Mail Server Nasıl Yapılır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar,

Öncelikle derdimi anlatayım size

Elimde yaklaşık 200,000 mail adresi var.  Bir server aldım normal mail gönderen bir asp.net script yazdım ve dakikada 600 kişiye mail gönderdim ve bitti. Sonra aynı işlemi bir daha yapayım dedim. Server'ın mail göndermediğini fark ettim. Normalde başarıyla işlem sonuçlanıyor. Ama adrese o server'dan kesinlikle düşmüyor.

Muhtemelen blackList'e girdi. Şimdi ben bir daha mail göndermek istesem yeni bir server ve yeni bir ip üzerinden, ilk sefer başarıyla tamamlanır. Ancak 2. denemem yine blocklanacak.

Nasıl bir sistem kurmak gerekirki sürekli block yemesin?

Teşekkürler..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Blocklanan yerlerden ip temizleme isteğinde bulunmalısın. Eğer sorunun ip banlarından kaynaklanıyorsa bu isteği yaptığın zaman o ip üzerinden 48 saat mail gönderimi yapmadığın sürece ip adresin temizlenir. Böyle durumlar için 2 ip alırsan senin için daha iyi olur. Bir ip temizlenme sürecindeyken 2.ip ile gönderim yapabilirsin. Yoksa 48 saat beklemek zorundasın. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

Şuan server hiç bir şekilde mail göndermiyor. Sanırım teknik bir sıkıntı oldu. Gider tıkandı gibi hissediyorum boruda tıkalı kaldı mailler :) Serverda beklemede olan mail gönderimleri gibi bir yer var mı?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

exim kurulu ise komut satırından exim -bpc ile kuyrukta bekleyen mail sayısını görebilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

doganaydin bunu yazdı:
    -----------------------------

exim kurulu ise komut satırından exim -bpc ile kuyrukta bekleyen mail sayısını görebilirsin.

-----------------------------

Kurulu değil sanırım nedir o program mı? Duymadım adını önceden hiç?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    generous
    generous's avatar
    Erkek

Mail attğında blackliste girmemen ve spa m olarak algılanmaman için bazı alman gerek önelmeler var.Bunların başında mail serverının ptr kaydının olmasıdır.PTR kaydını yaptırdıktan sonra 500'er 500'er 10 dk ara ile maillerini atarsan hiçbiicik olmaz

Boş sayfaya imza atmam!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Exim bir mta'dır. Linux sistemlerde mail iletimini sağlar. Büyük bir ihtimalle windowsta yok. Windows serverda mail iletimi için kullandığın programın komutlarını bir incele. Eğer kontrol paneli kuruluysa orada bir yerlerde mutlaka bununla ilgili bir yer vardır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

@generous 

ptr kaydını yaptırdım. Şuanki krizi aşarsam eğer 1 dakkayı 10 dakkaya çıkarırım

@doganaydin

windows server 2003 yüklü bizde. Bakalım bulmaya çalışacağım dediğin yeri ..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sunucu dışında yazdığın programda da sorun olabilir. İstersersen hazır scriptlerle dene. Sorun çözülürse sorun senin kodlardan kaynaklı olabilir. Eğer çözemezsen iş dönüşü yardımcı olmaya çalışırım.

Toplam Hit: 1285 Toplam Mesaj: 9