Led Devresi Kurulumu İçin Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bir uçak maketi yapacağım ve bunun içinde gerçek ışıklarına uyun ışıklar da yapmak istiyorum.

Bu devre işlerinden anlamıyorum ama kafaya koydum yapıcam. Sabit yanan ışıklar, hızlı yanıpsönen ışıklar ve daha yavaş yanıp sönen ışıklar olacak devrede. İnternette bazı şemalar vs.gördüm ama konuya yabancı olduğumdan anlamadım. Var mı bana basite indirgeyerek anlatabilecek?

Yapmak istediğim tam olarak şu;

https://youtu.be/eFr4SFDMaTU?t=265

ecstatic_60 tarafından 06/Nis/16 23:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

flip flop yapabilirsin hocam, yapimi basit,iki transistor var ve iki kondansator bu transistorleri sirayla iletim/kesime sokuyorlar.. 

http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=2013

birini ucagin onune digerini arkasina yerlestirirsin ledleri. Ledler daha hizli yanip sonsun istiyorsan kondansator degerini daha kucuk secersin, daha gec yanip sonsun istiyorsan daha buyuk secersin.

daha cok aciklama icin google da flip flop diye aratirsan bulabilirsin

Not: hiz ayari icin bir potansiyo metre koymuslar, bu sekil ornekler de bulabilirsin yani hizini bu sekilde de ayarlama sansin var

unbalanced tarafından 07/Nis/16 00:23 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

maket uçacak mı yoksa sabit mi olacak? Ağırlık açısından soruyorum. Ona göre fikir vermek daha koly olur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam basit olarak pic 16877a ve birkaç satır kod ile o gösterdiğin gibi darklı zmaanlarda ikili veya tekli ledlerin yanması sağlanabilir. Ama hiç devre bilmiyorum demişsin, direk o videodaki gibi senkronize yanan tam anlamıyla istediğin bir devrenin hazırını bulamazsın gibi.

Araştırman gerekenler:

pic ile led yakıp söndürme

ccs c veya assembly

input output atama

delay

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Archon
    Archon's avatar
    Erkek

evet ledler çok karmaşık yanıp sönüyor pic en iyisi olacaktır eğer araba sinyali gibi sürekli yanıp sönecek bişey yapacaksan 555 entegresi işini görür. ama videodaki için pic 16f877a büyük br entegre 40 bacaklı senin için 16f628 daha ucuz ve daha küçük olur.

http://320volt.com/wp-content/uploads/2008/09/pic16f_serisi.jpg

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Devreyle falan uğraşma kendi içinde flip flop olan, görünüş olarak diğerlerinden hiçbir farkı olmayan ledler var.

Yani yanıp sönen ledler.

Hem de bir pile bağlarsın 1 sene çakar ışığı.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 1508 Toplam Mesaj: 6
led ışık devre