folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Miras Hukuku Hakkında Avukat Arkadaşlardan Yardım İstiyorum

Miras Hukuku Hakkında Avukat Arkadaşlardan Yardım İstiyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nepnesomao
    nepnesomao's avatar
    Erkek

Herkese selam arkadaşlar,

Bir arkadaşımın babası vefat etti. Kardeşlerinden birisi ev ve arazilerdeki hakkını almak istiyormuş. Anneleri hayatta bu arada. Bu konuda ne yapması nasıl bir yol izlemesi lazım.

Avukat arkadaşlar nasıl bir yol izlemek lazımdır.

Amat Victoria Curam
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

satış yapılması gerekli ve satış işlemi banka dekontları ile garanti altına alınmalı

diğer türlü ileride bir mirasçı dava açabiliyor

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Eşin 3 te 1, çocukların da toplam olarak 3 te 2 hakkı vardır.

2 kardeş olduklarını varsayarak hepsinin 3 te 1 hakkı vardır. Önce miras paylaşımı yapılmalı ve daha sonra kendisi haricinde kalan payları satış olarak almalıdır.

Yada diğer kişiler reddi miras yapacak ama bu sefer başka şeyler varsa onları da reddetmiş olacaklar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alicem
    alicem's avatar
    Erkek

mirasın veraset intikal beyanı yapılır, vergisi ödenir. vergi dairesi tapuya borcu yoktur yazısı yazar, tapu da mirastaki payları oranında hisseli olarak intikal yapar mirasçılara.

ondan sonra kardeş isterse ortaklığın giderilmesi davası açabilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Önce veraset ilani cikartiyorsun yani babam vefat etti der. Ve üstündeki malların mirascilara bolunmesini istersiniz

Diyelim ev var 2 kardes ise ev çocuklara daha çok olmak uzere annede dahil tapuda pay ediliyor.

Ve x şahsi %30 

Y %30.. gibi oran yazip gonderiyorlar.

Sonrada bunlar tekrar bildigimiz satis islemi gibi basvurup o payi kardesinden aliyor diye biliyorum. 

Mesela 100.000 degeriyse kardesin hakki 30.000 ise o payi diger kardesler satin aliyor.

Satis icinse her bir tasinmaz icin belediyeden rayic beyan belgesi aliyorsun( ucretli)

Dask sigortasini yaptiriyorsun ( ucretli)

Sonrada e devletten satis icin tapu kadastrodan randevu aliyorsunuz.( Bu belgeler olmadan islemler baslamaz)

Nufus cuzdani, fotokopisi, saticidan 1 alicidan 2 adet fotograf,  varsa vekaletname ile gidip satis ve devir isini yapiyorsunuz.

Adam parasi  hakki ney ise alıp gidiyor.

Yok o benim kardesim deyip kendi arsnizda yaparsaniz 4 yil sonra o para bittikten sonra ikinci hak icin geri gelir.  

Alici icinde mesela adam dürüst aldi parasini gitti ama belkide o arsanin cok altinda bir degeri alip magdurda olabilir. 

Yinede hata payim olabilir. Yanlisim  varsa duzeltin. 

Aklima gelmisken sorayim. Ev satiminda yuzde kac vergi odeniyor.? Mesela rayic bedeli 30 ise  herkes mali 40 a sattim diyormus. Ama daha yuksek rakamdan satiyorlar

mali ben 60 dan satmissam onu o sekilde beyan etsem zarari ne.  Vegi kacakciligina mi giriyor fark edilince.

Birde 30.000 ile 60.00 arasindaki vergi ne kadar.

% ?

futurist tarafından 06/Haz/20 03:39 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Önce veraset ilani cikartiyorsun yani babam vefat etti der. Ve üstündeki malların mirascilara bolunmesini istersiniz

Diyelim ev var 2 kardes ise ev çocuklara daha çok olmak uzere annede dahil tapuda pay ediliyor.

Ve x şahsi %30 

Y %30.. gibi oran yazip gonderiyorlar.

Sonrada bunlar tekrar bildigimiz satis islemi gibi basvurup o payi kardesinden aliyor diye biliyorum. 

Mesela 100.000 degeriyse kardesin hakki 30.000 ise o payi diger kardesler satin aliyor.

Satis icinse her bir tasinmaz icin belediyeden rayic beyan belgesi aliyorsun( ucretli)

Dask sigortasini yaptiriyorsun ( ucretli)

Sonrada e devletten satis icin tapu kadastrodan randevu aliyorsunuz.( Bu belgeler olmadan islemler baslamaz)

Nufus cuzdani, fotokopisi, saticidan 1 alicidan 2 adet fotograf,  varsa vekaletname ile gidip satis ve devir isini yapiyorsunuz.

Adam parasi  hakki ney ise alıp gidiyor.

Yok o benim kardesim deyip kendi arsnizda yaparsaniz 4 yil sonra o para bittikten sonra ikinci hak icin geri gelir.  

Alici icinde mesela adam dürüst aldi parasini gitti ama belkide o arsanin cok altinda bir degeri alip magdurda olabilir. 

Yinede hata payim olabilir. Yanlisim  varsa duzeltin. 

Aklima gelmisken sorayim. Ev satiminda yuzde kac vergi odeniyor.? Mesela rayic bedeli 30 ise  herkes mali 40 a sattim diyormus. Ama daha yuksek rakamdan satiyorlar

mali ben 60 dan satmissam onu o sekilde beyan etsem zarari ne.  Vegi kacakciligina mi giriyor fark edilince.

Birde 30.000 ile 60.00 arasindaki vergi ne kadar.

% ?

Yüzde iki tapu harcı. 1 milyonda yirmi bin 500.00 gösterirsen on bin 

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

2 kardeş olduklarını varsayarak hepsinin 3 te 1 hakkı vardır. Önce miras paylaşımı yapılmalı ve daha sonra kendisi haricinde kalan payları satış olarak almalıdır.

Yada diğer kişiler reddi miras yapacak ama bu sefer başka şeyler varsa onları da reddetmiş olacaklar.

Eşin alacağı 3 te 1 değil 4 te 1 olacak hocam. Geri kalan çocukların tamamı da 3/4 oranını paylaşır sayılarına göre.

Uyarı için teşekkürler @rapidhacker550

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

Eşin alacağı 3 te 1 değil 4 te 1 olacak hocam. Geri kalan çocukların tamamı da 3/4 oranını paylaşır sayılarına göre.

Uyarı için teşekkürler @rapidhacker550

Rica ederim

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nepnesomao
    nepnesomao's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

Biraz geç dönüş yaptım. Arkadaşım kendi aralarında miras olayını çözdüler. Kardeşine düşen hisseyi satın alacaklar. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Amat Victoria Curam
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Sırf bu yüzden ihtiyarlar ölmeden bu işleri halletmeli

kızacak , darılacak varsa ona kzııp darılsın  ölüp gittimi arkasında mal mülk sorunu bırakmasın . 

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

evi, arsayı satıp kendi aranızda paylaşmaya çalışın, mahkeme yıllarca sürebilir.

mahkeme bittikten sonra daha bunu icraya koyması falan var.

kendi aranızda halletmenizi öneririm.

goo.gl/qBNZmW
Toplam Hit: 1057 Toplam Mesaj: 11
hukuk miras arazi