folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Üzerine Yeni Bir İşletim Sistemi Yazmak

Linux Üzerine Yeni Bir İşletim Sistemi Yazmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Merhaba Mürid(e)ler

Linux üzerinde yeni bir işletim sistemi yazmak konusunda biraz aydınlatabilir misiniz? Şimdi ben bir işletim sistemi yazmayı düşünüyorum desem linux üzerinde veya belli başlı kerneller ile bu işi nasıl yapabilirim?

Titanyumun gücü adına!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

http://www.linuxfromscratch.org/

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

+1 

+youtubeda video serileride var 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Linux çekirdeğini kullandığınız anda, yaptığınız iş linux dağıtımı oluşturmak olur, yeni bir işletim sistemi değil. Linux'çular (GNU Linux'çular demek daha doğru) bu durumdan hoşlanmazlar (dağıtıma işletim sistemi demek). LFS zordur. Önce Gentoo gibi bir dağıtımı (source based - kaynak kod tabanlıdır kendisi, sisteminizi hazır bir imajla açarsınız sonra kernel derlemek dahil tüm işlemleri baştan yaparsınız). En son siz de sistemi açabilecek hazır bir imaj oluşturup oluşturacağınız yükleme betiğiyle kendi dağıtımınızı yüklenecek ya da bellekten çalışacak hale getirirsiniz.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Linux çekirdeğini kullandığınız anda, yaptığınız iş linux dağıtımı oluşturmak olur, yeni bir işletim sistemi değil. Linux'çular (GNU Linux'çular demek daha doğru) bu durumdan hoşlanmazlar (dağıtıma işletim sistemi demek). LFS zordur. Önce Gentoo gibi bir dağıtımı (source based - kaynak kod tabanlıdır kendisi, sisteminizi hazır bir imajla açarsınız sonra kernel derlemek dahil tüm işlemleri baştan yaparsınız). En son siz de sistemi açabilecek hazır bir imaj oluşturup oluşturacağınız yükleme betiğiyle kendi dağıtımınızı yüklenecek ya da bellekten çalışacak hale getirirsiniz.

Evet hocam haklısınız. Bir anlam karmaşası oldu özürdilerim. Gentoo konusunu biraz daha açma şansınız var mıdır?

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Evet hocam haklısınız. Bir anlam karmaşası oldu özürdilerim. Gentoo konusunu biraz daha açma şansınız var mıdır?

Hocam böyle sorular sorduğuna bakarsak linux sistemi hakında sadece temel bilgilere sahip olduğun(veya olmadığın) anlaşılıyor. Bence önceden son kullanıcı için düşünülmüş dağıtımlardan birini(ubuntu, linux mint vs.) kullanarak linux dağıtımlarının temel özellikler, paket yöneticileri, command shell kullanımı gibi basit basit şeylerden başla.

Öyle kendi distronu yapmak her babayiğidin harcı değil, zaten gerek de yok. Çünkü linux zaten özelleştirilebilir bir sistem.

Ha ben illa yıllarımı bu işe vericem, tek başıma manyaklar gibi (templeos un yapımcısı) uğraşıcam diyorsan, en son ben linux yapısını yalayıp yuttum dedikten sonra kendi distronu oluşturma işine girmen lazım. Çünkü genelde distro dağıtımları takım halinde çalışılarak yapılan uzun debug süreçleri ve dependencyleri düzeltme ile geçen meşakatli bir süreçtir.

Bu işe kalkıştığında da büyük ihtimal ilk seferde yüzlerce hata ile karşılaşacaksın, sonrasında linuxa lanet edip windowsa geri döneceksin :)

Debian tabanlı stabil ve community desteği yüksek distrolardan birine alıştıktan sonra gentoo veya lsf ile uğraşmak yerine ufaktan arch kurmaya çalışman pratik açısından daha yararlı olur

https://wiki.archlinux.org/

Gentoo için lfs den daha basit olsa da yapabileceğin birşey değil:

https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Full/Installation

Ha internetten resimli tutoriallara bakıp yaparım diyorsan o yaptığın sey hiçbir anlama gelmez, onun yerine debian tabanlı bir distro kur.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:Main_Page ile başlayalım. Gentoo, source based bir dağıtım. Diğer source based dağıtımlar için: http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Source-based&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&status=Active

Gentoo üç tane seçenek sunuyor: 

Stage 1: Hiçbir şey yok. Derleme ortamını da kendiniz oluşturuyorsunuz. https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-319349.html

Stage 2: Derleme ortamı var, çekirdek sistemi (gerekli araçlar ve kernel) kendiniz derliyorsunuz.

Stage 3: Derleme ortamı var, çekirdek sistem derli toplu, kullanılmaya hazır. https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:X86

Artık sadece Stage 3 kurulum destekleniyor kılavuzda. Stage 1 ve 2 kaldırılmış kitaptan. Zaten çok gerekli değil. O aşamalara girmek istiyorsak LFS'ye yönelmeliyiz.

Gentoo'da böyle uğraşmamızın nedeni basit aslında: Sistemde yüklü her şeyden haberim olsun ve yazılımları platformuma (işlemcime) göre optimize edebileyim.

Eğer uyumlu bir pcniz varsa FreeBSD'yi tavsiye ederim (tabi bir kaç değişiklikle. Önce LLVM yerine GCC'yi kullanmalısınız. ports'u güncel tutmalısınız vs.) FreeBSD, Linux değil BSD. Tarihsel olarak bakarsak bir Unix. 

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 1298 Toplam Mesaj: 7
linux işletim sistemi