folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Ve Laptop Adaptörünün Fazla Isınması

Linux Ve Laptop Adaptörünün Fazla Isınması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Merhabalar müridler.

Ubuntu 12.04 tabanlı bir dağıtım kullanıyorum, ve laptop'ın adaptörü aşırı derecede ısınıyor Linux tabanlı sistemlerde. Windows 8.1 de yüklü, onda böyle bir sıkıntı yaşamıyorum. Zaten şarjdan çıkarttığımda da batarya çok uzun süre gitmiyor bu linux tabanlı dağıtımlarda, ama windows'ta aşağı yukarı 3 saatten uzun pilde çalışabiliyor.

Kısacası bu Linux tabanlı sistemlerde batarya ve adaptör sorununu, özellikle adaptör sorununu yaşamış & çözüm bulmuş müridler varsa fikirlerini bekliyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

tlp'i dene, kullanmadan önceki enerji kullanımını kontrol et bakalım fark edecek mi.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

bi de şöyle bir şey var hacım

laptop şu çift ekran kartlı olanlardan mı (nvidia + intel)

öyle ise bumblebee kurmalısın: http://bumblebee-project.org/

ve nvidia ile açacağın uygulamaları kendin komutla açmalısın manuel: optirun firefox gibi

çift ekran kartlı değilse (veya ati + intel ise bilemicem .s )

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

@Andrei dün ilk karşıma çıkan bu uygulama olmuştu ama denememiştim, şimdi yükledim 1-2 gün test edeyim.

@daft evet nvidia+intel ama bahsettiğin uygulamayı sadece nvidia ekran kartına geçmek istiyorsan kullanıyorsun diye hatırlıyordum, yanlış hatırlıyormuşum tam tersiymiş :) Hemen deniyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

abü sebep basit 

donanım uyumsuzluğu/sürücü problemi vs.den dolayı sistem daha çok güç tüketiyor veya tam kapasite çalıştırmak zorunda kalıyor.

bununla birlikte laptop daha çok güç harcayarak şarjını çok çabuk bitiriyor ki pilde performans düşüyordur.

adaptörü taktıktan sonra da dur ben kaynağımı buldum sömürüyüm hesabı ondan daha fazla akım çekiyor.

sonuç adaptör ısınıyor , laptop ısınıyor. ısı laptopun en büyük düşmanı , ömründen yiyor. 

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

hacı çift kart varsa sen masaüstünü bile nvidia ile çalıştırıyorsun şuan :)

sorduğum iyi olmuş.

bende de çift kart var, live cd açınca laptop hayvan gibi ısınıyor.

ama bumblebee kurulu linux'u açınca sıfır sıkıntı

Toplam Hit: 764 Toplam Mesaj: 6