folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Matematik Sorusu Düzlemde Bulunan Noktalar Kümesinin Fonksiyonu

Matematik Sorusu Düzlemde Bulunan Noktalar Kümesinin Fonksiyonu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Öncelikle konuyu nereye açacağımı bilemediğimden konuyu mümkün olabilecek konu kategorisine taşınmasını arz eder kafamdaki bişiyi sormak isterim.

2 Boyutlu bir düzlem olsun veya 3 boyutlu.

f(x,y,z) || f(x,y)

Ben bir çizgi çizdim. Bu eksen üzerine 2 boyutlu olduğunu varsayalım. 3. boyut'da varsa açıklayabilirseniz sevinirim.

Ben 2 boyutlu bir düzlemde tuhaf bir çizgi çizdim. Başlangıç koordinatı ve bitiş koordinatı belli. başka hiçbir şey yok.

Bu çizdiğim eğrinin fonsiyonunu bulmak için ne yapmam gerekiyor ? 

Yani 2 Boyutlu düzleme V harfi çizdim diyelim. Bu V harfi maksimum 50 Koordinat noktasına işaret ediyor diyelim. ben öyle bir fonksiyon istiyorum ki.. 1 den 50 ye sayılar verdiğimde bana o noktaları versin.

Yani 1 girdim 1. nokta 5 girdim 5. nokta kordinatını versin.

Bunu yapmak için ne bilmek veya neler yapmak gerekir ? Hangi konuya girer bu ? Böyle birşey mümkün müdür ?

Biraz beyin fırtınası kafama takıldı da 3-5 gündür bakıyorum bi cacık bulamadım :/ 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

https://en.wikipedia.org/wiki/Polynomial_regression

gauss jordan ile başlayan bir ders notu bul

devamında birden fazla bilinmeyeni olan, daha prof methodlar mevcut

isimlerini hatırlamıyorum

yeterince zamanın ve güzel işlemcin var ise birçok eğrinin fonksiyonu çıkarılabilir

sen bunları elle yapıncaya kadar hazır bi lib bul

grafikteki eğrileri parçalara ayırıp kısım kısım inceleyen, onlara göre kısmi fonksiyon üreten libler illa ki vardır

elle yapmaya kalkarsan öyle V gibi şeylerde sıçarsın (tek bir denklem üretmek çoğu zaman sıçanzi)

illa kendim yapacam diyorsan lineer regresyonun bozulduğu kısımlarda fonksiyonların sınırını belirle (R kare 1'den uzaklaşınca)

YekteranBaymedir tarafından 28/Ara/16 20:34 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shuqufe
    Shuqufe's avatar
    Erkek

Çizileek şekil beilliyse olay basit ancak, sen sadece başlangıç ve bitiş noktası verirsen ve şekilbelli değilse bunu kimse bilemez çizgi nasıl , hangi yönce gitmiş. şekil belirliyse kolay yada şu kordinaat da şu yöne bu kadar açı dönüş yapmıştır dersen olabilir ancak ...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Shuqufe , Hocam fonksiyon belli zaten yani çizilen şekil belli. Zaten olmasa nasıl olcak 2 nokta arasnda sonsuz nokta var :D Hangisinden geçicek bunu zaten bilemeyiz.

YekteranBaydemir , çok teşekkürler. Teorik olarak biraz baksam birşey kaybetmem sonuçta matematik. gauss jordan Sayısal analizdeki sanırım . Birde Gauss Eliminasyon vardı sanırırm bir bakayım . Zaten bunu reverse edip birde tam tersi çıkışlar belli iken fonksiyonu oluşturup grafiğini çizdireceğim . Excel sanırırm kullandığın program onda hazır varmış. Birde bu kısmi fonksiyon üreten lib demişsiniz ama anahtar kelime nedir :/ Yani ne diye aramam gerekiyor bu lib'i bulmak için ? Bir fikriniz var mı ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

evet sayısal analizden bahsediyorum, dersin adını hatırlamadığım için gauss sıktım

anahtar kelime regression

kısmi fonksiyon dediğim tüm şekli veren tek bir saçma fonksiyondan ziyade (saçmadan kasıt gerçek eğriden uzaklaşması)

fonksiyonunun eğriden uzaklaştığı yerlerde sınırları keşfedip yeni fonksiyon türetmek

e bunu buldurmak zaten mesele, yöntemin adı ne olur bilemeyrum

şimdi ben istatistikçi, matematikçi falan değilim, sadece fikir yürütüyorum

bana kalırsa önce minitab, matlab gibi hazır toolları kullan, sonra arkaplanda ne seksler dönüyor, onlara bakarsın

şimdi sen çizilmiş bir resmin fonksiyonunu bulduracaksan; grafik işleme de giriyor işin içine, fonksiyonunu buldurmak zaten ızdırap değilmiş gibi

buradan kekeme kardeşlerime selam olsun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bir bakayım hocam hiç matlab kullanmadım . Sadece teorik kısmına baksam yeterli sadece adamlar ne yapıyor da böyle bir fonksiyon elde ediyor bunu bilmem yeterli olacaktır.

Ben saçma bir şekilde şöyle düşündüm

Mesela x = 5 -> y = 10

x=6-> y=55

x=10-> y=12

..

diye devam ediyor ya

fonksiyon yazılacaksa y nin 10 u garanti eden x li ifadeler kümesini alıyor bu kümeler ile diğer ifadelerin birleşimini alıyor ve çıkan fonksiyonu çıktı olarak üretiyor gibi düşündüm

mesela

x =2 -> y=4 

x = 3 -> y = 9

iken ilk verilen ifade de birden fazla şekilde fonksiyonu yazabiliriz. yani

f(x)=x*x - f(x)=2x - f(x)=x+2...... de x=2 için y =4 ü sağlıyor

Diper fonksiyon da

f(x)=3x - f(x)=x+6 - f(x)=(x+1)(x+1)-7 - f(x)=x*x 

Bunda f(x)=x*x 'ler ortak ya.

Bu o zaman 2 değer için de bu fonksiyon şartı sağlanıyor ise bu fonksiyon bu çıktıları veriyordur yani aradığım fonksiyon f(x)=x*x fonksiyonudur...

Böyle düşündüm de böyle olmasa gerek :D Yani Sonsuz bileşeni olabilir. bu fonksiyonların... 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Eureqa isimli programı temin edebilirsen sana tek bir fonksiyon üretme ihtimali var.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Eğri yaklaştırması yaparsın.. en basitinden lagranj interpolasyonu ... bezier vs. adamlar çözeli 259 sene olmuş .. fırtına dinmiş.. fotoşop corel hep bunların üstüne kurulu

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

https://en.wikipedia.org/wiki/Curve_fitting

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

V grafiği için yardımcı olabilirim ama diğerlerini sen bul -> f(y)=|x|

NoktaliVirgul tarafından 29/Ara/16 08:41 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

V grafiği için yardımcı olabilirim ama diğerlerini sen bul -> f(y)=|x|

Şaka yaptın bence :D 

Fatih54,  hocam buldum programı zor bela ama adamlar ona bile Virüs atmış. Okulun pc crypto oldu :D neyse ki. Deepfreeze vardı.  Elinde olan varsa alabilir miyim? 

Toplam Hit: 1855 Toplam Mesaj: 11
matematik fonksiyon