdı

Çakma Kingston ı nasıl ayırt edebiliriz hocam? Aldıktan sonra mı farkedilir?

Teşekkürler cevaplar için bu arada. 

benim aldığımın ikisinde de kingston etiketi vardı ama 1i cpuz gibi türü programlarda üretibi bilgisi yazıyordu diğerine hiç bi programla üretici vs bilgisi yazmıyordu ordan kanaat getirmiştim.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

Asus laptop var, baya eskidi kasıyor

i7 2 GB ekran 8 GB Ram var 1 Tb hdd var

bu laptop a Ram ve ssd takviyesi yapıp para vermek mi yoksa yeni pc almak mk mantıklı 

https://www.vatanbilgisayar.com/g53sx-core-i7-2670qm-22ghz-8gb-1000gb-156--dvdrwbr-2gb-gtx560m-bt-w7pre.html

nereodi tarafından 06/May/22 00:36 tarihinde düzenlenmiştir

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cevherx
    cevherx's avatar
    Erkek
    nereodi bunu yazdı

bu laptop a Ram ve ssd takviyesi yapıp para vermek mi yoksa yeni pc almak mk mantıklı 

https://www.vatanbilgisayar.com/g53sx-core-i7-2670qm-22ghz-8gb-1000gb-156--dvdrwbr-2gb-gtx560m-bt-w7pre.html

SSD oldukça farkettirir, ama önce ssd yenileyin, sonra ihtiyaç olacak olursa ram alırsınız, 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    nereodi bunu yazdı

ssd çağ atlattırır hacı o alete.

aç temizle güzel bi ssd çak, cillop gibi kullanırsın

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 912 Toplam Mesaj: 11
notebook 1600 notebook ram