folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Madenler İçin Katı Patlayıcı

Madenler İçin Katı Patlayıcı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canocan
    canocan's avatar
    Erkek

İş güvenligi dersinde hoca örnek vererek anlatırken bahsetti, bir firma madenler için katı bir patlayıcı icat etmiş, duvarlarda açılan deliklere konulup, delik agzı kapatılıyor, madde buharlaşma yoluyla patlıyor, fünye, elektrik, basınç vb. şekillerde patlatılamıyor, sadece başka bir tarzda patlatmayı firmanın meraklı işçilerinden biri becermiş ama patlatırken öldügünden nasıl yaptıgı bilinmiyor, çok ilgimi çekti bu nedir? Bilen var mı?

Kamyondan düşmüş içi geçgin karpuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Patlatma olayı zaten delikler patlayıcı maddeyle doldurulup geri kalan kısmı kum vb gibi malzemeyle sıkıştırılarak yapılır.patlayıcı maddeye bağlı olan kapsüle elektrik verilir patlama olayı gerçekleşir.

Bu işlem yapıldıktan sonra deliğe oksijen ya da başka gazların girme ihtimali oldukça düşük yani kablosuz fitilsiz bu patlama işlemi nasıl olablir çok merak ettim.araştırmak gerek. Daha önce hiç duymadım.akşam biraz araştıralım

Not:Maden mühendisiyim aynı zamanda c sınıfı isg uzmanıyım

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek

Bahsettigin olayin patlama boyutu ne peki.mesela tunellerde kullanilabilir mi

Detaya ulasabilen arkadaslar bunada bakabilirler mi.ben de bakicam

glossiness effect
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

ben de bir maden mühendisi olarak konuşayım o halde, biraz patlatma üzerine çalışmalar yaptığım ve makale hazırladığım için şayet daha ekonomik, etkili ve patlama patterni için gecikme uygulanabiliyorsa harika.

fakat buharlaşma ya da farklı bir şekilde bir patlama oluşturma olayı ilginç kimya becerileriyle mümkün. 

ben hocanın bu bilgileri kulaktan dolma aldığını ve bazı şeyleri yanlış aldığından yanayım. buharlaşma ile patlama çok enteresan gerçekten. 

AlbayHardal tarafından 30/Mar/17 20:11 tarihinde düzenlenmiştir

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Güney Afrika Cumhuriyetinde en büyük altın madeni hakkında bir belgesel vardı. O belgeseli bulun, katı değil de kremşanti gibi birşey sokuyorlardı deliklere. Faydalı olabilir.

Evet işsizim, abuk sabuk belgeseller izliyorum 😀

Errare Humanum Est
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

2013 yılında cengiz holding - artvinde bakır ocağında staj yaparken büyük kayalar üzerinden aynı sistemi denemişlerdi. Tabi stajer olduğumdan olaya dahil olamadım.4 yıl geçtiğini düşünürsek gelişme olmuştur elbet... Araştırmak lazım.

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

@vardamir sizin meslek nedir hocam?defineci filan mısın yoksa:)

@albayhardal hocam merak ettim nerede çalışıyorsun?

@taruz hocam belgeseli izlemedim ama senin bahsettiğin krem şanti gibi olan şey çok büyük ihtimal ANFO dur (Amonyum nitrat+ fuel oil).

@hasato 2014te bende orada bulundum ama bahsettiğiniz çalışmayı ne gördüm ne de duydum.Bahsettiğiniz işlem akfille yapılan sessiz ve etkili patlatma mı acaba?ayrıca cengizin kastamonu küre ve artvin murguldaki bakır işletmelerinde de bildiğimiz dinamit anfo gibi patlayıcılarla patlatma yapıyorlar, değişiklik yok

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocam hiç bilgim yok ama şu soruyu sormam lazım. Mesela o katı patlayıcı bir katalizör ile aktif hale gelmiş olabilir mi?Atıyorum x ve y maddeleri var ama aynı ortamda değiller. X dolgu maddesi deliğe uygulanıyor. Y maddesi de esas oğlan. Y, X ile tepkimeye giriyor ama aniden celallenmiyor. Atıyorum 1 dakika sonra olanlar oluyor.

O kendini patlatan işçi de muhtemelen esas oğlanı fazla kaçırdı tepkime ani oldu ve gümledi. Böyle bir şey mümkün mü?

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

olum hocana sorsana ne gelip burada milleti darliyorsun :)

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canocan
    canocan's avatar
    Erkek
    hellboy4tr bunu yazdı

olum hocana sorsana ne gelip burada milleti darliyorsun :)

:)))))) çok haklısın.... da, anlatan hoca ank. hukuk. fak. iş hukuku hocası levent Akın, anlatılırken sorsaydım bütün sınıf şüpheyle bana bakacaktı, odasına gidip sorsaydım hoca bakacaktı ama çok ta merak ettim, bu tür dosyalar bilirkişi olarak bizim hocaların önüne geldiginden oradan bilgisi oldu sanıyorum.

Kamyondan düşmüş içi geçgin karpuz
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Delik acilir patlayici yerlestirilir devaminda elektrikle ateslenir 3 tunel bitirdim baska bir yontem gormedim hatta bu patlayicilar atesle patlatilamiyor.

Buharlasma tarzi sekil tuhaf geldi bunu ancak kimyacilar aciklayabilir ki bu sekilde bir patlama kontrollu bir patlama olmayacagindan kullanilabilir bir yontem degildir cunku paternler ozellikle cektirmeler icin belli zaman araliklariyla patlarlar 

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
Toplam Hit: 1162 Toplam Mesaj: 11