Led Enerji Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

merhaba arkdaşlar bildiginiz gibi 3d baskılar yapıyorum, son yaptıgım ışıklı baskıları pilli değilde şarjlı yapmak istedim ama elimde 12 v led var adaptörle zor olacak

elimdeki malzemeleri aşağı yazayım

12 v şerit led ( beyazda var renk değiştirende var)

2 adet  pil şarj şeysi  - https://hizliresim.com/2j43iaa

1 adet 3.7 v lipo pil 

1 adet bluetooth kulaklık şarj devresi işe yarar birşey çıkar belki https://hizliresim.com/l7gwgtx 

şimdi amacım 3.7 v yi 12 v çevirip hem şarjlı hemde butonlu açma kapamalı şarjlı bişi yapmak 

5v led bulamadım mercekli vb..

şimid ben nasıl 12 v çevirirm ama hemde şarjlı ve küçük olacak  bilgisi olan yardımcı olabilirmi ?

elimde esp8266 da var ledleri ona baglayıp bide wifiden kontrolde düşünülebiir gerçi onunla iligli hazır tool vardı sanırım. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

Dc dc converter kullanirsin ancak cok fazla kayip yasarsin. 5v led illaki bulursun. Cevirici olmadan kullanirsin. Daha uzun calisir

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sana boost converter gerekli. Boost converter'ün çıkış gücüne de dikkat etmen gerekiyor.

5V led de kullansan yine boot converter'a ihtiyacın olacak zaten.

Sarj olurken kullanılsın ama pilin canına okumasın dersen de powerpath entegresi lazım.

Mikrodenetleyici ile kontrol edeceksen neopixel daha uygun bir çözüm gibi.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Selam,

Aslında elindeki 12v şerit led'in tek chip ledleri de 3,3v ile çalışıyor. Üzerindeki dirençler fazla gerilimi tutuyor ve ısı olarak yayıyor.

12v için arkadaşlar yazmış. step-up / boost converter devresi kullanman lazım.

Önerim; Zaten 3d baskı ile tasarımı sen yapıyorsun. İstediğin gibi tasarlayabilirsin.
    5v şerit led ve bir powerbank al. Ucuz tek 18650 li-ion için powerbank kutuları var mesela.(bknz: google)
    Böylece şarj devresi/converter vs gibi ihtiyaçların olmaz. Ayrıca hazırda kullanılmayan 5k-10k mah powerbank varsa ona göre 3d kutu yapar ve kullanırsın. Çok daha uzun süreler aydınlatma sağlarsın.

Diğer seçenek; elektronik dükkanlarında 1-3 watt power ledler satılır. Bunlar 3.3v ile çalışır ve güçlüdür. Bunlardan ihtiyaçına göre aliminyum soğutuculu olanlardan al. Mesela 1 tane alıp, araya direnç koyup doğrudan TP4056 şarj modülüne bağlayabilirsin.

cukurova tarafından 14/Ağu/23 18:32 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

herkese verdiği bilgiler için teşekkür ederim,

5v led alıp eski minik powerbanklerden bulup takmak en basidi olacak sanırım arayada bi tane anahtar koydummu yeterli olur .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Yapılan baskıların boyutunu bilmiyorum ama. 3 tane lityum ion pil. 1 tane bms devresi ile 12 v alektriği üretebilirsin

.
Toplam Hit: 763 Toplam Mesaj: 6
elektronik led devre