folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Meditasyon Yapan Var Mı?

Meditasyon Yapan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar,

Meditasyon yapan arkadaşlar, ne süredir yaptıklarını, nasıl faydalar gördüklerini, tam olarak nedir ne değildir birazcık paylaşabilirse biraz da konuyu soru cevap olarak devam ettirebilirsek çok makbule geçer.

Son zamanlarda merak saldım, zihindeki düşünceleri boşaltmaya çalışıyorum, az önce bi seans denemem oldu ki nihayetinde enteresan rüyamsı şeyler gördüm geldim, heralde uyuyakaldım diye düşünüyorum. Yarım saat kadar binaural ses dalgaları verdiği iddia edilen şeylerle denedim.

Neyse, fazla uzatmadan sözü bir bilene bırakmak isterim. Yeni başlayan/meditasyon nedir bilmeyen insanların aklındaki sorular üç aşağı beş yukarı bellidir. Yaşanmışlıklarınızdan genel bilgi rica ederek başlayalım...

( Evet evet google'da da araştırdım, tibet keşişlerinden ticari TM organizasyonuna kadar kurcaladım, cumartesi günü de seminere katılacağım. Ama işin içine ticaret girdiği zaman -hele ki vaad ettiği şey içsel huzur, dünya barışı falan olduğunda, ve bir kelimelik mantra + 10 saatlik eğitim için 1k ₺ fiyat çekildiği zaman insan soruişaretleriyle yanaşıyor olaya.- mecbur bir bilene sormak istedim. )

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Şimdi işin aslı onların oturma şeklinde bile rahatlık bulamıyorum :D nasıl zihni boşaltıyorlar anlamıyorum.

bence hiçbirşey düşünmemeye çalışmayla başlayabilirsin uyumak için hep öyle yapıyorum gayet başarılı bir yöntem :)

UP olsun

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Ben uzunca bir zamandır yapıyorum hep günlük rutine bağlamak istiyorum ama daha başaramadım, bunun için çalışmalara başlayacağım biraz.

Nasıl bir meditasyon yaptın bilmiyorum ama benim yaptıklarımda öyle rüya görecek kadar dip hisler yaşamıyorsun, zaten en fazla 20 dakika sürüyor. Ben telefondan Calm uygulaması ile yapıyorum. Belli nefes egzersizleri var, doğru pozisyonda oturunca yeterli geliyor bana.

Tabi yeterli gelme mevzusu ne beklediğinizle alakalı. Benim meditasyondan gördüğüm faydalar daha az sinirleniyorum, kabullenme yetim daha fazla gelişti. Meditasyon aslında yapılmadan anlatılabilecek bir his değil. Mutlaka herkes yapmalı.

Şu da var, meditasyon illa oturarak yapılması gereken bir şey olmadığı kanaatindeyim saat 10'dan sonra insanlar evlerine çekilince arabaların az olduğu güzel bir rotada 1 saat yürümek de aynı olay. 

Netice itibariyle bir yerden başla, ben bir app yardımı ile başlamanın uygun olduğunu düşünüyorum daha sonra kendi kişiliğine göre şekillendirirsin zaten olayı.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    DuPi bunu yazdı

Şimdi işin aslı onların oturma şeklinde bile rahatlık bulamıyorum :D nasıl zihni boşaltıyorlar anlamıyorum.

bence hiçbirşey düşünmemeye çalışmayla başlayabilirsin uyumak için hep öyle yapıyorum gayet başarılı bir yöntem :)

UP olsun

Oturma şekli çok önemli değil, konforlu olacaksın, ama uyuyakalmayacaksın. Yatakta bağdaş kurdum mesela, sıkıntı yaşatmadı. Bir de bacakları çok katlayınca değil de daha geniş bi bağdaş kurunca rahatlık artıyor. 

hiçbişey düşünmemeye çalışmak ilk ve son adım zaten, kolay olmuyor :D

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    DuPi bunu yazdı

UP olsun

Oturma şekli çok önemli değil, konforlu olacaksın, ama uyuyakalmayacaksın. Yatakta bağdaş kurdum mesela, sıkıntı yaşatmadı. Bir de bacakları çok katlayınca değil de daha geniş bi bağdaş kurunca rahatlık artıyor. 

hiçbişey düşünmemeye çalışmak ilk ve son adım zaten, kolay olmuyor :D

O zaman çok iyi meditasyon yaparım. :) 

İşin ciddiyet kısmına gelelim. Meditasyon'nun ne olduğunu sadece okuduğum kadar biliyorum daha önce hiç denemedim ama birşeyler düşünmeme olayına gelirsek onu öğrenmek istiyorsan ben genelde en konforlu yer olan yatağımda yapıyorum bu işi önce kafamın ne kadar kasılmış olduğunu hissetmeye çalışmakla başlıyorum. sonra tüm yüz hatlarımı gevşetiyorum. acaip bir yüz ifadesi olabilir ama gece olduğundan kimse görmüyor. yüz hatlarını serbest bıraktığında beyninin bile gevşediğini hissedebilirsin. sonra birşeyler düşünmemeye çalış  ilk zamanlar aklına gelen herşeyin bir girdapta yok olduğunu hayal et sonra o girdabıda yoketmeyi kendi kendine öğrenirsin. daha sonra tamamen gevşemiş olmanın ve sabah 7.30 alarmının etkisiyle kendine gelirsin.

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=KdZAaZXLFQY&list=PL6HW0-Ifgp0ktKcvI0DxKfkqZKDRK9YvJ

şu seriyi bir izleyin bakalım

https://t.me/pump_upp
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khayyam
    Khayyam's avatar
    Erkek

Evreni dinleyin. Duyacaginiz hu ya da ohm sesidir. Kendi nefesinizi dinleyin. Duyacaginiz hu veya ohm seslerinden farksiz. Derin dusunce, bilinc zaten bizimle varolan bir sey. Kendini tanimayi surdur. Evrenle, Tanriyla, zamanla olan iliskimizi idrak et. Doga, her an meditate halde. Bitkilerin solmasi ve sonra tekrar yesermesi, sanki doganin aldigi nefes gibi. Ve nefsini tani. Arzularini, sehvetini, hirslarini tani. 

Meditasyon kendini tanimandir. Istedigin gibi, istedigin vakt, istedigin sure yapabilirsin. Verilen yontem tavsiyeleri ozneldir. Oturarak da yapabilirsin, yatarak da. Kendini tanimandir olayi. Surekli huzur verecek de degil ayrica. Bir yuzlesme soz konusu.

Ote yandan para verip vermemek sana kalmis bir sey ama ben vermenizi onermem. Olay meditasyon cizgisinden kayip satin aldiginiz urunu tuketme amacina donusebilir ve size sunulacak sey de sizde olan sey olacak.

"Kendini bilen efendisini bilir"

Khayyam tarafından 16/Eyl/16 09:14 tarihinde düzenlenmiştir

Felekler her gece ömür gömleği dikmede, nice dikilmiş gömleğin yakasını yırtmada. Zamane, her gün nice neşeliyi sudan çıkarmada, nice dertliyi toprağa sokmada.